451 stupňů Fahrenheita (TV film)

Fahrenheit 451

Drama / Sci-Fi

USA, 2018, 100 min

• Lacike

Este hlupejsie ako Equilibrium ale bez jeho spickovych akcnych scen. Vsetky tie pokusy o filozofovanie vyznievali neskutocne trapne. Postavy su tiez uplne mimo. Vykreslenie fikcneho sveta vôbec nefunguje a film postrada akukolvek atmosferu. Nenapada ma vlastne za co davam aspon tu jednu hviezdicku. Snad za tie myslienky, ktore aj ked su podane v mizernom filme, tak stale stoja za zamyslenie.(20.5.2018)

• SaNcHeZ_cz

Protože proč neudělat ze všech hlavních motivů a point knihy naprosto povrchní a jednorázové frky, které nikam moc nevedou. Snaha adaptovat moderní společnost působí spíše humorně než seriozně a samotné přepracování Guyova příběhu tak trochu nedává moc smysl a herci tomu zrovna moc nepomáhají. Navíc i Beatty, pro kterého není snad vhodnější volba jak Michael Shannon působí v tomhle podání jako ubožák a tlučhuba bez. Tohle se prostě těžce nepovedlo a tak nějak přemýšlím, pro koho tenhle film vlastně měl být. 451 stupňů Fahrenheita je slabým sci-fi snad po všech stránkách, které nezvládá stát ani na vlastních nohách, natož aby se jako modernizace odkazovalo k předloze. Hloupé, nudně natočené, ošacované o smysluplné dialogy a hlavní významy. Dejte si radši Equilibrium, ač je to smutné, je to podstatně věrnější adaptace než tohle (ačkoliv to adaptace na rozdíl od tohoto není).(31.5.2018)

• Nach

Na HBO a vůbec na televizní poměry velice slabá filmová adaptace velice zajímavé knihy, která má kvalitní herce co umí hrát, ale tak špatnou režii, která nedovolí z herců vytřískat maximum emocí. Svět je navíc tak plochý, že mě nudil až k uzoufání. A hasiči mi přišli jako plytké figurky bez nějaké zajímavější filozofie, která by opodstatňovala jejich konání a důvod, proč místo hasičů nedělají například popeláře. 45%(26.5.2018)

• slunicko2

Bradbury by měl určitě radost. Mezi spalovanou literaturou je i Harry Potter. 1) Seriálové produkce HBO bývají mimořádně zdařilá díla. Filmové produkce HBO jsou většinou mizerné blockbustery nevalné hodnoty. Proč tomu tak je, netuším. Za výstižný příklad může sloužit nová verze příběhu o jednom požárníkovi._____ 2) Když Raymond Douglas Bradbury publikoval podle mnohých své vrcholné dílo, novelu 451 stupňů Fahrenheita, bylo mu 33 let a před půl rokem právě zemřel Stalin. Jeden z největších autorů scifi literatury vytvořil jednu z nejslavnějších dystopických vizí světa otroků, v němž jsou otroci sami šťastni, že jsou, co jsou._____ 3) Obecně je velmi těžké převést psané slovo do obrazové podoby, pokud hlavním nositelem sdělení knihy je čtenářova fantasie. Proto se věc taky jen málokdy podaří._____ 4) A zde se to nepovedlo ani trochu. Tento "oslnivý thriller" (text HBO Europe) nedokázal ani to, co jeho předchůdce._____ 5) Filmaři nejprve knihu pečlivě zbavili všech duchovních aspektů a diváka zprostili jakékoli potřeby přemýšlet. To nejzajímavější na knize - dílčí náznaky, z nichž si čtenářova fantasie vytváří představu o popisovaném světě, pečlivě vyškrtali._____ 6) Pak do světa nasadili z jiných filmů "osvědčené chuťovky". Vznikl tak akční odboj (úhoři - what the fuck) a příprava vzpoury. Do očí se kape tekutina, která vede k amnézii (Muži v černém). Televizi zpřítomňuje 9. kanál. Za hranicemi je "normální" život (Příběh služebnice). Vlastně jde o souboj technologií: protiknižní vs. omnis. Jako byste u dobrého jídla nahradili koření průmyslově vyráběnými kondimenty (ochucovadly). Film se tak stal dalším z mnoha rychloobrátkových "fastfoodových" počinů a zařadil se mezi nejhorší díla žánru._____ 7) Fahrenheit 451 - The temperature at which book paper catches fire and burns... Bradbury se spokojil s první informací o teplotě, při níž dochází k samovznícní papíru (233 stupňů Celsia). Dnes ovšem vědci tuto teplotu stanoví na 218 - 246 stupňů v závislosti na druhu papíru.(28.6.2018)

Uprimne, divim se, ze to trvalo tak dlouho, nez vznikla dalsi adaptace Bradburyho knihy, ta z roku 1966 je uz precejen hodne stara. Na druhou stranu, nez tohle, to radsi nemuselo vznikat nic. Mozna tu ted urazim nejakyho vyznavace knizni predlohy, ale krome ty jedny zasadni myslenky kniha zadnej zazrak neni, takze v tomhle ohledu to mel film hodne tezky, vystavit dej na tom, ze pozarnici knihy pali, aby si to nakonec jeden rozmyslel, proste neni zrovna dvakrat pevnej zaklad. Jenze bohuzel tady nic jinyho vlastne neni. Ale abych filmu nekrivdil, to nebylo ani ve verzi z roku 66, ktera taky neni zadnej zazrak. Kdyby to alespon, kdyz uz chybi poradnej scenar, tahli herci, ale bohuzel. Jordan je vylozene na presdrzku, jeho promena neni nijak zvlast dobre vysvetlena a Shannon se furt tvari jak uprchlej silenec. Vizualni stranka je sice celkem fajn a triky taky nenastvou, na to ze se jedna o tv film, ale to je tak vsechno. Zhruba po hodine deje jsem byl dotazan, kdy ze se zacne neco dit a zhruba v tu chvili jsem si uvedomil, ze premyslim nad tim samym. Slabsi 3*.(4.6.2018)

• - Mezi hořícími knihami v prvních dvou trailerech jsou vidět knihy „Zločin a trest“ od Fjodora Michajloviče Dostojevskiho, „Lolita“ od Vladimira Nabokova, „Kdo chytá v žitě“ od J. D. Sallingera, „Things Fall Apart“ od Chinua Achebe a „Brown Skin, White Masks“ od Hamida Dabashiho. (hansel97)

• - Mezi dalšími hořícími knihami lze vidět i knihu „Harry Potter a Kámen mudrců“ od J. K. Rowling. (Zefill)