Africké královny - Královna Kleopatra

(série)
  • Velká Británie Queen Cleopatra
všechny plakáty
Trailer
Velká Británie, 2023, 3 h 1 min (Minutáž: 42–48 min)

VOD (1)

Epizody(4)

Dokumentární drama, které se prostřednictvím rekonstrukcí a rozhovorů s odborníky zabývá poslední egyptskou panovnicí Kleopatrou a jejím bojem o trůn, rodinu i odkaz. (Netflix)

Trailer

Isag1 odpad!

Wau, tak toto je odpad odpadov, nie že zmenia Cleopatru na černošku, ale aj samotní "vedci" absolútne nie sú tí, za koho sa vydávajú. Aby proste jeden z nich povedal "Cleopatra je čierna, lebo mi to tak babka rozprávala" je fakt niečo neskutočne tupé a vydávať to za samotný fakt vo filme, tak toto potrebuje samotnú odvahu a tuposť. Priam celé toto dielo je jedna z najväčších WOKE propagánd z dnešnej doby. A ešte k tomu sa hlavná herečka bude ohrádzať vetami, že sme všetci sprostí a ona je perfektná. A nie niesom rasista... ()

Psychor odpad!

Přiznám se, že vůbec netuším, jak tuto afrocentrickou agitaci z dílny Wokeflixu žánrově kategorizovat. Docu-dramata vycházejí z podrobných rešerší tématu, avšak v případě minisérie Queen Cleopatra je zřejmé, že Jada Pinkett Smith o relevantní odborné prameny ani nezavadila. Jinak by přece nikdy nemohla vyobrazit Kleopatru z makedonské dynastie Ptolemaiovců jako ženu s africkými rysy a tmavou barvou kůže, tedy způsobem, který prosazuje pseudorealitu a nepokrytě falzifikuje egyptské dějiny. Příště, prosím, konzultovat vzhled protagonistky se skutečnými experty a neopírat se o bludy, které vám navykládá vaše stařeckou demencí stižená babička. Odpad! ()

ESNYR

Nebudu se ani pozastavovat nad tím že by tvůrci potřebovaly pár přes hubu za to koho obsazují a budu se držet (velice vážně) toho o čem to má být. Půlka je vymyšlená blábolivá snaha ukázat že faraoni byly zrůdy s evidentně mocenským komplexem a ještě navíc dědičným, čtvrtina je vyloženě cucání si teorií z paty kdy toho řeknou asi tolik jako politik v projevu národu před volbami a ten zbytek jsou jakž takž podložené teorie které se snaží alespoň trochu naznačit že jsou pravdivé ale tvůrcům jdou přes pysky těžko protože je to nuda a nudu nikdo nechce. Očima rasisty je to odpad, očima zvědavého člověka je to tak na 2 hvězdy protože drtivou většinu faktů už asi zná a ty lži umí odhalit, očima neznalého který ví houby o tom co je faraon a proč postavil kdokoliv ty hromady kamení, je to na nějaké 3. Viděl bych to na 2 ale s tím že mě dost vadilo to obsazení a ty vymyšlené kydy.  Mě je fuk že bude jednou všechno jenom černý, to už jsem si zvykl a můžu jen litovat děti a vnoučata v čem budou žít ale sakra už toho černýho vřískání  a sraní se do všeho bylo dost. ()

kukkik odpad!

