Alex a Emma

Alex and Emma

Alex a Emma

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2003, 92 min

Milá romantická komedie o nerozhodném spisovateli a rázné písařce. To, že se odehrává ve dvou paralelních dějových liniích - v realitě a Alexově příběhu, kam oba vstupují jako postavy - není nic nového (Jak zabít svou ženu, Muž z Acapulca, Pozor na Harryho atd.), ale hlavně je to nápad, který se vyčerpá dřív než začne (jakmile se Kate Hudsonová objeví ve třech rolích) a pak už jen zdržuje. Osobně jsem se mnohem víc bavil u ryze konverzačních civilních scén. Ty jsou líp napsané a mezi Wilsonem a Hudsonovou přeskakují jiskry jako v zapalovači. Vzdáleně to připomíná staré dobré upovídané filmy jako Bosé nohy v parku nebo Příští rok ve stejnou dobu. 60%(8.9.2005)

Fakt ťažko sa mi komentujú takéto klasiky, ale predsa mám jednu výhradu. Kebyže tento film neskončí dokonalo, že uuuuu hrdinovia sú na konci ako vždy spolu, tak mi verte, že by to bolo lepšie. Oveľa viac by sa mi páčilo, keby jeho príbeh skončil tak, ako bola pôvodne napísaná kniha. Že by nakoniec nemal ani jednú, ani druhú, pretože si za to mohol úplne sám. Ale inak celkom v poho, námet nebol zlý, len škoda toho sladkého konca...(24.2.2009)

Jednoduše a krátce řečeno, jde o starý československý předválečný romantický a naivní film natočený ale američany v našem tisíciletí a za dolary (ale asi ne mnoho). Někdo tyto filmy měl rád a tomu se i tato oddechová romantika bude velmi líbit. Kdo však je rád, že nemusí v sobotu po obědě sledovat Novu a tam staré české filmy, tomu tato americká naivita a potěcha na duši bude jen sladkobolným kýčem. Já však mám rád starobou zatuchlé filmy a i proto jsem velmi spokojen a díky filmu romanticky naladěn.(23.6.2004)

Alex má dluhy, ultimátum a zachránit ho může pouze dopsaná kniha, jenže se zasekl už u první věty a ani s ní není moc spokojený, je prostě zoufalý. A stenografka Emma? Nejprve „nehodlá ztrácet čas v soukromém apartmá zoufalého muže“. Přesto zůstane, mají 30 dní na vytvoření skvostu z červené literatury. Jde jenom o to čí názor a záměr vyhraje. . „ Já jsem autor! Jasný. A já říkám, že..“ nebo „ Já jsem čtenář! Jasný. A já říkám, že“ Kdo má rád odpočinkové komedie bude spokojen. Kdo tenhle žánr nemusí, ten to rozcupuje.(6.9.2005)

• castor

Režisér Rob Reiner nás těší už slušných pár desítek let. Až na výjimky (třeba výtečné drama Misery nechce zemřít) jde o milé kousky, které sice nezanechají hlubší dojem, ale své diváky si přesto najdou. Zejména proto, že umí skloubit ingredience, které pohladí ducha i polechtají bránici. Tady se obávám, že takovou blbost, kterou tahle dvojka dává do kupy, bych si přečíst opravdu nechtěl. Tak trochu ňoumovitý spisovatel a tak trochu tvrdohlavá stenografka, jeden román, jeden pořádný dluh a lehké stírání rozdílů mezi realitou a příběhem z románu. Jen škoda, že je vše utopené v tak mdlém vyprávění, které nedokáže strhnout a nabídne jen několik drobných záblesků, které mají šanci na pár minut zaujmout. Dvě až tři hvězdy..(4.9.2015)

• - Nehledě na to, co Emma tvrdí, Ylva je švédské jméno. (HappySmile)

• - Když jsou Alex a Emma venku na procházce, nastoupí na loď a poté pokračují dál. Ve scéně lze zahlédnout blesk fotoaparátu, což byl paparazzi snažící se ukořistit fotku. (HappySmile)

• - Ve scéně, kdy Alex ve své knize změní švédskou au-pair Ylvu na německou Elsu, je to v německé verzi filmu ruska Elsa. (HappySmile)