Americký režisér Robert Altman patřil v 70. letech k hlavním průkopníkům americké nezávislé scény, kteří se snažili o hollywoodský umělecký film. Proslul jako autor, který si vypěstoval velmi osobitý styl založený na provokativním pojednání společenských témat a ve svých filmech vyjadřoval kritiku a nedůvěru k americké společnosti. Po celou svou kariéru si pohrával s tradičními filmovými žánry a stereotypy. Ve válečném snímku MASH (1969) zachytil protiválečný postoj prostřednictvím absurdního humoru. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová (1971) nebo Buffalo Bill a Indiáni (1976). Slavný snímek Nashville (1975) představoval mozaiku společenských vztahů na pozadí country festivalu... Ve svém snímku Dlouhé loučení (1973) pro změnu navázal na tradici filmu noir. Jedná se o osobitou adaptaci slavného románu Raymonda Chandlera Loučení s Lennoxem, jehož děj Altman oproti předloze zasadil do období svobodomyslných 70. let. Hlavní postavou příběhu je soukromý detektiv Philip Marlowe (Elliott Gould), k jehož charakteristice neodmyslitelně patří nezřízené pití alkoholu, kouření cigaret a projevy plné cynismu a ironie. Jednoho večera se u něj v bytě objeví jeho přítel Terry Lennox a požádá ho, aby ho zavezl do Mexika. Marlowe mu vyhoví, ovšem ihned po svém návratu se ocitne ve vazbě kvůli vyšetřování vraždy Lennoxovy manželky. Na první pohled se zdá být vše jasné – žárlivý manžel zavraždil svou manželku a poté spáchal sebevraždu v Mexiku. Jakmile se ovšem Marlowe ocitne na svobodě, rozjíždí pátrání na vlastní pěst. O jeho vyšetřování se nápadně začne zajímat i úspěšný, ale věčně opilý spisovatel Roger Wade a jeho žena Eileen. Přibývají další mrtví a Marlowe začíná rozplétat záhadu, která stála za zmizením jeho přítele. (Česká televize)

noriaki

Zvláštní noir který je někde na pomezí mezi poctou žánru, jeho dekonstrukcí, parodií a novým vývojovým stupněm. Robert Altman už podobnou službu odvedl pro western, a vznikla z toho kritiky ceněná klasika. Tentokrát to dopadlo tak nějak napůl. Nemůžu zapřít, že jsem se občas výborně bavil, a některé nápady byly osvěžující. Příběh se ovšem rozklížil hned z kraje, a i když jsem se snažil, už jsem sled událostí nedohnal. Chápu že to byl účel, ale mě tahle detektivka v níž se žádné pátrání neprovádí, hrozby se eliminují víceméně samy a slibné linie nevedou vůbec nikam, občas docela srala. Vynikající hudba a v roli naprosto přesný Elliot Gould zachránili co se dalo, takže jsem jednu dobu vážně uvažoval o čtyřech hvězdičkách. To bych ovšem lhal sám sobě. ()

Brain-D

Natahované, mírně nezajímavé, ale jakýmsi způsobem styloveé. Ubreptaný detektiv Marlowe je špičková postava a kdyby se přidalo trochu dynamičnosti a akce, tak by to byla naprostá bomba. Škoda té utahanosti, která nesmírně nudila. ()

vitekpe

Zajimave zpestreni v oblasti noir filmu. Pokus ze 70. let, ktery se predlohy drzi pramalo, alespon co se deje tyce...Pokud tohle prekousnete (a jste priznivcem tohoto stylu), tak vam ty dve hodky utecnou pomerne prijemne. P.S.: jeste jsem zapomnel upozornit na vynikajici ustredni pisen J.Williamse. ()

ZkuKol

Marlowe je moje láska a Altman je mistr svého řemesla. Ač posunul celý příběh do 70. let, atmosféra, zápletka ani charaktery neutrpěly a jedna z nejzdařilejších adaptací Raymonda Chandlera spatřila světlo světa. Gould je naprosto vynikající azbytek vcelku neznámého obsazení skvěle zaplňuje kalsické figurky jenž dodávají Chandlerově L.A. barvu chuť i vůni. Dialogy úsporné a cynické jak opilcovo ráno, skvělá kamera, která ten celospolečenský úpadek, šeď všedních dnů a neustálý dým Phillovi cigarety snímá jakoby mimochodem a to vše podkresluje překvapivě nápaditý John William svou hudbou (plus ikonická píseň). Jako malá třešnička na dortu se zde zjeví Arnie! Škoda, že jsme se nedočkali více vnitřních monologů, ale člověk nemůže mít všechno :-) Za Phillem přijede kamarád, který potřebuje pomoc ze šlamastyky, Phill pomůže a od té doby je ve šlamastyce on a ne v jedné, čeká ho mnoho cigaret a drinků, než tomu všemu přijde na kloub... 90% ()

Han22

Teda tak mizernou detektivku jsem už dlouho neviděl. Phil Marlow se doví, že jeho přítel měl zabít manželku, utéct do Mexika a tam spáchat sebevraždu. Člověk je natěšený na zapeklité pátrání geniálního detektiva a ono prd. Detektiv je neustále vtipkující pitomec (nezajímavý Gould), do děje vstoupí dvě další dějové linie, spousta zbytečných scén které nikam příběh neposouvají a pár absurdních scén (flaška, svlíkání) a vše podstatné se odhalí tak nějak mimoděk. Výsledkem je kolosální nuda a pitomost. Jediný plus pěkná hudba a nečekané zakončení, jinak nic. 1*. PS: Arnold Schwarzenneger tu má jeden pidi štěk který není ničím zajímavý (jen ukáže svaly). ()

F.W.Colqhoun

Co tvoje kočka? / Dobrý. A co tvoje holka? / Zmlátil ji nějakej fízl na demonstraci. Potom jsem zmlátil já jeho. Ne úplně bezstratorstná jízda květinové alternativy Philipa Marlowa. Hippiesácká čtvrť Roberta Altmana překrývá černočerné noir novou vlnou, odkazuje na pozadí slavné chandlerovské krimi ke společenskýmnepokojům a předkládá mimo jiné nejlepší anti-reklamu na colu, jakou jsem kdy viděl. Když si nemůže do filmu sezvat hvězdy, nasadí imitátora a štěky dává podobně jako kolega Woody Allen hvězdám budoucím - jinak by jednomu nedošlo, že vetchý Elliot Gould je vyšší než Arnold Schwarzenegger. Výsledek žánrového páření? It's okeay with me, ladies. ()

Rozjimatel

2,5  "What we have here is a problem with communication."   "The Long Goodbye" je niečo ako anti-noir film (zdá sa, že Altman rád nakrúcal "anti-filmy", napr. anti-war, či anti-western). A tak je tu všetko akoby naruby: vzhľad je nevábny (na pôsobivé hry tieňov klasických noirov môžeme zabudnúť), Marlowe v podaní Elliotta Goulda (vzdialene pripomínajúceho Bogarta) je necharizmatický, dej je dosť chabý, s viacerými totálne nezaujímavými epizódami (s mačkou, jogínkami, atď.). Celé je to akoby zosmiešňovanie žánru, jedna veľká cvokáreň, s množstvom irónie, občas dokonca aj celkom vtipné. Priznám sa, že toho Johna Williamsa som tam veľmi neregistroval, okrem skvelej titulnej skladby a všetkých jej variácií (alebo že by to bolo všetko?), ktorej by svedčal podstatne lepší film. Herci sú, s výnimkou Sterlinga Haydena (a čiastočne ešte Elliotta Goulda), takmer všetci druhotriedni, čo kvalite filmu nepridáva. Celkom ma pobavila rolička Arnolda Schwarzeneggera, druhá jeho kariéry (na tú prvú asi veľmi hrdý nie je).  "Ladies, it's okay with me." ()

