poster

My Best Friend's Birthday

Komedie

USA, 1987, 69 min

 • gogos
  ****

  Quentin toto zacal pripravovat kdyz dal v pujcovne kazet Video Center. Puvodni namet a napad je od Craiga Hammana, ktery pote QT trochu upravil, pridal par scen a napsal scenar... Teprve az kdyz si byli jisti ze to natoci, oznamili to kamaradum a lidem z pujcovny... Sehnat obsazeni nebyl zadny problem, ale horsi to bylo s penezi. Vetsina lidi to povazovala za "peknou sracku" a jediny kdo tomu veril byl QT a jeho pratele. Pocatecni vklady byli od QT matky Conii a z kreditky Hammana. Kameru meli pujcenou, kamernan byl mlady a perspektivni clovek, po dohode se rozhodli ze to natoci na straou cernobilou kameru. Svetla si pujcili z filmove skoly a mohlo se zacit tocit... Jenze brzy dosli penize... a kdyz se projekt tahl jiz tretim rokem nastavali velike komplikace... Postavy meli jine ucesy, zapominaly co meli nekdy pre dvema lety na sobe a tak se stavalo ze hrali v jinych satech. Sceny se tocily v jedne kancelari a u matky QT doma. Ta nevedela akorat o postelove scene. Vsichni uz projektu prestavali verit a jedniy kdo veril stale byl QT...jak se pozdeji ukazalo marne....Po natocnei vsech pasazi bylo nutne film sestrihat, jenze pri havarii v laboratori se cast filmu navzdy ztratila a nikdy nezpatrila svetlo sveta. A jak sam QT rika, byla to ta nejlepsi pasaz... Film byl hrozny a nikdy se nikam nedostal. Kdyz neuspel QT s rezii, vrhnul se na psani scenaru a napsal Pravdivou romanci. Kdyz se mu ho konecne podarilo udat (potreboval nutne hotovost) ukazoval tomu producentovi NArozeniy meho nejlepsiho pritele... a ten mu rekl ze jestli se chce stat dobrym scenaristou a reziserem at tuhle sracku uz nikdy nikomu neukazuje.... A tak se stalo. ... To byl velice zkraceny pribeh nataceni Narozenin... film jako takovy stoji za uplny houby a natocit ho kodkoliv tak by po nem ani pes neflusl. 3* davam jen kvuli dobremu nametu a velice zajimavemu pribehu nataceni... a take z povinnosti...(9.7.2006)

 • Callas
  ****

  8/10 Tarantino ve svém prvním filmovém počinu - a je to poznat. Každý, kdo zná alespoň něco z dílny tohoto filmového velikána, hned pozná jeho rukopis. Dlouhé působivé dialogy, undergroundové prostředí, atd. Ovšem ještě zdaleka to nedosahuje kvalit jeho následujících snímků (už kvůli hereckému obsazení). Možná bych hodnocení zvýšil, kdybych viděl dílko celé, ale jak jsem se zde dočetl, není to už možné.(2.8.2006)

 • Pítrs85
  ****

  Tarantino má jeden velkej dar- naučí vás milovat filmy, i když je vaše kulturní cítění na úrovni měňavky a to i v instantním balení na ploše necelých čtyřiceti minut. Debata o Elvisovi epic. A už vím, čím chci být v příštím životě- hercem v Quentinovým filmu, takže tu koukej být, mistře, aspoň do stopadesáti.(4.7.2014)

 • karlik4801
  ****

  Začátky tvůrčí geniality, tady se nedá hodnotit snímek, tady se hodnotí Quentinovo první a oficiální dílo. Už od prvních dialogů jde poznat, že to režíruje "magor z videopůjčovny". Zbytečné mluvení a mluvení a vlastně se ve filmu nic zajímavého neděje. Nejlepší scéna je, jak Quentin mluví s cukrářem o tom, jakého chlapa by si vybral. Podobný menší proslov je i v Gaunerech. Skvělé!(13.2.2013)

 • joehot
  ***

  Těžko hodnotit tento nedochovaný kousek, nakonec jsem se rozhodl pro tři hvězdy. Tarantinův styl byl tehdy ještě v úplných plenkách, přesto jsou jeho zárodky jasně cítit. Film, který se dá rozhodně označit přívlastkem amatérský, doporučuju jen skalním fandům (kteří si také nejvíce užijí mnoho skrytých narážek a propojení s dalšími Quentinovými snímky - K-Billy, Aldo Ray, postava pasáka jak Samuel Jackson...)(26.11.2011)