Série(2) / Epizody(12)

Britský seriál vznikl podle stejnojmenné knihy Bena Macintyrea a vypráví pozoruhodný příběh o tom, jak vojáci britské armády vytvořili během druhé světové války v severoafrické poušti nejelitnější speciální jednotku na světě, známou jako SAS – Special Air Service. Jednotka byla zaměřena na provádění záškodnických operací za nepřátelskými liniemi. Seriál se snaží autenticky zachytit historii a životy mužů, kteří se stali prvními členy SAS. Vojáci si prošli tvrdým výcvikem a prováděli riskantní mise, které měly významný vliv na průběh války. Scenárista a producent Steven Knight, který je znám díky své práci na seriálu Gangy z Birminghamu, byl kritikou oceněn za autenticitu a historickou věrnost seriálu. (Canal+ Action)

Morholt

Tak trochu jsem čekal Bratrstvo neohrožených, ale dostal jsem Tucet špinavců. A je to dobře. Seriál má tempo, vtip a postavy, které nejde nemít rád. Akce by snad mohlo být trošku víc, ale ta, co tu byla, stála za to. Baví i zákulisí, výcvik a řada dalších propriet, které jsou s válečnými projekty neodmyslitelně spjaty. Nejmenší výhrady nemám ani k hercům, kterým z mého pohledu vévodí Jack O´Connell a nádherná Boutellka. Potěší i Alfie Allen v kladné roli. No a pak je tu naprosto boží muzika. Nevzpomenu si na seriál či film, kde bych si mohl poslechnout AC/DC, Motorhead, The Clash nebo třeba Cockney Rejects a Sham 69. Dívat se na vybuchující letiště za doprovodu New Rose od The Damned je prostě zážitek. Nějaké mouchy tu jsou, ale tak počítám s tím, že do příští série je tvůrci vychytají. A když ne, tak to zase tolik vadit nebude. 85% ()

J.e.r.e.c

Byl jsem zvědav, jak to Knight pojme; jestli půjde cestou vyšlapanou stylově nehorázně přepálenými Peaky Blinders, nebo se bude držet spíš při zemi. Platí druhá možnost, a i když chápu, že autorům se nechtělo přehnaně estetizovat brutalitu války, mě by taková verze nejspíš bavila o dost víc: zpomalovačky vybuchujících letadel a kanystrů benzínu nebo patron létajících ze závěru samopalu, do toho krev stříkající z masakrovaných nácků a fašounů, granátem utržené končetiny ladně plující vzduchem a to vše poháneněné tím sympaticky dunícím oldschool metalovým soundtrackem, ovšem s volume ještě víc doprava… Ok, teď jsem se na chvíli zasnil, ale v kombinaci s realisticky působícím zbytkem by z toho vylezl kurva nářez! I tak je to samozřejmě hodně v pořádku. Mám rád tyhle hodiny zábavného dějepisu, kdy člověk prožije dobrodružství v exotických krajích a leccos se přitom dozví. Líbí se mi příběh o třech charakterově totálně odlišných kamarádech, kteří se rozhodnou otočit průběh války tím, že budou porušovat všechna možná armádní pravidla. A já, ještě než začnu študovat, jak to bylo doopravdy, si s nimi milerád vypiju tenhle koktejl odvahy, snílkovství, paličatosti, šílenství, ale i poezie (a nejen té veršované). Víceméně jediná významná výtka směřuje k otevřenému konci a potenciálnímu protahování série do heilelujá, na tyhle nedokončené příběhy začínám být alergický jako Paddy Mayne na německy mluvící vojáky. 75 % ()

Doldus

V podstatě šestidílné poměřování ptáků, které ale díky dobře napsaným dialogům a občasné slušné akci vůbec není k zahození. Mimoto je ústřední herecké trio (Swindells, O'Connell, Allen), stejně jako přicmrndávači (Boutella, West, zbytek jednotky), naprosto solidní. Zejména O'Connell se svojí verzí "oirish" Paddyho je excelentní a nechává svůj talent plně na odiv. Představoval bych si ho v nějaké adaptaci irských legend jako mladého Finna MacCoola či něco podobného, kde by tuto silně naddimenzovanou roli válečníka-básníka mohl plně rozvinout. Zpátky k seriálu: Steven Knight po Peaky Blinders stvořil další "chlapskou" show, která se však nebojí řešit i strasti a pošetilosti toho, co to vlastně "chlapství" znamená. ()

okkac

Ach, to je tak boží! Ještě větší pecka, než Peaky Blinders. Nejvíce chlapácký seriál za hodně dlouhou dobu. Testosteron z toho stříká na všechny strany. Žádná novodobá bullshit agenda. Všechny postavy jsou sympaťáci, ale každý v určitém stupni šílenosti. Člověk má takový mírný úsměv po celou dobu, plus těch několik vážnějších a emotivnějších momentů. Navíc, když už během 2 epizod dostanete 4 songy od AC/DC (od Bona Scotta po poslední album) a pak i něco od Saxon, Judas Priest, Motörhead, Foghat a něco punku, ale vše sedí, jak prdel na hrnec a hned máte TOP 5 letošního roku. Jediná žena v celém seriálu je okouzlující femme fatale Sofia Butella. Sem s druhou sérií. Všichni chlapi povinně. Hned!!! 9/10 ()

DwayneJohnson

Nakonec příjemný překvápko. S trochu otevřeným koncem, což mi vůbec nevadilo. Nevím, jestli tvůrci plánují dvojku, nebo čekají na (ne)úspěch téhle první, ale i já prostě nevím všechno. Co ale vím na beton že se to nakonec celé povedlo. Veskrze pánská záležitost, která střílí nejen břitkým humorem, ale když je potřeba, tak i ostrými. A tady  jich padlo pěkných pár beden. ()

• I když jsou repliky německých Messerschmitt Bf 109 vcelku povedené, můžeme si všimnout, že některé z letounů mají nesmyslně místo třílistých vrtulí čtyřlisté. (p3tris)
  • Natáčení probíhalo v Maroku a ve Velké Británii, převážně v Norfolku, Suffolku a Gloucestershire. (aporve)
  • David Stirling (Connor Swindells) je na konci epizody zajat Němci, to se datuje k lednu roku 1943. Bohužel tank v německých jednotkách je americký MBT (Main battle tank). Tento fakt, vzhledem k využívání kořistní techniky během 2. světové války, můžeme ještě přehlédnout. O dost hůř se přehlíží samotný tank, tím je M60. Ten se začal vyvíjet až v polovině 50. let. První varianty se do služby dostaly až v roce 1959. (DavidSe)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb