Samuraj

Samuraj

Zatoichi

Akční / Drama / Krimi / Komedie

Japonsko, 2003, 116 min

Je to dosť dobrý historicko akčný film od Takeshi Kitana. Má veľmi dobrý príbeh o slepom tulákovi navonok pôsobiaci ako obyčajný masér, ale k tomu aj skvelo ovláda umenie meča, ktorý na svojich cestách narazí na menšie mestečko, kde si nájde nových priateľov, ale táto oblasť je tyranizovaná mocnou zločineckou skupinou, ktorej sa ale on nezľakne. Lenže skupina má medzi sebou aj špičkového zabijaka, ktorý masérovi môže byť adekvátnym súperom. Spracovanie sa mi páči, príbeh ma zaujal už od začiatku, podobnú tématiku si vždy rád pozriem a navyše je tu aj množstvo zaujímavých doplnkových prvkov, ako súrodenecká dvojica, ktorá túži len po pomste, závislý hráč a iné, takže sa tu je na čo pozerať, v druhej polovici sa už síce nájde aj pár pomerne zbytočných scén, ale ani tie nenudia, takže som spokojný. A na záver poteší aj originálne a skvelo zvládnuté tanečné vystúpenie. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Tvoria ju samozrejme rôzne súboje s katanami, ktoré sú obsahovo zaujímavé, majú viacero výborných nápadov a zaujímavých momentov a sú aj dosť krvavé, len škoda, že tá drsnosť je až príliš animovaná, čo tomu škodí, ale to je asi to jediné, čo sa akcii dá vytknúť. Ani sa nedá vybrať to najlepšie, páčia sa mi všetky akcie. Herecké obsadenie je výborné, ako vždy skvelý Takeshi Kitano v hlavnej úlohe, potešil ma aj Tadanobu Asano v úlohe špičkového zabijaka a veľmi dobre obsadené vedľajšie, ale aj záporné postavy, bavilo ma tu mnoho postáv, takže tomu nemám čo vytknúť. Réžia je výborná a na technickej stránke sklame jedine tá animovaná drsnosť v akcii, inak nemám problém. A pochváliť musím aj vydarenú hudbu, ktorá tu skvelo sadla. Samuraj určite nie je najlepší film so samurajskou tématikou, ale Takeshi Kitano si to natočil po svojom a opäť je z toho zaujímavý filmový zážitok. 77%(14.7.2012)

Krvavý balet, tanec na poli, výuka blbců neohrabaným nešikou a slepý hrdina, který slepý není, vlastně nakonec je. Bojové scény jsou naturalistické, krev stříká proudem, a přesto máte pocit, jako byste sledovali mistrovská plátna velkého malíře. Jednotlivé střípky skládají pestrou mozaiku, kde zubatá s kosou je hojnou návštěvnicí. Stavba domu je minimalistickým videoklipem a za tanec na slavnosti by se nemusel stydět ani M.Jackson. Úderná hudba připomíná ve vypjatých pasážích Creatures (Siouxsie+Severin), jindy volně plyne či sklouzne do folklóru. Výživné, šťavnaté!(13.8.2012)

Srovnávat Zatoichiho s Kill Billem a vyvozovat z toho podobné závěr, jako že je to film horší, to je s prominutím hloupost. Zatoichi je natočen s úplně jiným smyslem než KB. Podle mě Zatoichi už neoplývá Kitanovým humorem tak výrazně jako jeho předešlé filmy, ale stále je to on. Hudbu si tentokrát nevzal na starosti Hisaishi, ale Keiichi Suzuki a povedla se mu více než skvěle. Rytmické zvuky zesynchronizované s pohyby dělníků na stavbě nebo s pracanty na poli, to je nádhera. A nakonec skvělé číslo stepujících japončíků, plno bubnů, prostě luxus. Přestože příběh o pomstách je v tísících filmech tak omílaný, Zatoichi přinesl opět něco nového a přidal nádherné samurajské souboje, patřičnou dávku krve a jednoho obdivuhodného "slepého" hrdinu. Takeshi snad nikdy nezklame...(11.7.2004)

Výborný snímek, který se na první pohled tváří jako samurajské filmy z let sedmdesátých. Na druhý pohled má ale mnohem propracovanější efekty, naprosto precizní vypiplaný zvuk a místy pohyblivá kamera nebo některé pozice, ze kterých jsou scény snímány, také nejsou pro filmy z tohoto období typické :-) Jak už tu spousta lidí psala přede mnou, odkazy ke Kurosawovu Yojimbovi jsou velmi dobře čitelné. Já jsem si ale jako první vzpomněl na postavu slepého maséra Ina z komiksové série Usagi Yojimbo, kde byla Stanu Sakaiovi inspirací k napsání (a nakreslení) Zato Ina právě legenda o Zatoichim. Samuraj je velmi osobitá pocta žánru, nádherně natočená, poněkud odlehčená humornými scénami, které mě občas opravdu nadchly. Třeba tečka za tancem pár rolníků v blátě. Když se ještě vrátím k hudbě a zvukům vůbec, tak je Samuraj koncipovaný tak, aby divák nevěřil tomu co vidí a spoléhal na sluch, což je vidět třeba na nerealistických krvavých záběrech a některé postavy nejsou tím, čím se zdají být. Zde tolik diskutovaný taneční konec filmu mě nijak zvlášť nenadchl ani neurazil, ale líbil se mi. Zajímavé komentáře: Marigold(30.1.2009)

Na tenhle film jsem se moc těšil a míra mého těšení byla naplněna téměř dokonale. Perfektní hudba, gejzíry krve, humor a samurajové ctící své závazné kodexy... a to vše bez patosu (a Toma Cruise). Takeshi Kitano Zatoichiho hraje s tiky ve tváři a nechápavým výrazem - o to působyvější překvapivější jsou pak jeho vražedné eskapády. Scény s "motykovým" rytmem, připomenou Tanec v temnotách, kde je hudba utvářena také z různých zvuků všedního světa - v Samurajském krváku mě podobný přístup rozhodně překvapil. Pro Evropana možná nezvyklý film. Míchá různé žanry, odvíjí se v pomalejším tempu, souboje připomínají spíš 7 samurajů (dlouze čekají, jednou seknou a je po všem) než Kill Billa. Rozhodně stojí za vidění.(17.4.2004)

• - Taněční scény v závěru filmu se zúčastnili všichni vesničané, vyjma záporných postav. Zatôichi se ve scéně neobjevil, protože jeho představitel, scenárista a režisér Takeshi Kitano zařadil svou postavu Zatôichiho spíše mezi padouchy. (DailyDreamer)

• - Mnozí kritici filmu vytýkali že krev vypadá příliš digitálně. Kitano to však udělal záměrně aby film příliš nešokoval diváky, vzhledem k vysokému počtu mrtvol. Jeho požadavek byl, aby krev na obrazovce vypadala jako rozkvétající květy a aby jí bylo hodně. (Raztubyl)

• - Režisér Takeshi Kitano chtěl, aby bojové scény vypadaly co nejvíce realisticky, zatímco stříkaní krve chtěl mít extrémně přehnané. (pavel11)