• Nový Zéland

• Německo

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

Nový Zéland / USA / Německo, 2005, 187 min (SE: 201 min)

9 / 10 Stokrát prevarená historka o malom chlapcovi, ktorého sledovanie pôvodného King Konga uchvátilo natoľko, že sa rozhodol stať režisérom, už asi nikomu slzy do očí nevženie, no pre pochopenie tohto filmu je kľúčová. Peter Jackson si toto natáčanie očividne užíval od začiatku do konca, jeho štyridsať rokov tlmené a potlačované sny sa tu menia na explóziu zvukov, farieb a motívov, z ktorých jeden navonok nezmyselne prebíja druhý, no zmysel toho všetkého je pritom viac ako jasný - užiť si to, pretože ďalšia podobná šanca už nikdy nepríde. A kto z nás ho za to môže súdiť? Nehľadiac na fakt, že King Kong by obstál aj ako film samotný, bez všetkých tých dojemných rečí a poloprávd, ktoré sa okolo neho nakopili - hustá, lepkavá atmosféra, strhujúce režijné poňatie, rozkošne naivné bojové scény, úprimný a dojemný vzťah krásky a divokého Konga, pohľad do jeho smutných očí zrkadliaci všetky tie roky strávené osamote... Jackson si nekompromisne splnil svoj detský sen, a ak je s jeho výsledkom spokojný, radujme sa s ním.(26.1.2006)

Peter Jackson je bezesporu dobrý režisér,ale tomuhle filmu ja "pracovně" říkám hokej. Má totiž 3 třetiny, první poměrně zdlouhová, druhá /ostrovní /parádní a závěrečná -to fakt ne natahovaná.Samožřejmě opoce bylá dobrá, nej scéna jak Naomi Watts tancuje před opocí ta se pane vryla do paměti. Opravdu škoda jen , že film není kratší možná by byl stejně tak dokonalý jako hudba Jamese Newtona Howarda .(5.7.2006)

• dobytek

Jsem asi úplná výjimka, protože do teď jsem neviděl žádnou verzi King Konga. Ale ten příběh je natolik notoricky známej, že jsem stejně věděl, o co tam jde. Že to bude kravina, to jsem tak nějak očekával, ale měl jsem nějaký nutkání ten film vidět. Vybral jsem si samozřejmě nejnovější verzi a to zejména kvůli speciálním efektům, o kterejch jsem slyšel, že jsou dost povedený. Navíc má tahle verze i docela vysoký hodnocení. O příběhu se asi nemá cenu moc rozepisovat. Je to taková naivní pohádka a stejně to každej zná. A co se týče triků, tak jsem byl dost zklamanej. Nemělo to moc daleko k Jurskýmu Parku z roku 1993. Sice King Kong už taky má svoje roky, ale znám i starší filmy (a s nižššim rozpočtem), kde to opravdu vypadá, že herci jsou součástí scény. Tady to často vyloženě bije do očí, že se natáčelo před zelenym plátnem. A když se k tomu přidá ukrutná 3-hodinová stopáž, dílo je dokonáno. Filmům od Petera Jacksona se začnu vyhejbat obloukem.(2.10.2013)

• J*A*S*M

Klidně to řeknu narovinu: King Kong je (a vždycky byl) blbost už jen kvůli svému námětu. Koncentrovaná pitomost obsažená v látce o lásce mezi křehkou dívkou a přerostlou opicí dostala v Jacksonově kabátě zvlášť zrůdnou podobu. Protože když do něčeho nalijete 200 milionů dolarů, musíte pro zisk vsadit na nejnižšího společného jmenovatele - respektive výsledek musí být natolik blbý, aby přilákal průměrné masy. A tak se nám tu ksichtí Jack Black, Naomi Watts tančí vtipný taneček gorile, která ji před chvílí chtěla sežrat, námořníci závodí s brontosaury... a nikomu nevadí, že se spousta peněz utopila v povrchním megalomanském kýči, který je možná dobrý v technických kategoriích, ale ve všech ostatních žalostně selhává, nebo lépe - ani se nesnaží uspět. Ne, tenhle přístup nikdy oslavovat nebudu. Průšvih jak hrom a obávám se, že Jackson má svá dobrá léta nenávratně za sebou.(29.1.2011)

Oscar 3 : Zvuk, Střih zvuku, Vizuální efekty + 1 nominace: Výprava(4.2.2006)

• - Za trikovým provedením snímku stojí hlavně firma Petera Jacksona WETA, která má prsty asi ve dvou třetinách z celkového počtu 2300 záběrů. (Reiniš)

• - Bojová letadla použitá k útoku na King Konga jsou Curtiss F8C-5/O2C-1 Helldiver vyzbrojená dvěma kulomety Browning AN/M2 a jedním otočným kulometem Lewis Gun Aircraft Version. (HectorHagman)

• - Skull Island byl vytvořen uměle. (HappySmile)