Okno naproti

Window Opposite, The

Facing Windows

Drama / Romantický

Itálie / Turecko / Portugalsko / Velká Británie, 2003, 106 min

Zložité ľudské osudy v príbehu s niekoľkými rovinami, ktoré sa nám postupne odkrývajú. Prierez životom staršieho muža, ktorý dočasne stratil pamäť a zároveň príbeh nenaplnenej lásky dvoch susedov, ktorí sa potajme navzájom pozorujú cez okno naproti. A to všetko za doprovodu úžasnej hudby. V úlohách ústrednej dvojice skvelá Giovanna Mezzogiorno (naozaj sa volá priezviskom "Poludnie"? :)), ktorá akoby bola stratenou sestrou Marion Cotillard a fešák Raoul Bova. Film, ktorý ma neskutočne dojal.(4.7.2013)

Každý moderní film má svého buzeranta. Tady si autoři námětu už nevěděli rady a tak do role teplého obsadili nebohého ztraceného židovského starce Davida. Jinak je to velmi dívatelné a dobře zvládnuté drama. Nejvíc se mi líbila nenápadně krásna Giovanna ( Giovanna Mezzogiorno) a pohled na její obyčejný život ve slepičárně, s manželem a neustále otravujícími fagany. Film vlastně vypovídá o tom, že je-li někdo v roce 1943 v Římě žid, navíc gay a ještě se dopustí vraždy, má o srandu postaráno na celý život.(17.11.2011)

Vynikající film. Realita života hlavní hrdinky mě dojala. Kolik lidí není schopno změnit svůj nespokojený život? Kolik lidí se ocitne tam, kde vlastně nikdy nechtělo být? Příběh vypráví o skutečných lidech, kteří jsou v jednom okamžiku postaveni před rozhodnutí, které změní směr jejich života. Co jedna generace (cukrář) nemohla uskutečnit, musí napravit ta další. Ve filmu je mnoho myšlenek - je podle mě chyba hodnotit děj filmu jako předvídatelný - to rozhodně není.(26.4.2009)

• gédé

Slepice z drůbežárny se zamiluje do slizkého panáka odnaproti, i když má doma docela sympatického manžela + skvělého otce svých dětí. Mraky významných pohledů, dramatických smyčců a debilních dialogů, příběh nula. Řemeslně zvládnuté (proto ta *), ale kdybych se na to měl dívat ještě jednou, ustřelil bych si raději hlavu.(16.8.2004)

• honajz

Viděl jsem to ve Varech, a i když téma slibovalo zajímavou podívanou, v hlavě mi utkvěly především jen záběry ulic a města, ale nějaké to vnitřní lidské drama ne. Vlastně se v podstatě ani nic neděje, vzájemné ovlivňování a vazby jsou načrtnuty povrchně, takže o to povrchněji pak člověk vnímá i konec filmu.(6.1.2013)

• - Režisér Ferzan Ozpetek dostal Cenu za režii na MFF v Karlových Varech. (M.B)