poster

Matka

 • Velká Británie

  The Mother

Drama / Romantický

Velká Británie, 2003, 112 min

Režie:

Roger Michell

Scénář:

Hanif Kureishi

Hudba:

Jeremy Sams

Producenti:

Kevin Loader

Střih:

Nicolas Gaster

Scénografie:

Mark Tildesley

Kostýmy:

Natalie Ward
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • vesper001
  ****

  Moje babička milovala kromě dědy celý život i Žofrého a nic šokantního na tom nebylo. Uznávám ale, že některé jedince – distributora nevyjímaje – může poněkud vykolejit představa, že i ženy v postproduktivním věku mají své city a touhy, a že se někomu může líbit Daniel Craig s plnovousem. Jinak ale Matka šokující není, a s erotikou to také není až tak horké. Ze strany Anne Reid je odhalení horní poloviny těla spíš důkazem odvahy než vyzývavým gestem a Craig ukázal v jiných filmech víc. Záměrem tvůrců ale nebyl ani tak voyeurismus, jako nahlédnutí do nitra ženy, která si neví rady s nastupujícím stářím a nečekaně znovunabytou svobodou. Ženy, která se bojí samoty a cítí, že se jí její blízcí už dávno odcizili. "I am not ready for old age." Vztah se sexy řemeslníkem je pak jen jedním z omylů v jejím tápání, na rozdíl od vlastních dětí s ní totiž Darren (alespoň zpočátku) mluví a naslouchá jí, a May se k němu instinktivně přimkne. Důsledky jsou ale o to horší, že dotyčný je paralelně předmětem zájmu její nevyrovnané dcery Pauly. Citlivě zpracovanému příběhu bohužel škodí přílišná zjednodušení některých motivů (May po Darrenovi vyjede až moc rychle) a silně předvídatelné rozuzlení. "We'll be like that one day. No one wanting us." P. S.: doporučuju vyhnout se velkým obloukem českému dabingu. (více zde)(20.12.2012)

 • bila.tecka
  ***

  Slibně rozehrané drama o důchodkyni, která se chce po smrti manžela znova stát ženou. Svazující role manželky je pryč, role matky nadále zůstává. On to není ani tak "skandální" film o vztahu ke generaci mladšímu milenci, ale spíš generační konflikt mezi matkou a dcerou. Bídný scénář odbíhá od postavy k postavě a nesoustředí se na tu podstatnou - postavu matky Anne Reid, která ji podává citlivě a výborně.(8.9.2008)

 • farmnf
  ****

  Velmi dobré psycho. Vše co jsem chtěl napsat, lépe zvládl Damiel. Primárně tu nejde o sexuální vztah důchodkyně k nezodpovědnému čtyřicátníkovi ale o celou destrukci života, ideálů a síly žít po manželově smrti a především o destrukci vztahů v rodině, jež si všichni tak idealizovali, zejména nebožtík. Scénář chvílemi ulétává, např. mi připadá dost nereálné, že si babička zve svého nabíječe do Hostinského pokoje(jak to nazývá) během dvou dnů. Ale suma sumárum velmi dobrý film. Vybarvení Darella nebo jak se ten týpek jmenuje je velmi realistické, živnostníci co dělají vše a nic vlastně neumí, pořád smrdí korunou, a ještě brečí nad svou chudobou, to jsou i naši Darellové, těch tu máme taky tisíce.(24.5.2010)

 • Sheldra
  ***

  Kdyby byl v hlavní roli starý chlap a nabrnknul si o třicet let mladší ženskou, nikdo by v tom nic šokujícího nespatřoval. Ale že je to naopak, všichni se z toho můžou pominout. A to je asi tak to jediné, co je na Matce "výjimečného". Osudy normálních lidí s normálními starostmi podané a zahrané víceméně normálním způsobem. Je sice zajímavý vidět někdy svoje vlastní reakce u jiných lidí, ale nevykolejilo mě to.(19.4.2010)

 • neneka
  ***

  Bohužel jsem byla nejspíš až příliš nešikovně ovlivněna výběrem hlavních hereckých představitelů, kteří, a obzvlášť Daniel Craig, kterého zrovna 2x nemusím, za to ani asi nemohli (že ho ve filmech nevyhledávám), takže jakkoliv jsem od tohoto filmu očekávala mnohé, výsledný efekt se bohužel nekonal. Třeba moje škoda :-)(12.4.2009)

 • - Děti Mayina (Anne Reid) syna Bobbyho (Steven Mackintosh) ve filmu představují potomci režiséra Rogera Michella. Jacka, syna Mayiny dcery Pauly (Cathryn Bradshaw), hrála dvojčata Carlo a Sachin Kureishi, synové autora scénáře Hanifa Kureishiho. (vesper001)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace