poster

San Pietro

 • USA

  San Pietro

Dokumentární / Krátkometrážní / Válečný

USA, 1945, 32 min

Režie:

John Huston

Scénář:

John Huston

Hrají:

John Huston

Producenti:

John Huston

Střih:

Gene Fowler Jr.
(další profese)
 • Pohrobek
  ****

  Nečekaně silný pohled na tuhý boj Američanů s Němci o San Pietro. Přikrášlený snad jen v komentáři, jinak se vůbec nevyhýbá obrázkům zmrzačených, ohořelých amerických mrtvol. Nutný optimistický duch je dostatečně bržděn syrovou realitou a snímek vzdává hold jak usilovným útočníkům, tak neméně odhodlaným obráncům.(25.6.2005)

 • Volodimir2
  *****

  Ide o prvý diel seriálu Vojnové epizódy z archívu. Vydarený dokument o oslobodzovaní Talianska a bojoch u San Pietra. Dokument neváha zobrazovať aj mŕtvych amerických vojakov a poukazuje na miesta, ktoré sa nepodarilo rýchle obsadiť a aké to malo tragické následky. Bitka o San Pietro prebiehala od 8. do 17.12.1943 a v nej padlo 16000 príslušníkov 5.armády USA a mesto San Pietro bolo úplne zničené.(19.5.2015)

 • Morien
  ***

  (1001) San Pietro je myslím příkladem filmu, kde skutečná hodnota leží v divákově přemýšlení nad kontextem spíš než v díle samotném. Zajímalo by mě, jak by vypadala původní dlouhá verze filmu, která byla tehdejšími autoritami považována za příliš protiválečnou, aby na ní mohlo oko běžného člověka spočinout. Nějaká re-edice s modernizovanou hudební složkou by nejspíš nebyla od věci. Také hlas a styl vypravěče film hodně postaršuje, záběry samotné jsou dostatečně syrové na to, aby s sebou přinášely nadčasové (nesmrtelné?) sdělení. A kdyby byl film jenom sledem dlouhých statických záběrů zničené krajiny, tak by to bylo nejkrásnější, ačkoliv samozřejmě v souvislosti s tímto tématem používat slovo "krásný" je nemožné. Takže nejjasnější?(18.6.2015)

 • Anderton
  ****

  Dôležitým faktorom pri hodnotení tejto snímky je jej žánrové zaradenie, čiže dokumentárny a krátkometrážny film. Ako dokument je dostatočne informatívny a správne vojensky krutý a naturalistický, jeho dĺžka je tak akurát, aby sa divák nezačal obšívať a nezačal očakávať nejakú premyslenejšiu dramatickú zápletku. Pre historických dokumentárnych fanatikov jeden z najdôležitejších zástupcov žánru.(1.8.2012)

 • rekkky
  ****

  Surové záběry, které znepokojivě autenticky dokládají skutečnou hrůzu 2. světové války konkrétněji boje na Apeninském poloostrově, kde němečtí vojáci srdnatě bránili svou pozici. Nemá cenu polemizovat nad hodnotou těchto záběrů napříč tomu, že některé z nich jsou zinscenovány. Přestože komentář dokumentovanou bitvu notně odlehčuje, pořád se jedná o silné kafe.(2.4.2012)

 • - Ve filmu jsou použity archivní materiály i inscenované scény. (Hans.)

 • - Film byl nakonec americkému publiku promítnut až po konečném vítězství v Evropě, což bylo příliš pozdě, aby mohl nějak ovlivnit názory veřejnosti na válku. (Hans.)