Správná hra

• slovenský

Správna hra

Drama / Romantický / Sportovní

USA, 1983, 91 min

Správná hra, kterou jsem dlouhý čas nemohl sehnat a od které jsem skrze hodnocení a tématiku příliš neočekával, mě rozhodně nezklamala. Film nádherně reflektuje začátek velkolepé herecké kariéry Toma Cruise, jenž je sice již zde v hlavní roli, nicméně jeho výkon není nijak oslňující a dal by se brát i jako průměrný. Samé zpracování snímku má rovněž své mezery, ale velká část z nich je zapříčiněna stářím filmu a tudíž i kvalitou verze, kterou jsem měl k dispozici. Ostatně ani dabing nebyl v tomto případě velkým přínosem, protože Tom v podání Michala Suchánka byl velmi úsměvný. Každopádně má ale Správná hra svůj přínos. Pěkně zachycuje život náctiletého amerického studenta v maloměstě, který má velmi omezené možnosti a pro cestu do světa a na univerzitu se mu nabízí prakticky jediná, a tou je fotbal. Cesta to je trnitá, jelikož Stefan je velmi impulzivní (zvláštní, že Cruise hrával tyto role často) a jeho emoce mu jsou velkou přítěží. Vedlejší romantická dějová linka je pak jen takovým příjemným bonusem. (55 %)(19.6.2012)

Tvůrci se rozhodně snažili. Cruise nám ukazuje všechno, co může (doslova - jak herecky, tak tělesně:-), Lea Thompson je sympatická a milá, ostatní jsou přesvědčiví a kamera Jan DeBonta je samozřejmě řemeslně zručná. Ale celá tahle "správňácká hra o mladým klukovi z americkýho městečka, kde všichni akorát dělají kdesi v kovohutích a on chce jako první z generace vypadnout a hrát americkej fotbal a mít stýpko" je prostě nezajímavá a nezajímavě natočená. Průměr s pár světlými okamžiky na sobotní dopoledne v telce.(20.4.2008)

Překvapivě dobrý film, který ukazuje bez moralizování a levičácké salónnosti, jak to taky v Americe chodí. A pro mně nejuvěřitelnější film Toma Cruise. Ukázka nadprůměrně inteligentního kluka, který ještě zcela nezvládne svoje emoce, ale vyčuhuje s rodinného prostředí i z monotónního okolí. Zajímavý film z onoho v poslední době "objeveného" rezavějícího pásu Ameriky (tedy USA), na kterém je i skvělé, že hrdina netouží být ani užvaněným a vesměs bezcharakterním advokátem, ani rádoby businessmanem, ale že chce mít technické vzdělání, mající vazbu na průmysl v místě odkud pochází. Je to dobrá připomínka, že v USA nejsou všichni herci, bankéři, právníci a reklamní agenti, ale že tady taky někdo dělá tu "podřadnou" práci.....pro leckoho bude asi i překvapivé, že USA nejsou jenom New York, Los Angeles, San Francisco a Washington D.C., ale že tady lidé žijí taky v malých městech, která tvoří zázemí pro dominantní fabriku...hodně zajímavé a hodně poučné, bohužel, velmi málo prezentované.(12.2.2017)

• slunicko2

Poctivě hraj americký fotbal a bude ti přáno. Odžínovaný 21letý Tom Cruise i další pěkní kluci v jeho středkoškolském týmu amerického fotbalu jsou důvodem, proč jsem se na film díval až do konce. Jde totiž o klasický hollywoodský škvár o tom, jak se v životě vyplácí být poctivý a pracovitý, oni to ti ostatní nakonec uznají a vše se v dobré obrátí.(30.12.2011)

• teseth

Nijak zajímavá romantická trotlovina o snech jednoho mladého fotbalisty. Herecké výkony jsou unylé a nudné. Scénář klišoidní a kamera hrozná. Prostě takové to televizní zátiší, u kterého si uvaříte, uklidíte nebo vyspíte. Cokoliv co vám totiž ve filmu uteče není tak důležité aby jste se na to museli podívat znovu.(6.3.2013)

• - Jednu z nicotných rolí Cruisových spoluhráčů si střihl pozdější „kokos na sněhu“ Leon. (Olík)

• - Tom Cruis poprvé v hlavní roli. (=woody=)

• - Tom Cruise a Lea Thompson ukázali ve filmu mnoho. Například ve scéně v autě však byla dvojice dublována. (Monco)