poster

Riskantní podnik

 • USA

  Risky Business

 • Slovensko

  Riskantné podnikanie

 • Velká Británie

  Risky Business

Komedie / Krimi / Drama / Romantický

USA, 1983, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • honajz
  *

  aneb Když byl Tom Cruise ještě mladý. Resp. devatenáctiletý. Ve filmu z roku 1983 hraje jakéhosi předchůdce hrdinů všech Prci prciček. Protože rodiče odjeli na týden pryč, hledá, kde by zasunul, a nejenže se mu to podaří, ale i procento obnaženosti ženských těl je o něco vyšší než u Prciček. Na rozdíl od mladíků současnosti však v 80. letech dokázali mladí muži na podobných zážitcích i pořádně vydělat. Ano, zní to pěkně cynicky a ono to hodně cynické je. Až se člověk diví, že tenhle film byl natočen před 25 lety! Když vás však znudí koukat na hubeného Toma, nebo nahou Rebeccu De Mornay v jedné scéně, a pochopíte, oč ve filmu jde, začne být poměrně težké jej dokoukat. Navíc vyprávění je spíše pomalé, v tehdejším stylu, a přes tehdy jistě originální téma už nenabízí nic navíc, nic zajímavějšího, co by chytilo nebo dalo filmu kromě určité zábavy ještě nějaký prvek navíc. Obraz je v širokoúhlém anamorfním provedení 1,85:1, zvuk v DD 5.1, a na takto "starý" film nabízí DVD poměrně hodně bonusů. Audiokomentář herců a tvůrců, film o filmu (29:29 - současné rozhovory s herci a tvůrci, proložené dochovanými záběty z natáčení), záběry z kamerových zkoušek (14:34), režisérský sestřih závěrečné scény včetně titulků (7:25 - poněkud jinak a cyničtěji střižený, podle mne daleko lepší než původní) - to vše s CZ titulky, a ještě trailer (1:24) bez titulků.(4.1.2020)

 • montel
  **

  Joel (Tom Cruise) je mladík, kterého nechávají rodiče samotného doma a odjíždějí na dovolenou. Joel využívá situace a přemýšlí jak konečně sbalit holku, když má dům sám pro sebe. Nakonec mu nezbyde jiná možnost, než zavolat si prostitutku. První pokus sice nevýjde podle jeho představ ale ten druhý už mu poskytne to, co celou dobu hledal. Otvírá dveře krásné Laně (Rebecca De Mornay) a stráví s ní vášnivou noc. Problém nastane ráno, kdy zjistí, že nemá dostatek peněz na zaplacení. Nechá tedy Lanu samotnou doma a odjíždí do banky pro peníze. Jakmile se však vrátí domů, čeká jej velké překvapení...Jeden z prvních filmů Toma Cruise, kde už dostal dostatek prostoru, ale nedokázal se ještě patřičně projevit. Svým výkonem tak nedokázal film posunout výš, ale taky možná proto, že děj je tak prostý, že vymáčknout by z toho víc by asi dokázal málokdo. Ani u ostatních herců se nedá říct, že by předvedli bůhví jaký výkon a tak se Riskatní podnik příliš nepovedl. Zajásat mohou snad jen fanynky Cruise, protože se zde objeví hned v několika milostných scénách, ale to je na tomto snímku asi to nejzajímavější. 45%(12.4.2014)

 • Han22
  **

  Tom Cruise zůstává sám doma a tak si pozve jednu prostitutku a spolu začnou rozjíždět podnikání. Napsaný to zní dobře, ale natočený je to bez nápadu, na komedii s minimem nějakých vtipných scén. Navíc Cruise tu vypadá a hraje jako totální ňouma, do komedií se opravdu vůbec nehodí. Potěší tak jenom věčná mrcha Rebecca De Mornay (na ty role má asi patent) a skvělý Joe Pantoliano. A také pár prvotřídních osmdesátek (In The Air Tonight od Collinse, Every Breath I Take od Police, Hungry Heart od Springsteena, všechno klasiky).(26.3.2009)

 • bartias
  ***

  V 80. letech se komedie o teenagerovské honbě za ještě takřka bájným sexem natáčely jinak. Trapné momenty a trapný humor sice nechybí, ale mladý Tom Cruise má v roli, která jej zviditelnila, určitý styl. Rebecca De Mornay je neodolatelná a Riskantnímu podniku nechybí solidní poselství. Když chcete vydělat prachy, něčeho v životě dosáhnout nebo prostě jenom něco pořádného zažít, nesmíte myslet v maloměšťáckých mantinelech. Někdy úplně stačí říct: What a fuck! 7/10(30.6.2009)

 • Xmilden
  **

  Film, který již dneska není moc aktuální, trošku jsem si při jeho sledování vzpomněl na Absolventa, tohle ovšem je úplně jiná liga. Tom Cruise toho zatím moc nepředvádí a upřímně kdybych ho neznal z jiných lepších rolí, tak bych na něj díky tomuto filmu snad i zanevřel. Přesvědčivý výkon totiž rozhodně nepodává. Rebecca De Mornay ve své době znamenala tutovou kost.(10.4.2011)

 • - První volnou pro roli Joela byl Timothy Hutton, ale odmítl. (Monco)

 • - Automobil, na ktorom vo filme jazdí Joel (Tom Cruise), je Porsche 928 z roku 1979. (hollci)

 • - Scéna, kde Joeal (Tom Cruise) tančí na skladbu "Roll Old Time Rock N", byla celá improvizovaná. Scénář obsahoval pouze instrukci, aby herec tančil na rockovou hudbu. (Monco)