Okno naproti

Okno naproti

Facing Windows

Drama / Romantický

Itálie / Turecko / Portugalsko / Velká Británie, 2003, 106 min

Každý moderní film má svého buzeranta. Tady si autoři námětu už nevěděli rady a tak do role teplého obsadili nebohého ztraceného židovského starce Davida. Jinak je to velmi dívatelné a dobře zvládnuté drama. Nejvíc se mi líbila nenápadně krásna Giovanna ( Giovanna Mezzogiorno) a pohled na její obyčejný život ve slepičárně, s manželem a neustále otravujícími fagany. Film vlastně vypovídá o tom, že je-li někdo v roce 1943 v Římě žid, navíc gay a ještě se dopustí vraždy, má o srandu postaráno na celý život.(17.11.2011)

Nejdřív jsem byl vyloženě znechucenej z toho na jakej film to vlastně máme jít. Šli jsme totiž s přítelkyní a ještě třemi kamarády a já se přiznám že sem o tom filmu nic neslyšel. Až když jsem si v letáku přečetl že vyhrál cenu na fesťáku ve Varech tak mě to začalo zajímat. A pak to přišlo:)Po půl hodině reklam přišel jeden z nejnápadnějších filmů co sem kdy viděl. Říkáte si že je to strašně nenáročnej film ale on je nenáročnej jen do té míry kam chcete aby byl.Zatímco si myslíte že vás ten film moc nezajímá a nebaví, stačí když se trošičku zamyslíte a najdete tisíc věcí na které chcete aby vám film odpověděl a čekáte na každou větu, kterou snad někdo pronese.Je to film spíš pro lidi co se nebojí zamyslet nad vážnými tematy a ti ho myslím pochopí nejlépe. Ostatní ho zhodnotí jako průměr možná i podprůměr ale my co máme rádi složité lidské osudy, sklamání, lásku, nenávist, touhu, vášeň a spoustu přemýšlení si tenhle film zkrátka zamilujeme.(18.3.2007)

• Mishqo

50% ... Slabota. Hlavne teda čo sa príbehu či celkovej myšlienky týka. Prišlo mi to rozhárané a nekompletné. Chcel toho povedať veľa, ale nepovedal vôbec nič lebo to nedotiahol do konca. Hudba však bola krásna. A herecké osadenstvo mi bolo neznáme, ale za to výborne hrali. Žiaľ, film ako celok neočaril.(25.4.2015)

Po úvodním velmi hezkém rozjezdu film ztratí na tempu a příběh se rozplizne do poněkud nezáživného vyústění, což je velká škoda, protože mohl být opravdu dobrý. Giovanna není moc dobře vykreslena, aby ji člověk pochopil a vlastně jsem z ní celou dobu měla dojem, že je dost zlá a sobecká, zatímco její muž byl vyloženě sympaťák a hodný člověk a nepochopila jsem, proč by ho člověk chtěl opustit. Starý pán se ztracenou pamětí byl zpočátku skvělou a zajímavou dějovou linkou, ale postupně se ta zajímavost začala vytrácet a zbyl jen celkem příjemný pocit ze vzájemného obohacení dvou nešťastných lidkých bytostí.(12.5.2009)

Zaujímavý europský mix Schindlerového zoznamu a Madisonských mostov...v prvej polovice výborná atmosféra odkrývania tajomstva minulosti jedného starého cukrára. Do toho sa nenásilne vsunie príbeh o nenaplnenej láske dvoch susedov ktorý sa spoznali vzájomným pozorovaním jeden druhé cez okno. Aký je ale pohľad z okna ktoré bolo predtým také lákavé a nedostupné ? Odpoveď vám dá tento netradičný a zaujímavý film. Páčila sa mi hudba a priateľka hlavnej postavy :))(27.8.2011)

• - Režisér Ferzan Ozpetek dostal Cenu za režii na MFF v Karlových Varech. (M.B)