poster

San Pietro

 • USA

  San Pietro

Dokumentární / Krátkometrážní / Válečný

USA, 1945, 32 min

Režie:

John Huston

Scénář:

John Huston

Hrají:

John Huston

Producenti:

John Huston

Střih:

Gene Fowler Jr.
(další profese)
 • Pohrobek
  ****

  Nečekaně silný pohled na tuhý boj Američanů s Němci o San Pietro. Přikrášlený snad jen v komentáři, jinak se vůbec nevyhýbá obrázkům zmrzačených, ohořelých amerických mrtvol. Nutný optimistický duch je dostatečně bržděn syrovou realitou a snímek vzdává hold jak usilovným útočníkům, tak neméně odhodlaným obráncům.(25.6.2005)

 • Kragujevac
  ***

  Vydařený dokument o osvobozovaní Itálie a bojích u San Pietra. Nevím které ze scén byly natočené s herci a které byly skutečné, ale dokument je celkem dost naturalistický a nebojí se zobrazit i padlé (zbídačené) vojáky a poukázat na místa které se na první pokus obsadit nepodařilo a díky tomu padlo mnoho vojáků.(15.3.2013)

 • Morien
  ***

  (1001) San Pietro je myslím příkladem filmu, kde skutečná hodnota leží v divákově přemýšlení nad kontextem spíš než v díle samotném. Zajímalo by mě, jak by vypadala původní dlouhá verze filmu, která byla tehdejšími autoritami považována za příliš protiválečnou, aby na ní mohlo oko běžného člověka spočinout. Nějaká re-edice s modernizovanou hudební složkou by nejspíš nebyla od věci. Také hlas a styl vypravěče film hodně postaršuje, záběry samotné jsou dostatečně syrové na to, aby s sebou přinášely nadčasové (nesmrtelné?) sdělení. A kdyby byl film jenom sledem dlouhých statických záběrů zničené krajiny, tak by to bylo nejkrásnější, ačkoliv samozřejmě v souvislosti s tímto tématem používat slovo "krásný" je nemožné. Takže nejjasnější?(18.6.2015)

 • Volodimir2
  *****

  Ide o prvý diel seriálu Vojnové epizódy z archívu. Vydarený dokument o oslobodzovaní Talianska a bojoch u San Pietra. Dokument neváha zobrazovať aj mŕtvych amerických vojakov a poukazuje na miesta, ktoré sa nepodarilo rýchle obsadiť a aké to malo tragické následky. Bitka o San Pietro prebiehala od 8. do 17.12.1943 a v nej padlo 16000 príslušníkov 5.armády USA a mesto San Pietro bolo úplne zničené.(19.5.2015)

 • Anderton
  ****

  Dôležitým faktorom pri hodnotení tejto snímky je jej žánrové zaradenie, čiže dokumentárny a krátkometrážny film. Ako dokument je dostatočne informatívny a správne vojensky krutý a naturalistický, jeho dĺžka je tak akurát, aby sa divák nezačal obšívať a nezačal očakávať nejakú premyslenejšiu dramatickú zápletku. Pre historických dokumentárnych fanatikov jeden z najdôležitejších zástupcov žánru.(1.8.2012)

 • - Ve filmu jsou použity archivní materiály i inscenované scény. (Hans.)

 • - Film byl nakonec americkému publiku promítnut až po konečném vítězství v Evropě, což bylo příliš pozdě, aby mohl nějak ovlivnit názory veřejnosti na válku. (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace