O pyšné noční košilce

Josef Čapek (povídka)

Karel Höger (vyp.)

• Douglas

Fuj, taková moralita.(30.1.2005)

V pořadí třetí díl v sérii Povídání o pejskovi a kočice, pro mě osobně asi nejslabší díl, nebejt však toho geniálního hlasu dopadla by snad ještě hůř. Nějaký ten morální kodex-v sobě tato epizodka obsahuje určitě, ale myslíte si že to bylo tehdy na škodu?(27.8.2007)

• ripo

Seriál čapkovských povídání o pejskovi a kočičce ve filmovém zpracování si získal velkou oblibu mezi malými i velkými filmovými diváky. Humor těchto kreslených filmů, jejich prostota i krása jazyka spojená s líbezností kresby, dokazují znovu mistrovství československého kresleného filmu. Nedostatkem filmu je, že tlumočí zcela nekriticky kompromistickou formulaci Čapkovu. Filmový přehled 10/1952(29.11.2007)

60% - Tento moralizující díl byl rozhodně nejslabší ze série, pohádka o košilce mě totiž vůbec nebavila...(1.9.2008)

• honajz

Podle mne nejslabší díl, kde ta moralita tak čouhá, až se zapomnělo na (zábavný) příběh. Co činilo pejska s kočičkou u prvních dílů zábavnými, nebyly morality, ale vtipné kousky plné nápadů.(17.3.2013)

Pýcha nepýcha, ale ten hlas Karla Högera...(18.12.2005)

• MikO_NR_1909

Mám veľkú slabosť pre jednoduchú a citlivú výtvarnú animáciu krajinky a o to viac ak sú tam chutné zvieratká. Určite je s tým dosť roboty a ja to viem doceniť. Čo ale rád nemám, je také to zjednodušené posudzovanie mravnosti a lacnosti krátkometrážnej zápletky. Potom máte z toho tak trocha blbý pocit a nezostáva nič iné, len na to rýchlo zabudnúť... Best way...(12.7.2014)

Všechny mé noční košilky mají silné sociální citění, jsou rovnostářské a nemají nejmenší výhrady proti přátelství s košilkami z nižších sociálních vrstev. Naštěstí jsou i jiné košilky- některé jsou pyšné, jiné závistivě pozorují nadýchanější krajku, nebo sametovou výšivku na kolegyni. Naštěstí proto, že jinak by neměla kočička námět na vyprávění, kterým rozehnala pejskovo bolest ze zraněné tlapky a mne vrátila do dětství, k hlasu z gramodesek.(19.3.2017)

Tenhle díl mi nikdy nepřišel o nic slabší než ostatní. Malé dítě neříká, která z jeho oblíbených pohádek je lepší nebo horší. Malé dítě má rádo všechny hračky!(4.6.2011)

Tady konečně filmařský vklad nespočívá jenom v proškrtání textu a neinvenčním postrkování Čapkových kreseb po plátně – rozpohybované bezhlavé postavy nočních košilek v sobě mají jakousi surrealisticko-strašidláckou kvalitu… Na druhou stranu je tu opět jedna promeškaná příležitost nějak se v obraze zajímavě poprat s autorovou bujnou fantazií („košilka se svlékla a šla spát“) a okatě výchovná předloha patří k těm slabším, takže je to zase za 3.(24.7.2014)

• Heroine

Mravokárný, poučný, socanský. To se mi nelíbí.(22.1.2012)

Zde mají rodiče prostor k dovysvětlení podle vlastního kodeku(xu).(20.12.2005)