Jízda na střele

Jazda na Strele

Horor / Thriller

USA / Německo / Kanada, 2004, 95 min

• Tsunami_X

Myslím, že nezaujatí filmoví fanoušci už můžou být na jméno Stephen King poměrně vysazení, protože s minimem výjimek platí pravidlo, co film to brak a nezvládnutá adaptace /tato novelka byla navíc napsána speciálně pro internet/. Jízda na střele je dalším z řady nepovedených video /i když pro tento formát snad ani není primárně určen/ horrorů, které neví čím zaujmout či případně šokovat. Příběh se odehrává koncem šedesátých let v USA a pojednává o mladém studentovi, který se vydává 200 mil stopem za svou matkou, která právě prodělala menší mrtvici. Bohužel trvá zhruba tři čtvrtiny filmu, než pochopíme o čem by to celé jako mělo být a i přesto že se nám dostane nějakých vysvětlení, zůstane nám na patře dosti odporná pachuť. A o čem to tedy celé mělo být? Taková povídka ze záhrobí, kterou měl dramaturg rozcupovat na kusy aneb trip plný nesourodných halucinací, který svou rozbitou skladbou bere i sebemenší touhu ponořit se do děje. Horrorová road-movie s trochou brutality, trochou moralizování a velkou porcí nudy. A to je na tom to nejhorší...(1.5.2005)

na jednu stranu to vůbec nechápu, jelikož tento příběh je na severu ameriky známý jako u nás 'Skákal pes' a King je jen jeden z mála, kteří ho zpracovali do povídky. Netuším proč je to tak zdlouhavě natočeno, ta stopáž je úděsná pro takový příběh. Kamera, střih a výkony herců jsou strašné, ale má to jednu fantastickou vlastnost. To slovo nelze v plnohodnotném významu přeložit do češtiny, ale Riding the Bullet je prostě úžasně "CREEPY". Scény v jednotlivých autech, vzpomínky a tyhle body mají třeba mnohem mnohem větší koule než u mistra horroru v Cronenbergově The Dead Zone. Kvalitativně honě podobné The Needfull Things, ale svou ujetostí jedna z nejlepších variací na Kinga(3.2.2017)

Jízda na střele je trochu temnější, částečně psychedelická, malinko, ale opravdu malinko hororová road movie z konce šedesátých let. Čekáte-li klasický horor, nedočkáte se, dokonce se nedočkáte, budete-li čekat klasický kingovský horor. Tohle je trošku něco jiného. King je mistr příběhu a dokáže zaujmout i když zrovna nenapíše čistý horor. Stejně jako např. jeho Srdce v Atlantidě, i Jízda na střele mě dokázala zaujmout, vtáhnout a nepustit. Nechci tvrdit, že to je trochu netypický King, protože podobných příběhů o vnitřním boji hlavního hrdiny nebo hrdinky, o tom děsivém, odehrávajícím se spíše v jeho/její mysli, než v realitě, napsal více, ale ze všech těchto jeho příběhů (Geraldova hra, Holčička, která měla ráda Toma Gordona apod.) mě tenhle bavil nejvíce. Ale k filmu, Mick Garris není kdovíjak výtečný režisér, ale Kingovi docela rozumí, dokáže zachytit jeho styl a docela se mu to povedlo i tady. Sice mě občas rozčilovaly věčně se opakující Alanovy chmurné představy, přesto jeho vize nebyly ztvárněny špatně. Zezačátku je to trošku natahovaná nuda, ale od okamžiku, kdy se na scéně objeví David Arquette, to chytlo alespoň nějaké grády. Od filmové verze Jízdy na střele se evidentně nedá očekávat nic velikého, jako u jiných filmových verzí Kingovek, sice jsem literární předlohu nečetl, ale tak nějak mám pocit, že Garris ani nějak moc závažně zklamat nemohl. Průměrný příběh zcela průměrně zfilmovaný, nic víc, nic míň. V dobrém slova smyslu zcela zasloužené 2,5*.(4.8.2009)

• mil@n.fanatik

Ježíš to byl trapas... A jak vidím ještě tak vysoké hodnocení tohoto filmu, tak čumím!! Film vypadal nadějně, ale stěhování a vracení časem mi hodně vadilo, bylo toho víc, než by bylo zdrávo, a také scénky, které jsem si myslel, že jsou reálné a za chvilku zjistil, že to byla jen představa či blud, tak si říkám, to je ale blbost. Ano, může to párkrát ve filmu být, ale jak to bylo víc jak po 2, či po 3, což v totmto filmu bylo nespočítaně, tak po 5 "bludu" jsem si už ze srandy jen říkal "je toto zase jen představa, či realita..." No a když k tomu přidám ten hrozný příběh, tak film jízda na střele byla fakt střela, ale úplně mimo. Fuj, hnus, děs, ztráta času!! Odpad!!!(24.11.2010)

Najtmavší film, čo som kedy videl, ktorý ma dokázal aj zabaviť aj mierne vystrašiť a poučiť. Množstvo dejových zvratov, množstvo vedľajších postáv a toto všetko v prostredí, aké sa vída len málokedy. Nevadí mi béčkovosť, nevadí mi istá predvídateľnosť, ba nevadí mi ani ústredné duo matka-syn. To, čo mi vadilo bola miestami až prílišná prekombinovanosť (nepoznám predlohu) a detský predstaviteľ hlavnej postavy (ten 12 ročný, čo sa bál ísť na strelu). Viem, že sú určite aj lepšie filmy vo vykreslení atmosféry aj v tom ostatnom, ale ja nemám (a ani nechcem) mať napozeraných toľko hororov, aby som mohol porovnávať. Preto chválim výborné zavádzanie diváka, atmosféru a koniec, v ktorom na vás tvorcovia vybafnú toľko ponaučení, že nestíhate vnímať, ale napriek tomu si niečo zapamätáte. 75%(10.8.2007)

• - Film je natočen na motivy stejnojmenné povídky Stephena Kinga. (Terva)

• - Auto, které během filmu téměř způsobí několik nehod, je Plymouth Fury 1958, což je zřejmá narážka na jiné dílo Stephena Kinga „Christine", kde právě toto auto vraždilo lidi. (Corpsegrinder)