Israha

Podstatné zlepšení a další známka vzestupného trendu kvality, který se u Ultramaních seriálů začal projevovat po hrozivém polo-restartu v roce 2013. Ultraman X zvládá velmi elegantně využít product placement ve prospěch děje, takže i když mávání figurkami, zbraněmi, elektronikou a tzv. kyberkartami monster běží naplno, dává to v rámci fiktivního světa slušný smysl. Výborným prvkem je také větší důraz na osobnost Ultramana a jeho interakci se svým hostitelem (do té doby byli Ultramani převážně mlčenliví strážci pořádku, jejichž charaktery se příliš neprojevovaly), a ještě lépe dopadla implementace komediálních prvků, která je zde napříč všemi Ultra Series asi nejlépe zvládnutá. Další klady? Opět lepší production value a na tokusatsu seriál dost netradiční práce s kamerou, skvěle zpracované crossoverové epizody s hostujícími Ultramany, a slušný balanc mezi rozvíjením epizodních zápletek (nikdy by mě nenapadlo, že v rámci Ultramana budou fungovat epizody, pojaté jako reality show či jako sportovní dramedie) a centrálního děje. Slabinou pak je na ploše 22 epizod až nezdravě velký počet "výplňovek" a stálé lpění na příšerném konceptu Spark Dolls, což je bez nadsázky nejhorší věc, která kdy Ultraman franšízu postihla. Ve výsledku je však i přesto Ultraman X první sérií z tzv. New Generation (od r. 2013), kterou lze v rámci žánru označit za povětšinou zdařilou. ()