• Nový Zéland

• Německo

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Nový Zéland / USA / Německo, 2005, 187 min (SE: 201 min)

Jackson se vrátil ke kořenům, ve kterých dokázal z minima vytřískat maximum, což je v tomto případě pohádka, která sice jde odvyprávět za 20 minut, ale přesto díky konečným 3 hodinám nenudí. Je sice pravda, že z první poloviny by se několik scén dalo bez většího protěžování vystřihnout (i když taková narážka na tvůrce původního King Konga, Meriana C. Coopera mě jako jediného v kině rozesmála), ale ta druhá je dokonalou oslavou filmařiny. Triková smršť sice po celou dobu hraničí se samoúčelností, ale jejich obsah je natolik fascinující, že prostě nelze jinak než s otevřenou pusou tiše zírat. Kong opravdu žije a je až s podivem, že mu Jackson dokázal vtisknout natolik reálnou podobu, že mu divák fandí při drsných soubojích o přežití a zároveň jej lituje jako hluboce osamoceného tvora, který zůstal tak sám. Herecká esa (Jack Black v životní roli) jako lidští protihráči jsou bohužel pouhými přihrávači, ze kterých snad jenom Naomi Watts lehce vyčnívá jenom díky tomu, že právě kvůli ní Kong koná. Skvostný závěr je pak už jenom úžasným zlatým hřebem, který je sice možná až příliš sladkým kýčem, ale natolik sladkým a podmanivým, že prostě nelze jinak, než se mu poddat a společně se všemi okolo bez ostychu plakat.(3.2.2006)

Je vidět, že Jackson byl už značně vyčerpán vymýšlením LotRa na to, aby Konga pojal nějak zásadně odlišně. Mezi ságou a Kongem lze totiž najít celou řadu paralel: i tady se Jackson snažil za pomoci typicky lotrovského zpomaleného snímání vytvářet komplexní svět provázený ušlechtilými pohnutkami, hrdinskými emocemi a replikami. Že tohle není zrovna ten nejlepší přístup, mu ale trochu uniklo a Kong je většinou natočen až překvapivě tradičně a neškodně, tak jak bude asi většina lidí očekávat od „režiséra filmu Pán Prstenů“ a málokdy zde najdete opravdu osobní prožitek, své tempo snímek nalézá jen velmi ztěžka. Jediná věc je tu vyprávěna zbytečně složitě, několikrát a několika způsoby, jako by se přepracovaný Jackson nemohl rozhodnout, jak co udělá, a roztahanému filmu by prospělo razantní proškrtání, zhuštění děje a zužitkovat to skutečné eso, které se v rukávu skrývalo: vztah Ann a Konga, který snad ještě nikdy nebyl podán tak citlivě a jasně. Právě v jejich scénách se skrývá neskutečná něha a cit, a kdyby se Jackson film nesnažil úporně narvat do škatule „velkofilm“, ale soustředil se spíš na tak nádherné srdce drásající scény, jako Annino taneční číslo, usmiřování uraženého opičáka, dechberoucí romantiku na zamrzlém jezeře či závěrečné loučení, ve srovnání s kterým se může finále Titaniku jít klouzat, tvrdila bych dokonce, že překonal originál. Ve vztahu k němu Jackson přináší až překvapivě málo nového a těžko bude za pár let nového Konga označovat za technický zlom, když vizuálně nejpůsobivější scény těží z toho, že nijak zvláštním způsobem kopírují záběry z originálu. Délka má ale tu výhodu, že se pomocí nenápadných drobností podařilo navodit dojem, že postavy důvěrně znáte. Přestože na samotného Konga se trochu pozapomnělo, jeho ztvárnění jako vztekle rozmarného a hravého dítěte mě okouzlilo a ve spojení s Ann tvoří ti dva tragikomickou dvojici looserů, kteří byli stvořeni jeden pro druhého (paradoxně mezi Driscollem a Ann zeje mnohonásobně větší propast než mezi Ann a Kongem). Proto zamrzí, že s takhle niternou emocionální prácičkou film působí jako sestřih „co všechno se nevešlo do Odulina doupěte“. Je to smutné, ale zrovna tahle romantická část zabírá nejméně prostoru, a spíš než tomu, co Kong k Ann cítí, se snímek věnuje tomu, jak ji neustále někdo musí zachraňovat proti vzbouřené zoologické (při třetím dinosaurovi jsem začala trhat blok na kusy). Kvalita triků je dost proměnlivá: vzhled lehce zamlžených pastelových plakátů co chvíli střídají mizerně zesynchronizované záběry herců na promítaném pozadí. Celkově je těžko mluvit o zklamání, jelikož přesně tohle pojetí jsem čekala. Jo, a ta přestávka mě neskutečně dožrala.(1.1.2006)

