Alex a Emma

Alex and Emma

Alex a Emma

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2003, 92 min

Chvíľkami romantická dráma, chvíľkami komédia. Dej sa odohráva poväčšine medzi spočiatku dominantnou, neústupčivou, no zároveň veľmi krehkou a nežnou Emmou (Kate Hudson) a Alexom (Luke Wilson), ktorý sa zvŕtal v kŕčoch, no s náznakom génia. A poviem pravdu, neviem si tam predstaviť inú hereckú dvojku. Jednoducho im to šlo. Osobne ma najviac bavilo to, ako Alex vymenil niekoľko krát jednu postavu vo svojej knihe. A tak tejto americkej rozprávke dávam 90 %.(17.2.2014)

• castor

Režisér Rob Reiner nás těší už slušných pár desítek let. Až na výjimky (třeba výtečné drama Misery nechce zemřít) jde o milé kousky, které sice nezanechají hlubší dojem, ale své diváky si přesto najdou. Zejména proto, že umí skloubit ingredience, které pohladí ducha i polechtají bránici. Tady se obávám, že takovou blbost, kterou tahle dvojka dává do kupy, bych si přečíst opravdu nechtěl. Tak trochu ňoumovitý spisovatel a tak trochu tvrdohlavá stenografka, jeden román, jeden pořádný dluh a lehké stírání rozdílů mezi realitou a příběhem z románu. Jen škoda, že je vše utopené v tak mdlém vyprávění, které nedokáže strhnout a nabídne jen několik drobných záblesků, které mají šanci na pár minut zaujmout. Dvě až tři hvězdy..(4.9.2015)

• peetriss

Každý den není posvícení - Reinerovy filmy mám docela rád, počin Alex a Emma mě však za srdce chytit nedokázal. Kate Hudson s Lukem Wilsonem jsou snaživí, potěšila přítomnost Sophie Marceau, příběh i chemie ústřední dvojice mě docela úspěšně minuly, scénář je slabý a docela jsem se nudil.(23.7.2018)

• nash.

Romantika od níž jsem si sliboval víc než jsem nakonec dostal, přitom potenciál naplnit očekávání tu rozhodně byl. V diskusích Alexe a Emmy to jiskřilo a metalo do prostoru ty nejlepší vtípky, navíc Kate Hudson byla i jako švédská a německá služebná zábavná. Velmi často však byly vtipy a humorné scény nedotažené tak silně, že jsem vyloženě viděl, jak by měly pokračovat a co všechno by se z nich dalo vytřískat (třeba diskuse o milostné scéně). Navíc film jako celek výrazně nabourávala nepříliš zábavná "literární" linie, které dal Reiner až příliš prostoru na úkor mnohem zajímavější roviny Alexe a Emmy, navíc prostoru, který zůstal většinou prázdný a zcela nevyužitý. Totéž bohužel platí o závěru, ve kterém jako by se chemie hlavní dvojice zcela vytratila, jiskření uhaslo a zůstalo jen u bezradné snahy nějak to všechno dotlačit do šťastného konce. .(4.10.2011)

Jako není to špatné, dialogy jiskří vtipem, na Kate Hudson je hezký pohled, Luke Wilson se snaží zapnout veškerý svůj šarm, ale celá ta od Dostojevského opajcnutá zápletka je podaná poněkud vágně a utahaně, přičemž třeba u Sophie Marceau bych řekl, že jde o jeden z jejích nejhorších hereckých výkonů, protože vypadá jako obyčejná puťka, a ne femme fatale, kvůli které by muži skákali do moře plného žraloků. Ale jinak je to příjemný, pohodový film, který ctí pravidla žánru a skončí happy endem, takže za mne spokojenost. Jen ten tanec "flamenca" si mohl Wilson odpustit.(6.8.2017)

• - Nehledě na to, co Emma tvrdí, Ylva je švédské jméno. (HappySmile)

• - Ve scéně, kdy Alex ve své knize změní švédskou au-pair Ylvu na německou Elsu, je to v německé verzi filmu ruska Elsa. (HappySmile)

• - Na zadní straně Alexovy první knihy je napsána jeho biografie: Alex Sheldon pracoval mnoho let v oblasti Bostonu. V současnosti není ženatý a žije velmi osamoceně. (HappySmile)