Kaufman

Nemá to Chandlerovu atmosféru, nedrží se to knižní předlohy, ale nějak mi to nevadilo.Gould hraje dobře a libilo se mi jak si neustále zapaloval cígo:-) 70ˇ% ()

starrrover

Príjemny film. S Raymondom Chandlerom však nemá veľa spoločného a preto som sa až do konca filmu nezbavil pocitu, že mi tam niečo chýba. ()

kkarx

Co chtěl vlastně Altman natočit? Detektivka to není, protože Altman osekal Chandlerovu předlohu takovým způsobem, že Marlowe v podstatě nic nevyšetřuje, ale jen se ocitá ve víru událostí. I adaptovaná verze pro výuku angličtiny je mnohem zábavnější, smysluplnější a dějem plnější než Altmanův pokus. Jednoznačně chybí cílevědomější směřování. Zbyla tak kvalitně natočená a skvěle zahraná prázdnota. Nejvíce to připomíná jakýsi revizionistický pokus o žánr noir, snažící se reflektovat ne zas tolik dávnou minulost. Když se poprvé na obrazovce objeví gangsteři, člověk hned pochopí, proč byl film po vydání považován za výsměch žánru. Psychotický lídr skupiny je úplně mimo chápání a styl 50. let. Angličané pro to mají příhodné a do češtiny jedním slovem ne moc přesně přeložitelné slovo "spoof". Taky škoda, že Gould nedostal víc hlášek jako moji oblíbenou a obsaženou "Is this where I'm supposed to say what is all this about and he says 'Shut up I ask the questions' ?". Vynahrazuje to Sterling Hayden, jeho Rogera Wadea připomínajícího Hemingwaye (že by záměrný odkaz?) už asi nikdy nikdo nepřekoná. Pokud máte chuť na brilantní nikam nespěchající filmařinu, pak lze "Dlouhý spánek" jen doporučit, pokud však toužíte i po koherentním smyslupném ději, mohlo by to být zklamání. ()

Raziel_cz

Spíš než jako chandlerovka to na mě působilo jako adaptace Bruenova Jacka Taylora. Elliota Goulda mám rád, ale jeho flegmatický Phil Marlowe je jenom pozorovatel, který se sune tam, kam vítr zavane. Moc toho... no, vlastně skoro vůbec nic nevyřeší, akorát si povídá s divnými postavami a sice u toho má občas ironické poznámky, ale nic moc z typických románových wisecracků. Nebavilo mě to. Noir to sice je, ale já bych k tomu rád ještě schopného hrdinu a zápletku, co se nevyřeší sama. Finále pro mě bylo velké plus, ale stejně – podruhé to vidět fakt nepotřebuju. "I'm not ok with that." ()

MickeyStuma

Philip Marlowe je literární fenomén dávných dob spisovatele Raymonda Chandlera, na kterého si mimo jiné v roce 2003 vzpomněli i čeští tvůrci a natočili spíše parodii pod názvem 'Mazaný Filip'. Klasické zpracování Marloweových dobrodružství z roku 1973 je krapet neformální ve svém zpracování. Je v něm zanechána atmosféra noir, ale již se zásadním přesahem do období hippies. Místy se to docela pere, což ve výsledku přináší spíše nudný divácký pocit. Ale může to být i zubem času, jak to většinou bývá. Námětově tu máme opět peníze, chamtivost, chtíč, vraždu a dámu. Tedy všechny zásadní prvky obklopující příběhy Philipa Marloweho. Vývoj děje je zdlouhavý a ne moc zrovna zásaditý. Režisér Robert Altman je sice známý svým vizuálním stylem v pojetí, který v sedmdesátých letech diváky sice mohl oslovit, ale dnes už asi bohužel. Bez akce, bez dramatizace, bez napětí, prostě bez ničeho. A tak jedinou přitažlivou zajímavosti je snad jen postava drobné role Arnolda Schwarzeneggera a to bodyguarda v jedné jediné scéně, kdy je jediná možnost ho vidět s knírkem. ()

nmafan

Phil Marlowe ve specifickém mikrokosmu Roberta Altmana. Film, který není servilní adaptací Chandlerovy předlohy (Altman prý dokonce knihu ani nedočetl), ale naopak - z předlohy si bere jen to, co chce, a zcela neomaleně ji přizpůsobuje svým vlastním potřebám. A přesně tak by se podle mě měly filmové adaptace točit. :) ()

tranquill

"Poslyšte, radši už běžte, nasbírejte si pár krabů, nacpěte si je do nosu a zmizte odsud!" Kvalitní kriminální drama s "eastwoodovským" hlavním hrdinou. ()

druhaveta

Místo atmosféry umělý crossdobový konstrukt, místo děje série únavně připitomělých proher, místo hrdinského archetypu pokus o jeho rádobysofistikovaný komentář, místo humoru senilní samomluvecké žvatlaní. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)