Una vela para el diablo

• USA It Happened at Nightmare Inn (více)

Dvě silně pobožné staropanenské sestry provozují malý motorest s hostincem v jedné nejmenované španělské vesnici. Kvůli své víře ovšem nedovedou strávit nemorálnost mládeže, která jejich podnik navštěvuje. Netrvá to dlouho a nastávají první potíže.. (Karlos80)

Karlos80

U nás naprosto neznámá Matínovka, na IMDb to ale podle čísel a hodnocení rozhodně tak nevypadá. Režisér Martíno je v našich končinách známý jen filmem "Express hrůzy" (72), který před pár roky zpátky vydala tuším firma Řitka a spol. Paradoxně, film nebyl úspěšný ve Španělsku, rodné zemi režiséra, tak už to někdy bývá. "A Candle for the Devil" zhruba ze stejné doby je pak rozhodně neprávem zapomenutý film (takový malý skvost), se kterým v historii filmového průmyslu bylo špatně zacházeno. O tom se zmíním později, je možné že právě tato věc, má vliv i na zdejší hodnocení. "A Candle for the Devil" je filmem který se zcela určitě vzhlédl ve starých gotických filmech (hororech), dále tam jsou vlivy z Psycha atp, sám o sobě je to pak silně náboženský film (v tomto případě anti-náboženský) napěchovaný katolickým modlářstvím a takovou venkovskou malomyslnsotí. Když jsem se tak na to koukal, tak jsem nabyl dojmu že, španělští filmaři (přední hororisté jako Iglesia, Larraz, Grau, Marchent aj.) se někdy počátkem 70 's snažili vytvořit stejný druh hororového subžánru, který byl tak populární v Itálii, přibližně ve stejnou dobu. Existuje spousta španělských žánrových filmů jako tento, ale žádný z nich ve skutečnosti nikdy nebyl úspěšný nebo opravdu veliký. Mimo jiné jim schází více nápaditosti a gore. Nicméně toto je přeci jen trochu jiný film (přestože příběh dvou fanatických v tomto případě extrémně konzervativních sester, není rozhodně nic nového ve filmu), film má svůj vlastní kurs, je to svým způsobem originální, se spoustou vlastního Martínova stylu. Nabízí nám poměrně poutavý příběh se stálým tempem, hodně efektivní využití odlehlé venkovské oblasti, to vše velmi účinně vytváří a udržuje kypící zlověstnou atmosféru zkroucené morálky a hluboce zakořeněné represe. Je to děsivé, strašidelné a zábavné v jednom, vše co nám film nabízí je zachyceno velmi vkusně a obratně. Napětí je zřejmě už od první ještě "náhodné" vraždy a zůstává trvale na vysoké úrovni (během doslova a do písmene nervy drásajících závěrečných scén ve sklepe se sudy s lidskými ostatky, jsem pomalu ani nedýchal), obzvláště dobré jsou tu herecké výkony dvou hlavních protagonistek (především té starší herečky Aurory Bautisty), a to jak se v nich postupně stupňují jejich psychotické výlevy, na obě zlověstné sestry a jejich démonickou hru se skutečně téměř po celý film velmi dobře kouká, člověk jim jejich věrohodné herectví skutečně věří. Film je dále okořeněn jemným nádechem erotiky, své zastoupení tu mají i nějaké typické špinavé prvky příhodné pro tento tip filmu, vraždy provedené pomocí sekyry nebo nože, jsou docela hrozivé už jen při představě, ale nejsou moc grafické, ve skutečnosti tu neexistuje žádné skutečné gore. Přesto je tam pár šokujících scén i s ohledem na tehdejší dobu, viz smrt matky před očima malého dítěte! Scéna sebemrskačství je rovněž výborná! Jako celek je to tedy skutečně velmi podivné, temné, znepokojící, napjaté a naprosto šílené, trochu ve stylu P. Walker's filmů ze stejného období! A nádherně účinně to tady všechno pospolu pěkně funguje. Pokud už na film narazíte, kdy si ho budete chtít buď odněkud stáhnout, nebo si ho raději koupit v DVD verzi, tak nestahujte a nekupujte zprzněné US DVD pod názvem "It Happened at Nightmare Inn" které běží jen 67.minut (released by "Cheezy Flicks"), a které naprosto eliminuje všechny trestné činy (je to bez násilí, krve, nahoty, prostě bez ničeho, vypadá to hloupě a nepochopitelně)! Ale naopak sáhnete po UK DVD s názvy "A Candle For The Devil" nebo "Candle For The Devil" které běží 83.minut (released by Odeon), mělo by jít o plnou nesestříhanou verzi. IMDB i přesto uvádí stopáž 90.minut, tak by ještě něco málo k tomuto číslu chybělo, přesto že jde jen o nepatrný rozdíl, možná způsobený jen v rozdílných systémech a převodech. Podle některých neověřených zdrojů se mluví dokonce až o délce 120.minut, což mi připadá jako naprostá blbost, bylo by to jednak strašně moc na podobný druh filmu a pka neznám jediný horor z této doby, ať už španělský nebo italský, který by trval dvě hodiny čistého času. Skutečná stopáž tohoto filmu se bude pohybovat podle mě někde v rozmezí 82-88 minut. Televizní verze pod názvem "Nightmare Hotel" je rovněž sestřihaná. Právě tato skutečnost, může mít vliv i na zdejší hodnocení, které se mi zdá od některých zdejších hororových nadšenců docela nízké. Jen průměrný nebo dokonce podprůměrný film to rozhodně není. Za pozornost film určitě stojí, minimálně fanoušci Euro-Hororu by měli zbystřit! "A Candle for the Devil" je skrytým, velmi vzrušujícím a nedoceněným EuroSleaze hororovým klenotem. () (méně) (více)

darkrobyk

Mladá žena Laura přijíždí do španělské vesnice, kde se má potkat se sestrou Mayou. Ta byla ubytována v malém hotelu, který provozují postarší sestry - Marta a Veronica. Ty ale těsně před příjezdem Laury načapají Mayu na střešní terase, jak se opaluje polonahá. Marta ji v návalu vzteku shodí ze schodů a Maya se zabije. Není ale poslední, kdo zemře rukou sester. A není to kvůli víře, jak chybně uvádí obsah, nýbrž proto - možný spoiler - že když měla Marta před svatbou, utekl jí snoubenec s mladší, krásnější a vyzývavější dívkou. Od té doby na slečny, které se spoře odívají a chovají se frivolně, zanevřela. Vírou si pak jen zdůvodňuje vraždu, že šlo o Boží trest. Syrový a bezútěšný snímek, jaké se tehdy točily v Itálii, Španělsku a také Francii. Nahotou ženskou i mužskou se nešetří, brutalita je spíše v rovině náznaku - především porcování obětí, což ale tolik nevadí. I tak dojde na ubodání nožem, vrták v zádech či sekeru. Zajímavé jsou některé scény zobrazující chování postav - Marta tajně pozoruje nahé chlapce při koupání, a když si uvědomí, co dělá, tak jde schválně skrze křoví, které ji drásá do krve. Vraždění ji kupodivu nechává v klidu. A protože u těchhle filmů nikdy nevíte, zda hlavní postava přežije, napětí nemá konce. Závěr je vystupňovaný do maxima. Dnes asi spíše pro žánrové fanoušky. ()