Jízda na střele

Stephen King's Riding the Bullet

Jazda na Strele

Horor / Thriller

USA / Německo / Kanada, 2004, 95 min

"Jazda na Strele" je zhruba päťdesiat stranová poviedka, ktorú napísal americký spisovateľ Stephen King. Je súčasťou zbierky "Všetko je možné" (Everything´s Eventual). V roku 2004 túto literárnu predlohu spracoval do podoby celovečerného filmu režisér a scénarista Mick Garris. Podarilo sa mu natočiť celkom dobrú filmovú adaptáciu. Je to príbeh o smrti. Príbeh o fatálnej otázke, na ktorú sa veľmi ťažko odpovedá. Kto umrie? Vy alebo vaša matka? Vyberte si. Je to na vás. ***(22.3.2016)

• obitus

K uzoufání nudná adaptace Kingova elektronického hitu nefunguje ani jako horror ani jako drama. Povídku jsem nečetl, nicméně si dokážu představit, že je nabitá odkazy na léta sedmdesátá (šedesátá?) a hudební špičky té doby a že na té atmosféře dost staví. Kdyby ve filmu nebyla zmínka o Lenonovi, myslel bych, že se odehrává v současnosti. Hrdinovy představy toho, jak se může vyvíjet děj jsou zajímavé asi pět minut, poté už jen ruší a nudí. David Arquette je určitě velký fanda horrorů, ale o to horší je když hraje záporáka. Stručně řečeno srajda.(23.7.2009)

Jízda na střele je trochu temnější, částečně psychedelická, malinko, ale opravdu malinko hororová road movie z konce šedesátých let. Čekáte-li klasický horor, nedočkáte se, dokonce se nedočkáte, budete-li čekat klasický kingovský horor. Tohle je trošku něco jiného. King je mistr příběhu a dokáže zaujmout i když zrovna nenapíše čistý horor. Stejně jako např. jeho Srdce v Atlantidě, i Jízda na střele mě dokázala zaujmout, vtáhnout a nepustit. Nechci tvrdit, že to je trochu netypický King, protože podobných příběhů o vnitřním boji hlavního hrdiny nebo hrdinky, o tom děsivém, odehrávajícím se spíše v jeho/její mysli, než v realitě, napsal více, ale ze všech těchto jeho příběhů (Geraldova hra, Holčička, která měla ráda Toma Gordona apod.) mě tenhle bavil nejvíce. Ale k filmu, Mick Garris není kdovíjak výtečný režisér, ale Kingovi docela rozumí, dokáže zachytit jeho styl a docela se mu to povedlo i tady. Sice mě občas rozčilovaly věčně se opakující Alanovy chmurné představy, přesto jeho vize nebyly ztvárněny špatně. Zezačátku je to trošku natahovaná nuda, ale od okamžiku, kdy se na scéně objeví David Arquette, to chytlo alespoň nějaké grády. Od filmové verze Jízdy na střele se evidentně nedá očekávat nic velikého, jako u jiných filmových verzí Kingovek, sice jsem literární předlohu nečetl, ale tak nějak mám pocit, že Garris ani nějak moc závažně zklamat nemohl. Průměrný příběh zcela průměrně zfilmovaný, nic víc, nic míň. V dobrém slova smyslu zcela zasloužené 2,5*.(4.8.2009)

Ano, je to sice střelený kontroverzní snímek, který se nemusí všem líbit, mě ale pobavil. Ty krásné a vtipné hororové vize, hlavní hrdina takový trouba a smrťák jezdící v krásné červené americe mě prostě dostali. Námět je zajímavý, i když ústřední téma, vybrat si před smrtkou, koho si vezme na onen svět, je už trošku ohrané. Naopak krátké stopovací etudy (starý muž vzpomínající na svou mrtvou ženu, teréňák se zabijáky) a Alanova schyzofrenie film mile oživují a nebýt trošku zazdívacího závěru, bylo by to i na 4*.(16.11.2007)

• Aluska88

Pan režisér zřejmě vypil mnoho skleniček silného alkoholického nápoje, zajedl to vtipnou kaší a poté se rozhodl natočit tento film. Jenže v něm skoro nic nefunguje. Pokud to mělo vyjít jako parodie na Kingovu předlohu, tak to nevyšlo, pokud měl v úmyslu vytvořit horor s komediálními prvky, tak to vyšlo jen velmi slabě a pokud chtěl, aby z toho vyšlo slušně zpracované dílo mistra hororu, tak to zcela selhalo a myslím, že většinu diváků a především věrných čtenářů velmi zklamalo a rozhořčilo. Film působil velmi chaoticky a rozhrkaně, pár dobrých scén by se našlo, ovšem jako celek tento film u mě rozhodně neobstál a považuji ho za nejvíce zprzněný filmový přepis Kingových děl vůbec. Cítím za tento film mírný stud a ostudu, čeho se vlastně vůči mistrově geniální povídce dopustil. Tvůrcům bych doporučila měsíční pobyt v zasněženém hotelu Overlook s Jackem Torrance, Annie Wilkesovou, Carrie, Pennywisem a ještě pár dalšími jeho ďábelskými postavami:) Příště si raději rozmyslí, než natočí něco podobného a uvědomí si, že zahrávat si s mistrem hororu se nevyplácí. Postavy zrozené z jeho geniality a většinou úspěšně převedené na plátno totiž dokáží krutě ztrestat a pomstít se těm, kteří se dopustí urážky či zhanobení jejich "stvořitele.":)(13.12.2008)

• - Film je natočen na motivy stejnojmenné povídky Stephena Kinga. (Terva)

• - Auto, které během filmu téměř způsobí několik nehod, je Plymouth Fury 1958, což je zřejmá narážka na jiné dílo Stephena Kinga „Christine", kde právě toto auto vraždilo lidi. (Corpsegrinder)