Starosti starosty

Starostove starosti

Komedie / Romantický

USA / Německo, 2004, 110 min

• asanakis

Film postaven na obsolutně hloupé a nereálné zápletce. Čekal, jsem, že se z toho tedy vyvine alespoň něco, u čeho se budu smíchy za břicho popadat. Bohužel se tak nestalo a vyvinula se z toho lehce podprůměrná komedie bez většího nápadu a s jasným koncem. Zasmál jsem se u ní třikrát. Poněkud málo, řek bych. Tak ať žijí šťastně až do smrti...(9.12.2007)

Po konci svého funkčního období se bývalý prezident USA Monroe Eagle Cole (Gene Hackman) uchyluje na vejminek do malého městečka Mooseportu. Město zrovna opustil jeho starosta, a tak nějakou pomazanou hlavu napadne, že by jej mohl nahradit právě Cole. Volby ale nebudou jednoduché, protože proti němu stojí místní údržbář, oblíbený a trochu naivní Handy (Ray Romano). V sázce ale není jen starostování, ale také Handyho přítelkyně, do které se Cole také zakoukal... Od filmu jsem vůbec nic nečekal, a tak jsem mohl být jen mile překvapen. A taky že jo - komedie o amerických prezidentech vcelku můžu (např. Dave), a s tímto filmem to není jiné. Gene Hackman si stárnoucího prezidenta střihl s grácií sobě vlastní, a Ray Romano natvrdlého údržbáře také. Sice jsem nebyl úplně spokojen s závěrečnými zvraty ohledně rozhodujícího volebního lístku a poslední (kapku přeslazenou) pětiminutovkou, ale jinak jsem se vcelku dobře bavil. Potěšil mne také výraz architekta, který pro bývalého prezidenta vytvořil jeho knihovnu (jediný požadavek byl, aby byla větší než ta Clintonova), a díky ubývajícím milionům ji "zeštíhloval"...(20.12.2011)

"Jednou politikem - navždy politikem." Pokud se utká bývalý prezident USA s instalatérem o místo starosty v Zapadákově, tak budu volit prezidenta. Instalatérů je totiž málo a on by mi těžko po zasedání zastupitelstva šel spravit odpad. Navíc není třeba kazit další čestný charakter politickou zkorumpovaností, ale dobře. Tohle je prostě romantická komedie a jedná se tedy o řemeslníka fiktivního, takže mu mohu fandit a užít si s ním pohodový volební boj vedený v golfových rukavičkách. Volte Handy Harrisona!(13.12.2016)

Starosti starosty sledují typickou šablonu americké komedie, kde už předem více méně tušíte, jak to dopadne. Je tady i několik samoúčelných motivů (naháč běhající po ulici), které děj nijak nerozvíjejí a jsou tam jenom pro "zasmání". A samozřejmě nechybí přeslazený závěr, kdy všechno do sebe zapadne jako dokonalá stavebnice. Ale budiž, s vědomím, že se nejedná o žádné umění á la Fellini, se dobře pobavíte.(11.11.2005)

Milá komedie, která je spíše jen tak lehce úsměvná a relaxační než komická, přesto zábavná. Humor je příjemný, vkusný a nenásilný, Gene Hackman je skvělý coby egoista poznamenaný životem ve vysoké politice, Romano je v roli dobráka dělajícího pro lásku psí kusy kouzelně lidský, a při pohledu na Mauru Tierney člověk chápe, proč se ti dva kvůli ní pustili do boje.(29.4.2011)

• - Mooseport, ve kterém se tento film odehrává, je ve skutečnosti Port Perry v Ontariu. (HappySmile)

• - Když Sally pronásledují novináři kvůli tomu, co má s prezidentem Colem, jeden z nich se jí zeptá: "Už jste spolu spali?" Tento člověk ale není herec, nýbrž osobní přítel herce Raye Romana (Handy Harrison). (HappySmile)

• - Bratr a otec Raye Romana, který hraje hlavní roli, se objeví ve scéně v baru, když se Ray směje tomu, jak Sally odmítla prezidenta, když se ji pokusil políbit. Jeho otec tady hraje barmana a jeho bratr sedí vedle něho. (HappySmile)