Veruze tak! Som mylovnik starych filmov 20. a 30. rokov - a neskorsich dekad samozrejme tiez. Tuna priniesol reziser Cecile B. De Mille dalsi kvalitny western z 30. rokov o putovani bielych osadnikov na Zapad, na uzemie indianske. A potom sa na zaklade usadzovania tychto bielych osadnikov zacinaju problemy s Indianmi - logicky, bieli farmari im zabrali podu bez skrupul a bez indianskeho povolenia. Bieli farmari nie su tentokrat vykresleni v klasickej podobe - ako ti, co priniesli Indianom skazu, kiahne, alkohol a hromadne strielanie bizonov, ale su vykresleni v ich ludskej podobe, co kvitujem. Aby vsak divak nezabudol, ze pozera western, uzije si okrem vyborneho Gary Coopera /Mr. Deeds goes to Town/ aj kvalitne prestrelky, ktore su dotvorene vybornymi dialogmi. Takze dalsi krasny western starej ery 30. rokov, na ktory nesmie filmuznaly divak zabudnut. 92 %(6.9.2014)

The Plainsman, film notoricky proslaveny celou radou dobovych zasazeni namixovanych do jednoho filmu, ale porad to je dobry film, ktery celou dobu bavi. Malou nevyhodou pro me byla skutecnost, ze jsem s Plainsmanovi dostal az po shlednuti Geronima (1939), ktery vyuzil celou radu scen natocenych v tomhle filmu, takze pri oblehani jsem si zazil male deja vu :) Ale nebylo to tak hrozny - James Ellison s komickyma vousama a Jean Arthur, ktera zahrala tu Calamity opravdu fantasticky, stalo to za zkouknuti. Odpustime-li historicky nesmysly, je to super film o skutecnych postavach divokyho zapadu.(20.12.2016)

Možná, že si to Velkej Bill tak úplně nezaslouží, ale já mu těch pět hvězdiček stejně dám. Prostě krásnej černobílej western oslavující hrdinné pistolníky divokého západu. Film, kterej nenudí ani chvilku. Příběh, přestože se zakládá na skutečných událostech, tak je hodně fiktivně upraven a např. bitva u Little Big Horn se zde odehrává o nějakých 9 - 10 let dřív než se doopravdy odehrála. Divokej Bill v podání Garyho Coopera je velkej sympaťák, ale pro mě největší hvězdou byla Jean Arthur a její sexy zadek v koženejch kalhotách, nehledě na to, jak tu Calamity suprově zahrála :-)(26.7.2010)

Film vyprávějící příběh o dvou velkých mužích Západu, Divokém Billu Hickokovi (Gary Cooper) a Divokém Billu Codym (James Ellison) v době těsně po válce "Severu proti Jihu" kdy se pozornost lidí, ve snaze rozšířit hranice Ameriky, soustředila na Divoký Západ, osídlený Indiány. Šarmantnímu Gary Cooperovi zdatně sekunduje půvabná Jean Arthur (Kalamity Jane). 85%.(31.1.2009)

Veľkolepý DeMille,ktorý vedel presne,čo chcem.Obsadenie je excelentné,Jean Arthur je hriešne sexy,najmä v kožených nohaviciach,mám pre ňu už dlho slabosť,vždy ma obmäkčí,a ja neviem,čo mám robiť,jej postava Calamity Jane sa ocitá väčšinou v ohrození života,nestráca odvahu a koná duchaprítomne,aby zachránila situáciu,dvaja starí priatelia Bill a Hickok si budú kryť chrbáty,ale Buffalo už nestihne kryť ten Billov,ktorý skončí tak,ako v úvode Abe Lincoln,ktorý mal vízie... Predaj zbraní z občianskej vojny indiánom skomplikuje všetkým životy,aj generálovi Custerovi. Strhne s bitka medzi indiánmi a vojakmi na čele s Billom a Hickokom,pričom ten hlavný vinník,ktorý predával zbrane,t.j slizký John Lattimer bude na slove s Hickokom,ktorý mu prevŕta telo guľkou. Bill Hickok miloval hazard a osudný,posledný poker,partička sa mu stala osudná... Zomelie sa tu toho požehnane,od konfrontácie s Čejenmi,bitka,kedy zomrú mnohí,lebo Calamity Jane vyzradila jedno tajomstvo pod nátlakom smrti,a tak Buffalo Bill sa vrhá do nebezpečenstva,o ktorom nemá zdania,v intenzívnej atmosfére s perfektným pištoľníkom Gary Cooperom,ktorý sa preto zrejme narodil,dlháň,ktorého filmografia je pestrá.Obdivujem DeMillove filmy,ktoré ma vždy s prehľadom strhnú na svoju stranu a nezostáva mi nič iné,ako sa hĺbkovo ponoriť do neuveriteľne pôžitkársky sprostredkovanej filmovej básne,ktorá ma neprestáva fascinovať.(10.3.2015)

• - Spoiler: Manažeři z Paramountu chtěli, aby Wild Bill Hickok (Gary Cooper) nakonci přežil. Cecil B. DeMille si však nakonec prosadil svou. (Mol)

• - Anthony Quinn řekl Cecilu DeMilleovi, že mluví plynně čejensky. Ve scéně, kde hraje indiána, který popisuje průběh Custerovi bitvy, však jen tak blábolil. Demille byl i přes to ohromen. (Mol)

• - Scény s kavaleristy byly natočeny s členy Wyomingské národní gardy. Dva muži při tom byly těžce zraněni. (Mol)