Správná hra

Správna hra

Drama / Romantický / Sportovní

USA, 1983, 91 min

• castor

Typický (a velmi dobrý a velmi těžko k sehnání) osmdesátkový soundtrack, mladé (toho času hodně prkenné) a ctižádostivé ucho Tom Cruise a snaha dostat se z tohohle ocelářského zapadákova pomocí fotbalového talentu. Makat v místní fabrice může vždycky, ale v tomhle ospalém městečku chce dokázat víc a dát nasraným dělníkům taky trochu té sportovní radosti. Jen je škoda, že to dělá v tak jalových dialozích a absurdních situacích. Režisér Michael Chapman platí hlavně za solidního kameramana (Zuřící býk, Uprchlík, Prvotní strach), Správná hra byla jeho režisérským debutem. Za kameru pustil jiné velké eso oboru (Nizozemec Jan de Bont – Základní instinkt, Smrtonosná past), ale ve finále je to docela jedno. Začátky jsou vždycky těžké, takže předpokládám, že Cruise tenhle skrz naskrz podprůměrný kousek vepředu na polici vystavený tak úplně nemá!!(5.11.2013)

Slabučká dramatická teen limonáda. Neskutočné, čo si dovolili v dabingu oproti originálu. Nielenže to dabujú nejakí degeneráti, ktorí neprekladajú polovicu slov, je tam vypnutá polovica zvukov a dokonca väčšina hudby je vlastná, stačí prepínať (dostal sa mi do ruky multudub). Ale inak fajn. Škoda, že Leon tu mal úlohu na pár sekúnd.(24.3.2018)

Správná hra, kterou jsem dlouhý čas nemohl sehnat a od které jsem skrze hodnocení a tématiku příliš neočekával, mě rozhodně nezklamala. Film nádherně reflektuje začátek velkolepé herecké kariéry Toma Cruise, jenž je sice již zde v hlavní roli, nicméně jeho výkon není nijak oslňující a dal by se brát i jako průměrný. Samé zpracování snímku má rovněž své mezery, ale velká část z nich je zapříčiněna stářím filmu a tudíž i kvalitou verze, kterou jsem měl k dispozici. Ostatně ani dabing nebyl v tomto případě velkým přínosem, protože Tom v podání Michala Suchánka byl velmi úsměvný. Každopádně má ale Správná hra svůj přínos. Pěkně zachycuje život náctiletého amerického studenta v maloměstě, který má velmi omezené možnosti a pro cestu do světa a na univerzitu se mu nabízí prakticky jediná, a tou je fotbal. Cesta to je trnitá, jelikož Stefan je velmi impulzivní (zvláštní, že Cruise hrával tyto role často) a jeho emoce mu jsou velkou přítěží. Vedlejší romantická dějová linka je pak jen takovým příjemným bonusem. (55 %)(19.6.2012)

• Svadbos

Sympatický mládežnícky film. Film ukazuje, ako zúfalo dôležitá môže byť každá hra. Keď členovia tímu a fanúšikovia sú všetko tínejdžri a keď víťazstvo školy odráža významným spôsobom Tvoje vlastné pocity dôležitosti, keď „Vyhrali sme“ znamená, že sme vyhrali, vtedy môže futbal nabrať aspekty Gréckej tragédie. Tento film si pamätá silu týchto pocitov, ale nesentimentalizuje ich. Vo filme hrá Tom Cruise stredoškolského futbalového hráča v pensylvánskom baníckom mestečku, kde je nezamestnanosť spôsobom života . Jeho lístkom z mesta je futbalové štipendium na strojárskej škole. Školský tréner taktiež hľadá lístok, aby sa mohol stať asistentom trénera na univerzite. V noci veľkej hry sa títo dvaja ľudia dostanú do pozície, keď môžu jeden druhému zničiť nádeje. Film rozoberá tento konflikt na zaujímavom pozadí. Toto nie je ďalší stredoškolský film s dievčatami s hrčami, zábavnými riaditeľmi a bláznivými učiteľmi chémie. Film sa dostáva do dynamiky študentovho tela a do nežného, komplikovaného vzťahu medzi Cruisem a jeho priateľkou (Lea Thompson). Film ohraničuje Cruisov charakter spôsobom, akým sa s ním môžeme identifikovať. A potom urobí zaujímavú vec. Namiesto riešenia problému so zápletkou, rieši to skrz pravú ľudskú úprimnosť. Dvaja ľudia si konečne povedia pravdu. Toto je samozrejme prekvapujúci prelom vo filmoch o mládeži a za to si „All The Right Moves“ zaslúži rešpekt.(28.9.2011)

Jeden z filmů, kterými se v roce 1983 Tom Cruise rozehříval před svým průlomem. A právě on a jeho role kluka, co to má v hlavě docela srovnaný a přesto je v pasti maloměsta, kde se nedá skončit jinak, než ve fabrice a jediná šance na únik je fotbal, je docela dobrá. Cruise mám rád téměř ve všem. Jinak je to takový průměr, který ale rozhodně neurazí.(24.3.2009)

• - Jednu z nicotných rolí Cruisových spoluhráčů si střihl pozdější „kokos na sněhu“ Leon. (Olík)

• - Tom Cruise a Lea Thompson ukázali ve filmu mnoho. Například ve scéně v autě však byla dvojice dublována. (Monco)

• - Tom Cruis poprvé v hlavní roli. (=woody=)