Riskantní podnik

Risky Business

Komedie / Krimi / Drama / Romantický

USA, 1983, 98 min

• Pecival

No ze začátku to vypadá poměrně slibně na nezávadnou, pohodobou blbinku o klasickém filmovém teen tématu (samozřejmě podaném tisickrát vkusněji než je k vidění dnes). Ale postupem času humor mizí a navíc mi Rebecca šla hrozně na nervy. A zas takový eso to taky není. Cruise je ok, škoda že mu scénář nedovolil udělat trochu většího samce (a že to on zase umí). Ikdyž chápu, že idál podobného filmu je tragéd... no tenhle byl ještě v mezích. Joe Pantoliano byl hodně fajn, škoda že nedostal víc prostoru.(26.6.2011)

Fajn komedie.Ani jsem nečekal, že se budu bavit, tak jak jsem se bavil.Během sledování jsem si neustále říkal, jak bych řešil danou situaci já, kdybych byl na jeho místě.Tom Cruise se za těch 30 let ani moc nezměnil, jen má o trochu svalové hmoty a vrásek víc.Příjemná komedie na jeden večer, která vůbec neurazí.(26.6.2013)

Film s notnou dávkou nadsázky, který je opravdu spíše teenegerskou komedií než čímkoli jiným, a i v tom vtipu by potřeboval ještě trochu přikořenit. Riskantní podnik dal ale tehdy jednadvacetiletému Tomovi Cruisovi obrovskou šanci a on se k ní postavil čelem, chopil za pačesy a z filmového plátna se již neodlepil. Tímhle snímkem se Tom zapsal u mnohých mladých fanynek a jen o pár let později natočil hity typu Top Gun nebo mojí největší srdcovku Rain mana. Příběh tohoto filmu je úsměvný a tenkrát herecky o nic zkušenější Rebecca De Mornay vypadá celkem k světu. Přesto své role zvládli oba protagonisté hlavních rolí s dostatečným přehledem. Jo, s postitutkou by se doopravdy asi nikdo netahal a bordel doma také nedělal. Ale filmy nejsou vždy kopiemi dramatických životních situací. (60 %)(14.4.2012)

Z hlediska vyššího principu morálního je ten film usazen naprosto pohodlně v morálním vakuu a snad ani jednou se nesnaží otcovsky pokynout ukazovákem, aby vzdal omluvné gesto strážcům pořádku. Snad raději vztyčí prostředník a ušklíbne se s cruisovským naivním kukučem. Snad právě jsem se, coby stará struktúra cítil poněkud nepohodlně a nebyl si schopen film užít naplno. V porovnání s Hughesovými filmy mnohem slabší, snad právě pro tu chladnost. Hudba je ovšem parádní!(2.4.2016)

Překvapivě chytlavý, možná naivní, ale vtipně pojatý podnikatelský teen film se začínajícím Cruisem, kterému teprve před pár lety narostlo ochlupení. Neposkrvněn Hubbardem utáhne celý film. Zdatně mu sekunduje mladá charismtická Rebecca De Mornay snad v životní roli. Abych nezapomněl dobře zakomponované songy.(27.6.2015)

• - Snímek se natáčel ve státě Illinois (zejména ve velkoměstě Chicago), ve kterém se také příběhově odehrával, což nebývá vždy tak časté u filmů. (Yardak)

• - Mezi herci, kteří se zúčastnili konkurzu na hlavní roli, byli také Tom Hanks a Nicolas Cage. (Monco)

• - Scéna, kde Joeal (Tom Cruise) tančí na skladbu "Roll Old Time Rock N", byla celá improvizovaná. Scénář obsahoval pouze instrukci, aby herec tančil na rockovou hudbu. (Monco)