451 stupňů Fahrenheita (TV film)

• Austrálie

Drama / Sci-Fi

USA, 2018, 100 min

Není to tak hrozné, očekával jsem film plný nesmyslů se špatně napsaným scénářem a ještě hrozivějším finálním provedením. To se ale nedostavilo. Přiznávám, že třeba bych po přečtení originálu namítal, co vlastně chtěli pomocí tohoto filmu dosáhnout, ale já román Bradburyho nečetl, tudíž není na místě nějaké srovnávání. Zaprvé přiznávám, že z filmu dýchá ta televizní produkce. Triky působí dosti obyčejným dojmem, popravdě bych si asi představoval trochu propracovanější svět, kde se film odehrává. Ono záběr ze vzduchu na normální město okořeněný jen pár CGI nápisy na mrakodrapech holt moc nenadchne. Příběh mě ale chytl, zajímavý nápad s hasiči (popravdě ani ve snu by mě nenapadlo překopat hlavní smysl samotného požárního sboru, tedy zakládat místo hasit). Zápletka s povstalci mi přišla odfláknutá, tam to mohli malinko upravit a dát této dějové lince důležitý a přesvědčivý charakter. Shannon ve své roli září, jeho mimiku si divák prostě a jednoduše vychutná, skvělý herec. Závěr docela přijatelný. Provedení tak za 2 hvězdičky, ale nápad za silné 4. Dávám 65 %(27.6.2018)

• xxmartinxx

Truffautova adaptace mě zase tolik nechytla, takže na ní netrvám jako na "definitivní" verzi. Tenhle film je ale bohužel dobrý jen tím, co s ní sdílí - tedy budování světa a vztahů. Shannonova postava je pak dokonce o level výš, byť nikam nevede. Film ztrácí svým slabým protagonistou a inklinací k akci v závěru. Není to nějaká svatokrádež, mělo to našlápnuto, ale nakonec už jsem se nudil a jen přemýšlel, jak by šlo vlastně dystopické sci-fi udělat, aby ještě fungovalo. Zdá se, že tenhle subžánr ztratil osten. 2 a 1/2(14.5.2018)

• Anderton

Od naturalizovaného Iránčana za kormidlom adaptácie klasiky by som čakal niečo aspoň odlišné, ak nie priam originálne. Lenže tu zlyhalo asi všetko hneď na začiatku, mdlý scenár, nevhodný casting, kde sa trápia ako Jordan, tak Shannon, až po vykreslenie futuristického sveta. A nie je to vážne len o rozpočte, aj slabšia epizóda Príbehu služobníčky vykreslí svoj svet trefnejšie pomocou jedného interiéru a jedného exteriéru behom dvoch minút, než všetky panorámy v 451 F. Neuveriteľne tmavý film, kedy obrazy nerozosvetlia ani plamene, takže atmosférou a tempom priam dokonalé pre upadnutie do hlbokého spánku. Film sa snaží osloviť zrejme najmä mladšie publikum, lenže to baží po akcii a tá tu nie je. To by bol super prístup, ak by sa film ale zameral skôr na staršie diváctvo. Takže všetko zle, ale keďže mi celý projekt bol šuma fuk od začiatku, tak sa ani nepotrebujem na základe nejakého sklamania uchylovať k jednej hviezde. Toto je výsledok tej voľnosti Netflixu, ktorú dáva nádejným autorom?(26.9.2018)

• Lacike

Este hlupejsie ako Equilibrium ale bez jeho spickovych akcnych scen. Vsetky tie pokusy o filozofovanie vyznievali neskutocne trapne. Postavy su tiez uplne mimo. Vykreslenie fikcneho sveta vôbec nefunguje a film postrada akukolvek atmosferu. Nenapada ma vlastne za co davam aspon tu jednu hviezdicku. Snad za tie myslienky, ktore aj ked su podane v mizernom filme, tak stale stoja za zamyslenie.(20.5.2018)

• Morholt

Filmu se vůbec nepodařilo odpovídajícím způsobem vykreslit svět relativně blízké budoucnosti. Jasně, tady je důležitá myšlenka, ale pokud se ztrácí ve scénáristickém chaosu, je třeba jí alespoň částečně něčím nahradit. A to se tady nestalo. Mínusem je i obsazení Jordana do hlavní role. Ten možná zvládne Creeda juniora, ale to je jeho strop. Příliš to nejde ani Shannonovi, kterého to evidentně nebavilo a tak jediný, na koho se dá trochu koukat, je Boutellka, ačkoliv to je dáno i tím, že pro ní mám slabost. Celkově sterilní a zbytečné. 25%(28.7.2018)

• - Mezi dalšími hořícími knihami lze vidět i knihu „Harry Potter a Kámen mudrců“ od J. K. Rowling. (Zefill)

• - Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)

• - Natáčelo se ve městě Hamilton (Ontario, Kanada). (BMW12)