První část volné trilogie o trampotách dvou osiřelých sourozenců, třináctileté Alenky a třiadvacetiletého Zbyňka, vychází ze zvláštních situace rodiny, v níž si sourozenci navzájem musí nahradit rodiče. Bratr by se rád oženil, ale brání mu ohled na sestru, která na něm lpí a žárlí na všechno kolem něho. Přivádí tedy do bytu svou dívku Kateřinu, kterou má rád, jako podnájemnici... Hra autorů Vojtěcha Měšťana a Rudolfa Ráže Podnájemníci v režii Františka Filipa získala na MTF Zlatá Praha v roce 1977 Cenu za nejlepší komedii. (Česká televize)

cariada

První část je asi nejpovedenější. Andrlová je tu ještě celkem snesitelná. Zájímavý pohled na dva sourozence co se musí starat o sebe jelikož se jim zabijou rodiče. Bratrova přítelkyně se k nim nastěhuje ,ale tím začínají trable. Ona se snaží véct domácnost po svém jenže Alenka je zvyklá na svůj systém a bratr nechce ublížit ani jedné a tak se postupně všichni tři stávají nájemníky volného pokoje.Než se nakonec udobří. Pěkný tv film zpracovaný filmovou verzí,což mu jenom prospělo. ()

zette

Ivana Andrlova vubec neni ma favoritka, v tomto TV filmu je ale nejsilnejsim clankem. Jinak celkem zajimava sonda do zivota dvou osirelych sourozencu. Misty dost vtipne, najde se zde ale dost hluchych pasazi. ()

otík

První díl trilogie televizních komedií "Podnájemníci", "Otec nebo bratr" a "Dopis psaný španělsky". Velmi příjemná a poklidná kratší komedie s mladičkou Ivanou Andrlovou v roli sestry staršího bráchy Hanzlíka, který se snaží do této osiřelé rodiny přivést svou milou Danielu Kolářovou. Není to komedie k popukání, ale především její vyvrcholení je velmi vtipné a zábavné. Hudba: Jiří Bažant & Jiří Malásek ()

dr.fish

Ivana Andrlová byla nepochybně hvězdou na první dobrou. Utáhla ten film s přehledem, že Hanzlík asi musel zírat. No budiž jí to přáno. 75% ()

RonaMidu

uf,z téhle přemoudřelé,rázné Alenky mi naskakovala husí kůže už před lety,ani jsem se nemohla soustředit na nic jiného,třeba na ztvárnění jiných rolí ()

klúčik

Klasické dielo Františka Filipa. Výborné herecké obsadenie . Hlavne veľký talent v podobe mladučkej Ivany Andrlovej. Na jej postave stojí celá inscenácia. Hodnotím 70%.. ()

duddek

Milý televizní film, který táhne šestnáctiletá debutantka Andrlová. Skoro celý se odehrává v jednom bytě a spíš než komedie je to podle mě takové malé sourozenecké drama (řeší se samé vážné věci jako lež, důvěra, život bez rodičů, pochyby, zklamání, frustrace, neschopnost připustit vlastní chybu a podobně). Upovídaná Alenka ale tuhle serióznost úspěšně nabourává. P. S. Můžeme zde zalechnout melodie tehdy aktuálních hitů - Alenka si zpívá "Blonďáka s červenou bugatkou" (N. Urbánková, 1973), Zbyněk si zase brouká Gottovu "Je, jaká je", tehdy jen rok starou. "To je tim, že má tatínka a maminku a nikdy se o nic nemusela starat." ()

