• Nový Zéland

• Německo

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Nový Zéland / USA / Německo, 2005, 187 min (SE: 201 min)

Je vidět, že Jackson byl už značně vyčerpán vymýšlením LotRa na to, aby Konga pojal nějak zásadně odlišně. Mezi ságou a Kongem lze totiž najít celou řadu paralel: i tady se Jackson snažil za pomoci typicky lotrovského zpomaleného snímání vytvářet komplexní svět provázený ušlechtilými pohnutkami, hrdinskými emocemi a replikami. Že tohle není zrovna ten nejlepší přístup, mu ale trochu uniklo a Kong je většinou natočen až překvapivě tradičně a neškodně, tak jak bude asi většina lidí očekávat od „režiséra filmu Pán Prstenů“ a málokdy zde najdete opravdu osobní prožitek, své tempo snímek nalézá jen velmi ztěžka. Jediná věc je tu vyprávěna zbytečně složitě, několikrát a několika způsoby, jako by se přepracovaný Jackson nemohl rozhodnout, jak co udělá, a roztahanému filmu by prospělo razantní proškrtání, zhuštění děje a zužitkovat to skutečné eso, které se v rukávu skrývalo: vztah Ann a Konga, který snad ještě nikdy nebyl podán tak citlivě a jasně. Právě v jejich scénách se skrývá neskutečná něha a cit, a kdyby se Jackson film nesnažil úporně narvat do škatule „velkofilm“, ale soustředil se spíš na tak nádherné srdce drásající scény, jako Annino taneční číslo, usmiřování uraženého opičáka, dechberoucí romantiku na zamrzlém jezeře či závěrečné loučení, ve srovnání s kterým se může finále Titaniku jít klouzat, tvrdila bych dokonce, že překonal originál. Ve vztahu k němu Jackson přináší až překvapivě málo nového a těžko bude za pár let nového Konga označovat za technický zlom, když vizuálně nejpůsobivější scény těží z toho, že nijak zvláštním způsobem kopírují záběry z originálu. Délka má ale tu výhodu, že se pomocí nenápadných drobností podařilo navodit dojem, že postavy důvěrně znáte. Přestože na samotného Konga se trochu pozapomnělo, jeho ztvárnění jako vztekle rozmarného a hravého dítěte mě okouzlilo a ve spojení s Ann tvoří ti dva tragikomickou dvojici looserů, kteří byli stvořeni jeden pro druhého (paradoxně mezi Driscollem a Ann zeje mnohonásobně větší propast než mezi Ann a Kongem). Proto zamrzí, že s takhle niternou emocionální prácičkou film působí jako sestřih „co všechno se nevešlo do Odulina doupěte“. Je to smutné, ale zrovna tahle romantická část zabírá nejméně prostoru, a spíš než tomu, co Kong k Ann cítí, se snímek věnuje tomu, jak ji neustále někdo musí zachraňovat proti vzbouřené zoologické (při třetím dinosaurovi jsem začala trhat blok na kusy). Kvalita triků je dost proměnlivá: vzhled lehce zamlžených pastelových plakátů co chvíli střídají mizerně zesynchronizované záběry herců na promítaném pozadí. Celkově je těžko mluvit o zklamání, jelikož přesně tohle pojetí jsem čekala. Jo, a ta přestávka mě neskutečně dožrala.(1.1.2006)

Efektně nasnímané, zcela nesouvisející a pro děj většinou zcela nepodstatné epizodky protkané hodně nevyváženými vizuálními kouzly. Kong je king a čelisti dinosaurů se mu daří lámat opravdu stylově, film jako celek však neskutečně hapruje díky tíze spousty rozjetých, ale nedořečených motivů a nezodpovězených otázek. Ve finále dostanete něco mezi Jurským parkem, Mumií 2 a Válkou světů. A kromě tří okamžiků naprosto žádné emoce. 70%.(9.12.2005)

Ach jo! Kdybych měl napsat dopis P.Jacksonovi, vypadal by asi takhle.. "Milý Petere, děkuji za 187 minut překombinované slátaniny, byť přenádherně vizuálně zpracované... Posunul jsi vizuální stránku o kus dál. Ale je to asi jediné plus...opouštím tak Tvého Konga v důsledku s velikými rozpaky a zůstává No.1 u mě klasika z doby let třicátých... Všechno, bych Ti odpustil, kdybys po zbytečných scénách s geneticky zmutovanou ponravou a hmyzem ukázál, nám štouralům, rejpalům a věčných nespokojenců (i když, to je na diskusi..), jak jsi toho 8-metrovýho chlupatýho parchanta dostal na tý kocábce ze zamlženého bubákova do N.Y...." konec dopisu... Nemohu si pomoct... člověk může být klamán nikoli oblbován... i v případě filmové zábavy... ano film je především zábava...(31.5.2006)