Jakýkoli dokument, který záměrně a vědomě překrucuje dějiny si nezaslouží žádné jiné, než nejnižší možné hodnocení. Kdyby to natočili jako dramatický seriál, dalo by se přimhouřit oko ale to se nestalo. Jde o pseudovědu a otevřeně rasistické překrucování dějin ve jménu ideologie, zcela stejné, jaké prováděli nacisté ve prospěch rasy "árijské" nebo komunisté ve prospěch vybájené rasy Sovětů. Na tento dokument by mělo pohlíženo tak, čím je, tedy propagandistickým rasistickým šířením potenciálně velice nebezpečné ideologie. Někteří zahraniční aktivisté snímek brání s tím, že Hollywood přeci také po léta produkoval snímky plné překroucených dějin, kde historické postavy všech ras hráli běloši ale přesně v tom je ten problém - dnes bychom měli být jako společnost dál, uvědomit si tyto chyby a místo jejich popírání, zakazování promítání starých filmů nebo pálení knih tvořit nové tak, aby byly historicky věrné realitě a ne jenom otočit minci rasismu vzhůru nohama ve jménu "vy nám tak, my vám tak". Jeden by řekl, že je to problém americké společnosti, do kterého nemáme co mluvit a strkat nos, nicméně rozšířením VOD jako je Netflix se prakticky ze všech ryze amerických sociálněpolitických problémů staly problémy globální a tím pádem mají všechny země "postižené" tímto vlivem stejné právo do nich mluvit, jako Američané samotní. Nicméně, i když si zavřu, zalepím, vyndám a někde zamknu oči nad tímhle faktem, pořád zbude zcela bezcenný dokument, který prezentuje názory "odborníků" jako fakta, nicméně o pár záběrů později je bez váhání popírá ("Kleopatra byla černá, protože mi to moje babička říkala(...)", "Kleopatra vynalezla nový jed, kterým se otrávila!" - "...není žádný důkaz o tom, že by spáchala sebevraždu" a tak by se dalo pokračovat ještě na mnoha příkladech) , což v tomto žánru samo o sobě stačí na jasný - odpad! PS: Děkuji panu Londinovi za zmínku v jeho článku na Prima Cool ()

Annaroz odpad!

Nejen Kleopatra, ale v podstatě celý dvůr byl dle této nepovedené série "černý", včetně dětí, které měly za otce čistokrevné Římany. Takovéto ohýbání historie je vysloveně zvrácené - obzvlášť jde-li o tzv. dokudrama. Kam ta naše civilizace spěje??? To se bude za pár let tvrdit, že i Slované byli vlastně černoši? Ať si babička historičky tvrdila co chtěla, tak Ptolemaiovci rozhodně černé pleti nebyli. Navíc jsem absolutně nepochopila, proč Kleopatru, které je na začátku 17 let, hraje 37 letá herečka. To na skladě nebyla mladší? Nejsem žádný rasista, jak tu někdo psal, že se máme - my rasistická prasata udávit (Čím? Těmi 5 hvězdami?), ale na historické výmysly jsem opravdu alergická. ()

• Seriál si za své zpodobnění Kleopatry jakožto černošky (přestože Kleopatra, dávní Egypťané ani moderní Egypťané nejsou klasičtí „černoši“) vysloužil silnou kritiku za přepisování historie a afrocentrismus ještě předtím, než vyšel. Egyptský právník Mahmoud al-Semary dokonce podal na Netflix u egyptského soudu žalobu. Byť krom kritiky zpodobnění Kleopatry napadl na Netflixu i domnělé „nerespektování islámských hodnot“. Později byla podána i další žaloba, tentokrát celým týmem právníků a archeologů, kteří též žádali o zákrok UNESCO, aby je podpořilo v požadavku na kompenzaci ve výši 2 miliard amerických dolarů či dokonce zákaz tohoto „dokumentu“ za překrucování egyptské historie. (vojtaruzek)
  • Kleopatra (celým jménem Kleopatra VII. Filopatór) ve skutečnosti nebyla afrického původu, nýbrž makedonského, po svém předkovi jménem Ptolemaios I. Sótér, jednom z generálů Alexandra Makedonského (Velikého), pozdějšího satrapy (guvernéra) části jeho říše, a po jeho smrti vládce a zakladatele Ptolemaiovského království (říše). Ptolemaiovská dynastie za účelem zachování „čistoty“ bohužel přistupovala i k incestu, včetně toho sourozeneckého. (vojtaruzek)