451 stupňů Fahrenheita

(TV film)
  • USA Fahrenheit 451 (více)
Trailer 1

Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

Trailer 1

Morien odpad!

Přijde mi to spíš jako adaptace Truffauta než jako adaptace Bradburyho, a trpí stejným neduhem, kdy hlavní hrdina prochází příběhem jako arogantní robot a neexistuje napojení na diváka. Čím to, že čím víc "moderní" se filmoví adaptátoři scifíček snaží být, tím víc prázdně a nerelevantně jejich výtvory většinou vyzní. ()

kulyk

Hle, bylo nablito na Bradburyho, Orwella i Hellera. Nebo to snad autoři mysleli dobře? Předat varování o nebezpečí plíživého ztotalitnění (v těchto časech prodejným dobroserstvem) plíživě totalizovaným a jednoduchým mileniálům? Pak to buď pokaňhali naplacato, nebo si nechali udělat kvalitní průzkum a mlaďoši jsou ještě blbější, než jsme doufali. Než kdokoliv doufal. Než ONI doufali. Ti tajemní ONI.... A jsme fpiči. ()

Spiker01

HBO a jejich velkolepý a zároveň tajemný trailer vzbuzovaly velké naděje a já si říkal, že na tenhle seriál koukat nebudu. Po tom, co jsem zjistil, že půjde pouze o film jsem si řekl, že tomu šanci dám, ačkoliv pro mě duo Michael Shannon a Michael B. Jordan nevzbuzují žádné speciální sympatie, až donedávna to bylo u obou právě naopak. O to víc mě doslova šokovaly zničující reakce z festivalu v Cannes a bylo zjevně jasné, že tady pšenka nepokvete a dost by mě zajímalo, kde se stala chyba. Já to rozhodně tak černě nevidím, spíše než se zpracováním filmu jsem měl problém s příběhem, který mi přišel vyloženě hloupý, ačkoliv je to prostá agitka, během níž hlavní hrdina zjistí tu skutečnou pravdu, tak mi prostě přijde připitomnělé, aby hasiči začali pálit knihy a pořádně to ani nikdo nevysvětlil, proč se tak děje (krom toho výmývání mozkem nějakým ministerstvem). Je mi úplně jasné, že knižní předloha je patřičně geniální a v níž to perfektně dává smysl, ale to je pro mě zkrátka málo. Asi bych spíše sáhnl po pádesátiletém stejnojmenném snímku, jelikož úplně nevěřím, jak by se příběh mohl zásadně lišit. Místo toho budu mít v mysli jenom tenhle lehce nadpůrměrný film, který krásně vypadá, krásně zní a má v obsazení známé herce. Před premiérou by film hodně připomínal obří propadák Equilibrium s panem Balem v hlavní roli a teď dokonce vidím, že je to tu v podobných snímcích. Takže pointa je jasná, pokud jste četli knihu, filmu se zásadně vyhněte, ačkoliv si tedy myslím, že 40% je zásadně podstřelených. ()

xxmartinxx

Truffautova adaptace mě zase tolik nechytla, takže na ní netrvám jako na "definitivní" verzi. Tenhle film je ale bohužel dobrý jen tím, co s ní sdílí - tedy budování světa a vztahů. Shannonova postava je pak dokonce o level výš, byť nikam nevede. Film ztrácí svým slabým protagonistou a inklinací k akci v závěru. Není to nějaká svatokrádež, mělo to našlápnuto, ale nakonec už jsem se nudil a jen přemýšlel, jak by šlo vlastně dystopické sci-fi udělat, aby ještě fungovalo. Zdá se, že tenhle subžánr ztratil osten. 2 a 1/2 ()

B!shop

Uprimne, divim se, ze to trvalo tak dlouho, nez vznikla dalsi adaptace Bradburyho knihy, ta z roku 1966 je uz precejen hodne stara. Na druhou stranu, nez tohle, to radsi nemuselo vznikat nic. Mozna tu ted urazim nejakyho vyznavace knizni predlohy, ale krome ty jedny zasadni myslenky kniha zadnej zazrak neni, takze v tomhle ohledu to mel film hodne tezky, vystavit dej na tom, ze pozarnici knihy pali, aby si to nakonec jeden rozmyslel, proste neni zrovna dvakrat pevnej zaklad. Jenze bohuzel tady nic jinyho vlastne neni. Ale abych filmu nekrivdil, to nebylo ani ve verzi z roku 66, ktera taky neni zadnej zazrak. Kdyby to alespon, kdyz uz chybi poradnej scenar, tahli herci, ale bohuzel. Jordan je vylozene na presdrzku, jeho promena neni nijak zvlast dobre vysvetlena a Shannon se furt tvari jak uprchlej silenec. Vizualni stranka je sice celkem fajn a triky taky nenastvou, na to ze se jedna o tv film, ale to je tak vsechno. Zhruba po hodine deje jsem byl dotazan, kdy ze se zacne neco dit a zhruba v tu chvili jsem si uvedomil, ze premyslim nad tim samym. Slabsi 3*. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (BMW12)
  • Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)
  • Mezi dalšími hořícími knihami lze vidět i knihu „Harry Potter a Kámen mudrců“ od J. K. Rowling. (Zefill)