Stejně jako Carl Denhem by Peter Jackson pro tentokrát potřeboval k ruce pořádného producenta, který by ho držel více na uzdě. Ono totiž mnohdy méně znamená více a King Kong to (i v prodloužené verzi, která; bohužel; obsahuje především nové scény s dinosaury a jen tu a tam smysluplné doplnění něčeho jiného) jen a pouze potvrzuje. Celá ostrovní pasáž je totiž přeplácaná a plněním svých dětských snů to Peter neomluví. Scény s Kongem a Ann jsou skvostné, ale naprosto upozaděné na úkor dinosauřího nahánění záchranného paktu, což se rychle přejí. Jediná scéna, která v tomto "brakově šestákovém akčním" ohledu funguje je až ta s Ann, Kongem a triem T-Rexů. V zásadě se dá říci, že pokud je na scéně Kong/Ann, tak je to bezvadné a pokud na plátně nejsou, tak je to průměrné. Ovšem veškeré výhrady berou za své při finálním new yorkském aktu (o stopáži běžného celovečeráku), tam je to za plný počet a bez sebemenší výhrady. ♫ Hodnocení OST: 3/5(16.12.2005)

• monolog

Nejsem vyznavačem Petera Jacksona (Pána prstenů jsem viděl jen jednou a stačilo mi to do konce života), ale nejsem ani jeho zatratitelem (třeba Přízraky nebo Vesmírní kanibalové jsou skvělý filmy), přestože kvůli tomuhle filmu bych nad ním tu hůl možná i zlomil. Z dramatu udělal jen další lacinej blábol plnej triků a uslzených očí a logických kiksů. Nejde a nikdy mi nešlo o triky. To není věc, podle které hodnotím film, jestli se mi líbí nebo ne. Ale tady se mi nelíbily skoro vůbec (mluvím o tricích co se týká Kongova světa, ne našeho, ten byl skvělej). Je zajímavý, že ve srovnání s verzí z roku 1933 tato vypadá jako stará a tamta mi přišla, jako kdyby ji mohli klidně natočit i dnes. Ten svět, co je v tomto zpracování zobrazenej totiž takhle nevypadal. A to poznáme z již zmíněného původního zpracování a také z ostatních filmů z té doby. Ulice za krize nebyly přecpány automobily, nemotal se tam obrovský dav lidí. Lidé tehdy neměli peníze ani na zápalky, takže prodávali obrovské nádherné limuzíny za pouhých sto dolarů hotově (viděl jsem autentické foto). Neměli by ani na tu cestu domů, ani na nějakej pitomej lístek do divadla. To jen tak na okraj k logickým kopancům. Například zvláštní proudy kolem ostrova, které si tečou, jak se jim zachce a neberou si nějaké servítky s nějakou lodí ne nepodobné římskému bájnému víru Charybdě či Poeově víru Maelstromu a zmítají s ní jako s korkovým špuntem. Co je ale mnohem důležitější je osazenstvo ostrova (a teď vynechme ty komické domorodé postavičky téměř snad přišlé z Vikingů s Antoniem Banderasem). Spíš mě zajímá to stádo brontosaurů, které se při počuchu několika deinonychů (možná, nebo to byli nějací jiní malí masožravci), kteří jim prostě nemohli nijak uškodit, splašilo. A následná honička s "herci" a její zakončení a vůbec zpracování této scény. Nebo ti unavení a zmatení tyranosauři, kteří neuloví člověka, přestože jim nedělá problémy nabrat 50 km rychlost (a pokud někdo neví, nejrychlejší člověk běžel asi 36,1km/h a to byl trénovanej sportovec a vydržel to jen 100 m), a kteří mají čuch jak žralok (tihle samozřejmě ve vzduchu) a zuby ostrý jak žiletky a stisk pevnej jak několikatunovej lis. A přesto při finálním souboji Kongovi ani nezčepejřili svýma zubama lysinku na prdeli. Vlastně pardon, on není gorila, on lysinku na prdeli nemá A když přejdeme k titulní postavě, člověku se chce až plakat, co té opici udělali. Tedy ne Naomi Wattsové, ale Kongovi a ne Carl Denham a pár dvojplošníků, ale pan režisér a pan scénárista. Nepopírám, Kongovi se to blonďatý vyžle zalíbit muselo, jinak by kvůli němu tolikrát nebojoval už v 1933, ale co je moc, to je moc. Kong zde snad málem slzel a kdyby mohl mluvit, vykřičel by do světa to své och a ach a že miluje a že se mu chce lítat. A k tomu ještě ta pseudo herečka, která měla zůstat v prasátku Babe a nepokoušet se předstírat, že hraje. Ty její představení pouze pro Konga, to mě málem zvedlo ze židle, jako Vtip zabiják z Létajícího cirkusu Monty Pythona. Co se týká délky filmu, prostříhání by to nezachránilo. 3 hodiny jsou strašný, dvě hodiny by byly lepší, ale nula by byla doslova pohádková. A teď už by mě jen zajímalo, kdy si začnou plnit sny i naši režiséři a natočí remake třeba Kristiána (ale v té chvíli jim začnu říkat reshitéři).(29.12.2005)

• - Režisér Peter Jackson uvedl, že poté co dotočil film Pán prstenů: Návrat krále (2003), neměl chuť pracovat na dalších filme. Novou chuť do práce mu dali až snímky JFK (1991) a Casino (1995). (vyfuk)

• - Bojová letadla použitá k útoku na King Konga jsou Curtiss F8C-5/O2C-1 Helldiver vyzbrojená dvěma kulomety Browning AN/M2 a jedním otočným kulometem Lewis Gun Aircraft Version. (HectorHagman)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 23. (Zdroj: ČSFD.cz)