Velký Bill

Amerika v roce 1865 stojí na prahu nové éry. Právě skončila občanská válka, prezident Lincoln byl zastřelen, ale jeho slova žijí dál. Slova o bezpečnosti západu novým usedlíkům. Slova, jež si za svůj cíl uchránit za každou cenu dá za úkol Wild Bill Hickok (Gary Cooper). Na cestě do Hays City potkává svého dávného přítele Buffalo Billa (James Ellison), jeho ženu a svou starou lásku Calamity Jane (Jean Arthur). Ihned po příjezdu do Hays City, podává generálu Custerovi (John Miljan) zprávu, o napadení indiánů jedné z pevností Fort Piney, o niž se dozví od zraněného skauta, kterého po cestě potkali. Buffalo Bill odjíždí s 48 vojáky a s munici na pomoc do Fort Piney, Hickok se vydává ke svému známému náčelníku Žlutá Ruka (Paul Harvey) a mezi tím vším je Calamity Jane zajata Čejeny. Hickok se snaží Jane osvobodit. To se mu ovšem nepodaří a tak je zajat tak též. Po výhrůžce Hickokovi smrti, Calamity Jane vyzradí, kudy Buffalo Bill míří. Ten padne do pasti odkud je z velkými ztrátami vysvobozen přijíždějící armádou. Indiáni, jež útočili opakovacími puškami, jsou pro Hickoka záhadou a začne pátrat po původci celé téhle věci. Všechno stopy jej nakonec zavedou k Johnu Lattimerovi (Charles Bickford), ten však ovšem prchá z města. Hickok je mu v patách. (Mol)

RHK

The Plainsman. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Romantický epický western plný velkých historických postav a vztahů mezi nimi režíroval oscarový Cecil DeMille. Bílí muži jdou po občanské válce na Západ a pronikají na území rudochů, kterým však jiní bílí muži prodávají výměnou za kožešiny moderní zbraně. Western, kde není ztvárněn Divoký Bill Hickok jako sprostý zabiják, ale jako spravedlivý muž, jeho Calamity Jane je dobrodružka a odvážná jezdkyně, Buffalo Bill není líčen jako vybíječ bizonů, ale skvělý armádní zvěd, a Custer jako generál, který pomáhal bělochům v expanzi posvěcené prezidentem Lincolnem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=cwFIFrcWhaA&feature=relatedTrailer ()

liquido26

Možná, že si to Velkej Bill tak úplně nezaslouží, ale já mu těch pět hvězdiček stejně dám. Prostě krásnej černobílej western oslavující hrdinné pistolníky divokého západu. Film, kterej nenudí ani chvilku. Příběh, přestože se zakládá na skutečných událostech, tak je hodně fiktivně upraven a např. bitva u Little Big Horn se zde odehrává o nějakých 9 - 10 let dřív než se doopravdy odehrála. Divokej Bill v podání Garyho Coopera je velkej sympaťák, ale pro mě největší hvězdou byla Jean Arthur a její sexy zadek v koženejch kalhotách, nehledě na to, jak tu Calamity suprově zahrála :-) ()

Hollohlaway

Hodně velkoryse natočený western se skvělým obsazením. Jean Arthur je kočka, Garry Cooper opět klaďasí na plný plyn a například mladý Anthony Quinn jakožto indián mě vysloveně odboural. Navíc je tu krásná neznámá Helen Burgess, která bohužel téměř nic dalšího nenatočila a zemřela na zápal plic v pouhých dvaceti letech. Film je sice dost přitažený za vlasy a postavy se chovají velmi odlišně od svých reálných předloh, ale jako malebná básnická licence to celkem nevadí. Akce na svou dobu hodně dobrá, lidi se museli dost bavit. Tyhle ranné westerny jsou samozřejmě hodně naivní a ve spoustě věcí nedotažené a neobratné, ale kouzlo to rozhodně má. ()

Martin741

Veruze tak! Som mylovnik starych filmov 20. a 30. rokov - a neskorsich dekad samozrejme tiez. Tuna priniesol reziser Cecile B. De Mille dalsi kvalitny western z 30. rokov o putovani bielych osadnikov na Zapad, na uzemie indianske. A potom sa na zaklade usadzovania tychto bielych osadnikov zacinaju problemy s Indianmi - logicky, bieli farmari im zabrali podu bez skrupul a bez indianskeho povolenia. Bieli farmari nie su tentokrat vykresleni v klasickej podobe - ako ti, co priniesli Indianom skazu, kiahne, alkohol a hromadne strielanie bizonov, ale su vykresleni v ich ludskej podobe, co kvitujem. Aby vsak divak nezabudol, ze pozera western, uzije si okrem vyborneho Gary Coopera /Mr. Deeds goes to Town/ aj kvalitne prestrelky, ktore su dotvorene vybornymi dialogmi. Takze dalsi krasny western starej ery 30. rokov, na ktory nesmie filmuznaly divak zabudnut. 92 % ()

classic

Veľkolepý DeMille,ktorý vedel presne,čo chcem.Obsadenie je excelentné,Jean Arthur je hriešne sexy,najmä v kožených nohaviciach,mám pre ňu už dlho slabosť,vždy ma obmäkčí,a ja neviem,čo mám robiť,jej postava Calamity Jane sa ocitá väčšinou v ohrození života,nestráca odvahu a koná duchaprítomne,aby zachránila situáciu,dvaja starí priatelia Bill a Hickok si budú kryť chrbáty,ale Buffalo už nestihne kryť ten Billov,ktorý skončí tak,ako v úvode Abe Lincoln,ktorý mal vízie... Predaj zbraní z občianskej vojny indiánom skomplikuje všetkým životy,aj generálovi Custerovi. Strhne s bitka medzi indiánmi a vojakmi na čele s Billom a Hickokom,pričom ten hlavný vinník,ktorý predával zbrane,t.j slizký John Lattimer bude na slove s Hickokom,ktorý mu prevŕta telo guľkou. Bill Hickok miloval hazard a osudný,posledný poker,partička sa mu stala osudná... Zomelie sa tu toho požehnane,od konfrontácie s Čejenmi,bitka,kedy zomrú mnohí,lebo Calamity Jane vyzradila jedno tajomstvo pod nátlakom smrti,a tak Buffalo Bill sa vrhá do nebezpečenstva,o ktorom nemá zdania,v intenzívnej atmosfére s perfektným pištoľníkom Gary Cooperom,ktorý sa preto zrejme narodil,dlháň,ktorého filmografia je pestrá.Obdivujem DeMillove filmy,ktoré ma vždy s prehľadom strhnú na svoju stranu a nezostáva mi nič iné,ako sa hĺbkovo ponoriť do neuveriteľne pôžitkársky sprostredkovanej filmovej básne,ktorá ma neprestáva fascinovať. ()

• Ve scéně, kde jede Wild Bill Hickok (Gary Cooper) zavěšený mezi dvěma koni, jel opravdu Gary Cooper, který měl s jízdou na koních velké zkušenosti. (Mol)
  • Anthony Quinn řekl Cecilu DeMilleovi, že mluví plynně čejensky. Ve scéně, kde hraje indiána, který popisuje průběh Custerovi bitvy, však jen tak blábolil. Demille byl i přes to ohromen. (Mol)