V pořadí již páté zfilmování jedné z nejslavnějších novel z pera Charlese Dickense, Příběhu dvou měst, nás přivádí do Anglie i Francie krátce před Velkou francouzskou revolucí. Hlavní postavou příběhu je alkoholu oddaný právník Sydney Carton (Dirk Bogarde), který se zamiluje do Lucie (Dorothy Tutin), francouzské emigrantky a dcery dlouhá léta v Bastile nespravedlivě vězněného doktora Alexandra Manetta. Sydney Carton zjišťuje, že sokem v lásce je mu již známý Charles Darnay alias hrabě Evrémonde (Paul Guers), ukrývající se v exilu před hněvem francouzského třetího stavu a hlavně jeho gilotinou. Carton před časem Darnaye zastupoval v případu falešného obvinění ze špionáže, hrabě je kromě toho příbuzným zlotřilého markýze Evrémonde, jenž se kdysi podílel na uvěznění Manetta. Lucie ovšem dá přednost Darnayovi, čímž se coby žena aristokrata stává nepřítelem revoluce. (dopitak)

NinonL

Zpočátku se film vyvíjel jako romantická slaďárna, ale záhy nastal zlom. Francouzská revoluce, vlády se ujímá nefalšovaná pařížská lůza a běhal mi po zádech mráz. Trochu romantiky tam zůstalo, ale ani konec není hloupý, takže film doporučuji. Taky to není na plný počet, ale za zdařilý obraz "lidové" revoluce dávám maximum. ()

majo25

Námet z pera Charlesa Dickensa je dobre napísaný, aj keď pôsobí zpočiatku zbytočne komplikovane. Na pozadí francúzskej revolúcie sledujeme príbehy mnohých postáv, ktorých línie sú medzi sebou trochu chaoticky popretkávané, avšak cieľom nie je ich rozuzlenie, ale kvôli násilnej revolúcii ďalšie odvíjanie. Spoľahnúť sa dá na herecké výkony, z ktorých vytŕča Bogarde. Film obsahuje množstvo vaty, väčšinou romantickej, čo spolu s dlhšou stopážou pôsobí menej záživne. ()

dopitak

Pěkně si to Dirk užil, dostal příležitost až do posledního momentu. Myslím, že tenhle film ve své době na jeho obdivovatelky musel hodně zapůsobit. Mně ale nic, kde se omílá francouzská revoluce, nebaví, a tady je těch nesmyslů a hyenismu plno. Nevidím jedinej důvod, proč si tuhle smutnou část lidský historie pořád připomínat a ani ultra záporák (snad nejdémoničtější role Christophera Lee, co jsem zatím měl tu čest vidět) a ultra klaďas, jenž se neváhá pro lásku obětovat, s tím nic neudělá. ()

• Marie Versini během natáčení musela zastoupit Annie Girardotovou, která onemocněla v La Comédie-Francaise, a tak tři týdny, každý den cestovala leteckým taxikem mezi Paříží a Londýnem, kde se film natáčel. Její honorář byl menší než utratila za leteckou dopravu. (M.B)