Peter Jackson určitě umí vytvořit tu správně temnou atmosféru, akce mu taky jde, dobře se na to kouká, ještě jsem neviděla tak nádherně odporné domorodce, ale přesto se neubráním dojmu, že méně akce je někdy více, protože pokud z ní nevyjdete, trochu ztrácí na efektu. Závěr byl trošku nudný a zdlouhavý. Jinak velmi hezký film s výbornými herci ( ty si Jackson také umí vybrat) a hudbou, která mi stále připomínala ty staré King Kongy.(9.1.2006)

Peter Jackson je hračička. Jeho první filmy však nebyly dlouhé 3 hodiny, a tak i tuny humusu, který na diváka chrlil, působily humorně a ve své podstatě "umírněně": V Pánu prstenů se Jackson držel na uzdě a vše tu mělo své místo i potřebnou míru. S King Kongem se však Jackson jakoby vrací do svých začátků, co se různých "monster a slizu" týká. Jenže místy to působí, jakoby si neuvědomoval, že netočí nezávislý splatter, ale blockbuster určený širokému okruhu diváků. Především prostřední část je tak velmi zdlouhavá, útoky "hmyzáků" stereotypní, stejně jako souboje Konga s jinými "monstry" na ostrově. Ovšem druhá linie filmu, ona fascinace filmařinou, je nádherná. Nadšený režisér Jacka Blacka působí částečně jako Jacksonovo alter ego. King Kong je nejen roztomilým romantickým příběhem, dobrodružným spektáklem, ale také oslavou filmařiny jako takové. A v tomto je okouzlující. Kdyby se Jackson dokázal ovládnout v akčních scénách, především v nezkrotné touze ukázat nám pomocí digitální technologie co nejvíce "zvířátek", bylo by to za plný počet bodů.(11.12.2005)

Peter Jackson si po Pánu prstenů "odpočinul" tímhle známým blockbusterem. Trikaři se opět vyřádili ve stylu "představte si co chcete a my vám to vyrobíme", scénář byl obohacen o prvky jako vystřižené z Doylova Ztraceného světa. Jack Black v roli režiséra mi moc do snímku neseděl, přeci jen je to spíše komediální typ, Naomi Watts vypadá pořád stejně koukatelně (jak jen to dělá?), ale největší postavou filmu nejen co do velikosti je Kong. Ten je nejen dokonale zpracován vzhledově, ale i co se týče chování, mimiky a vůbec. Celkově jde o určitě kvalitní dobrodružný film s docela příjemnou retro atmosférou.(5.11.2008)

• - Scény z džungle se měly původně natáčet v Thajsku, po ničivých tsunami ale Peter Jackson raději zůstal na rodném Novém Zélandu. (HappySmile)

• - Andy Serkis ve filmu nezůstal u jedné role. Vedle mimiky a všech pohybů, které propůjčil King Kongovi, ho je jako herce možné spatřit coby člena posádky a poté i v roli jednoho z nosičů. (TheBalrog)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 23. (Zdroj: ČSFD.cz)