Dlubal David

■ ∞ Z trilogie: Podnájemníci (1976), Otec nebo bratr (1978), Dopis psaný španělsky (1980) řadím tento první TV film přibližně na roveň druhému nebo spíše kousíček za druhý, pak dlouho nic, pak dlouho nic a teprve poté až film třetí. ■ Podnájemníky a Otec nebo bratr jsem viděl v Československé televizi, když byly reprízovány někdy koncem osmdesátých let nebo na počátku let devadesátých století dvacátého. Ohromně na mě obě tyto televizní inscenace zapůsobily, ale po těch letech mi splynuly v jeden film. Už hodněkrát jsem se na to chtěl mrknout znovu, ale vždy do toho buď něco vlezlo nebo jsem dal přednost jinému dílu, které jsem ještě neměl tu čest vidět. Poslední cca 2 (3) roky si opětovně vychutnávám staré československé filmy a seriály, které jsem viděl jako kluk a nyní si chci porovnat své pocity a vzpomínky a musím říci, že mnohdy je to velmi zajímavé. ■ Trio: Jaromír HANZLÍK - Zbyněk KUČERA, Ivana ANDRLOVÁ - Alenka KUČEROVÁ, Daniela KOLÁŘOVÁ - Kateřina BŘÍZOVÁ - KUČEROVÁ nemohlo být vybráno lépe. Všichni do své role absolutně sedli a neumím si představit, že by tyto role hrál někdo jiný. ■ V prvním a druhém dílu mi učarovala Ivana ANDRLOVÁ, která pro mě později byla spíše představitelkou princezen z televizních pohádek, ale tady v Podnájemnících jí bylo teprve 16 let, a i přesto, že herecké zkušenosti teprve sbírala, tak svou ztřeštěností a praštěností si mě hned získala. A Jaromír HANZLÍK a Daniela KOLÁŘOVÁ? Celá filmařská sedmdesátá léta jim velmi svědčila a jejich role a herecké výkony mám nejraději právě z let sedmdesátých a první poloviny let osmdesátých dvacátého století. ■ Podnájemníci se nesnaží být za každou cenu vtipní, ale naopak humor ukazují ve všednosti každodenních starostí a prostém soužití, kdy několik scén sklouzne na dramatickou notu a vzápětí vše absurdně obrátí, například scéna s brambory a podnájemnickým pokojíkem. ■ Dnes mohou některé věci nezasvěcenému diváku připadat přinejmenším podivné, ale pravdou je, že do značné míry celá trilogie zaznamenává holou realitu tehdejšího Československa. ■ ■ ■ Moc jsem se těšil na celou trilogii, o to více, že třetí díl jsem až do včerejška [19-III-2014] neviděl a chtěl jsem si opět připomenout první dva filmy, na které mám jen ty nejlepší vzpomínky. ■ Alenka mi připomněla svým projevem a obličejovými variacemi prvorepublikovou herečku, kterou mám z tohoto období nejraději: Natašu GOLLOVOU. ■ ■ ■ ⁞ [90/100]. ■ ‖ [80/100]. ■ ↨ [80/100]. ■ ― Ivana ANDRLOVÁ [98/100], Jaromír HANZLÍK [91/100], Daniela KOLÁŘOVÁ [88/100]. ■ ῼ [77/100]. ■ ∩ Otec nebo bratr (1978), Dopis psaný španělsky (1980), Lidé z metra (1974), Léto s kovbojem (1976), Setkání v červenci (1978), Hodíme se k sobě, miláčku...? (1974), Nejlepší ženská mého života (1968), Taková normální rodinka (1971), Noc na Karlštejně (1973), Byl jednou jeden dům (1974), Nemocnice na kraji města (1977), Sanitka (1984), Ikarův pád (1977), Sňatky z rozumu (1968), Dynastie Nováků (1982), Step by Step (1991), Doktor z vejminku (1982), Tchán (1979), Půl domu bez ženicha (1980), Kulový blesk (1978), Vratné lahve (2006), Svatební cesta do Jiljí (1983). ■ № 2x; 1x ⌂ [D], [TV], [TV_RGB], [PZ]. 1x ⌂ [D], ϿϾ, [PZ], [576p], [19-III-2014; 22:05]. ■ ↘ blackrain, Martin79, Lewaso. ■ ↔ ① [95/100]; ② [97/100] [19-III-2014; 22:05]; ‡ [19-III-2014; 22:05]; >>> [96/100]. ■ () (méně) (více)

Amper01

Opravdu prima film. Pro hodnocení nejvyšší mi ale překáží morální stránka. Jednak opět "nenápadná" propagace kouření a to dokonce u žen, což se mi hnusí. A za druhé - bydlení "na hromádce", což je možná momentálně moderní, ale stále to není ani správné ani moudré... ()

Prince

Sourozenci Anička a Zbyněk jsou sirotci. Zbyněk pracuje, Anička chodí do školy a stará se o domácnost. Chtějí jet na dovolenou k moři, proto shánějí podnájemníka. Jednoho dne si přivede Zbyněk domů svou dívku Kateřinu, ale předstírá, že je to jen nájemnice. Zakrátko pravda vyjde najevo a vztahy mladé trojice se změní... Díky bravurně zahrané roli Aničky v podání Ivany Andrlové dávám za čtyři, jinak je to spíš průměrný televizňák. ()

Martin79

Vynikající televizní inscenace, ve které hrají v podstatě tři lidé (s úctou k paní Zázvorkové) na omezeném prostoru jednoho bytu, což tedy režisér zvládl bravůrně. Navíc trio Andrlová, Hanzlík, Kolářová si celý snímek vyloženě užívá hrají skvěle. Ivana Andrlová navíc v jedné ze svých nejlepších rolí, ne-li nejlepší. Její postava žačky základní školy má jednoduše šmrnc a glanc. ()

TSZ

Docela povedená komedie, na které je krásně vidět, že kvalitní režisér a herci dovedou uplést bič z každého hovna. ()