Legendy z Dogtownu

Legendy z Dogtownu

Lords of Dogtown

Drama / Sportovní / Životopisný

USA / Německo, 2005, 107 min

Bravurní filmeček plný mladí, naivity, rebelie, dlouhých vlasů, namyšlenosti a trávy. Skvěle vybraní herci, kterým se dá lehce uvěřit, že jsou skuteční skejťáci. Film je takovou zábavnou minibiografií zakladatelů skateboardingu, který skutečně není lehký sport (znám z vlastní zkušenosti). Bylo zde krásně vidět, jak se tento sport od časů, které jsou zachyceny ve filmu, změnil, mentalita skejťáků ale zůstala. Krásný film na chvilky pohody na gauči 70%(28.12.2008)

|| Scenár: Stacy Peralta | Hudba: Mark Mothersbaugh | Produkcia: John Linson | Distribúcia: TriStar Pictures (USA), Columbia Pictures (non-USA) | Štúdio: ? | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 13,411,957 $ || Úprimný film o úprimných ľuďoch, ktorí priviezli do najpopulárnejšieho streetsportu na svete niečo Viac. Pokusy so športovým žánrom väčšinou zlyhávajú, no tu sa jedná o film, ktorý má tempo, feeling (a to hlavne životný) a Ledgerovský šmrnc.(11.4.2009)

Povinnosť pre každého, kto aspoň raz stál na doske so štyrmi kolesami. Realisticky mapuje životné osudy zakladateľov tohto športu v 70tych rokoch a počiatky tohto športu vo Venice CA, od čias absolútnej nekomerčnosti a jazdenia po uliciach "just for fun" až po kupovanie jazdcov skate firmami a následné myšlienkove rozdiely v parte jazdcov stajne Zephyr. Tvorcovia nám ukážu, ako vyzerali prvé súťaže, alebo majstrovstvá sveta, okrajovo sa dotknú aj témy výroby a zlepšovania dosiek, kolies, objasnia divákovi vznik nových trikov a hlavne objavia pre nás jazdenie v bazénoch. Pre mňa veľké potešenie a len dodám, že na trend skateboardingu vo Venice CA zobrazený vo filme, v 80tych rokoch naviazala aj moja obľúbená kapelka Suicidal Tendecies, ale tomu už sa film nevenuje.(4.11.2009)

Film, který ve vás musí bezpodmínečně vyvolat touhu. Touhu po svobodě, touhu po tom žít si svůj sen a touhu po tom vyrazit do ulic na skejtu a shodit pár popelnic nebo se vkrást k cizím lidem na zahradu. Proste sex, drogy, Rock&Roll a Skate&board. Co na tom, že kdybyste potkali tuhle partu kluků na ulici (pravděpodobně skejtující po střechách aut), vyhli byste se jim radši obloukem a mysleli byste si, že jsou to jen nevychovaný hovada. To je právě kouzlo filmu, kouzlo tohohle filmu, že umí z arogantních floutků udělat partu kamrádů, co jen touží po svobodě (a slávě a úspěchu a ženských a blahu pro svou matku a tučných honorářích a kdovíčem ještě). Jeden z těch must-see filmů jak pro skejťáky, tak i pro rockery, mladáky, nezdravě upjatý lidi, milovníky filmů, ... pro všechny.(6.11.2011)

Moc dlouhé, přitom je to celé jen o tom, jak člověka změní sláva a jak parta kluků dělá psí kusy v rozpálené Kalifornii. Až budu příště toužit po praštěné komedii, pustím si raději JackAss 3D, ucházející dramatickou vsuvku pak nabídne v mnohem lepším provedení jakýkoliv jiný žánrový hollywoodský kousek zručného režiséra. Beru, že je to "true story", ale až na Emilea a Heatha se mi to do 24 hodin vykouří z hlavy...(30.4.2011)

• - Emile Hirsch tvrdí, že najťažší trik, aký predviedol vo filme bol zjazd kopca Bicknell Hill vo Venice, pretože musel ísť rýchlo, bez trička a súbežne s kameramanom v aute vedľa neho. (Smok)

• - První skateboard Heatha Ledgera měl značku Powell - Peralta. (Sufferer)

• - Tony Hawk, jedna z ikon skateboardingu, se ve filmu objevil v roli kosmonauta. (Witta)