Reklama

Reklama

Africké královny - Královna Kleopatra

(série)
  • Velká Británie Queen Cleopatra
všechny plakáty
Trailer
Velká Británie, 2023, 3 h 1 min (Minutáž: 42–48 min)

VOD (1)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Dokumentární drama, které se prostřednictvím rekonstrukcí a rozhovorů s odborníky zabývá poslední egyptskou panovnicí Kleopatrou a jejím bojem o trůn, rodinu i odkaz. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

Isobel 

všechny recenze uživatele

Dokument o Afrických královnách je mi vlastně sympatický, nicméně překrucovat příběh Kleopatry, aby zapadl do celkového narativu jednotné černé Afriky? Nemyslím, že Kleopatra byla vybělená jako Elizabeth Tailor a herečka tmavé plati mi nikterak nevadí - jen nelžete v něčem, co si říká dokument. Dokoukala jsem skoro první díl, ale nudila jsem se výmyslů tam bylo více - a historická nepřesnost je něco, proč se nepodívám ani na zbytek dokumentu. Odpad nedávám jen proto, abych se vyhranila vůči zdejšímu rasistickému rantu. ()

exe. odpad!

všechny recenze uživatele

"I remember my grandmother saying to me - I don´t care what they tell you in school. Cleopatra was black". Toto keď som počul, tak ma vystrelilo zo stoličky ako Neila Armstronga raketa do vesmíru. Už iba táto veta je dokonalým vyjadrením kvality daného snímku, prekrúcania histórie a historických faktov a kopu ďalších nezmyslov, ktoré ponúka čierna Kleopatra, tlačenie kalerábov do hlavy a jedno z najväčších diel woke propagánd. Ja nie som žiadny rasista, ale čo je veľa, to je veľa. Zmeniť farbu pleti jednej z najznámejších historických osobností len aby zapadla do dnešnej ideológie, je hnusný neúctivý bizár, na jednu stranu je pravda, že Egypťania sú trochu tmavší, ale rozhodne nie až tak, jak sa to Netflix snažil všetkým odprezentovať, čo strážca, kráľ a ostatné postavy, všetci do jedného čierny ako horká čokoláda a trištvrte dialógov a replík sú na úrovni NPC-čok, čo je fakt otras. Netflix sa snaží vyobraziť Kleopatru ako obrovskú a nebojácnu bojovníčku, ale ona bojovníčkou nebola a nevybudovala si armádu, utiekla do Sýrie s veľkým finančným obnosom a tak si mohla vojská dovoliť. A to je rozdiel, vybudovať vlastné vojsko a kúpiť si vojsko. Ďalej sa tu snažia ohrádzať tým, že Kleopatra bola nezávislá, čo je ale totálny výmysel, v skutočnosti bola dosť závislá na dvoch silných a vplyvných mužoch - Juliusovi Caesarovi a Marcusovi Antoniusovi. Samozrejme tých nezmyslov tam je omnoho viac, ale nemá zmysel to ďalej rozpisovať a strácať s tým čas. A režisérka Tina Gharavi nechápe, prečo je na to taká kritika a prečo ľudia potrebujú, aby bola biela (článok tu). Je to humus, je to otrasné vymývanie mozgov a tento seriál by sa mal zakázať, ale keď už sú na Netflixe tak liberálny, prečo oslovujú Kleopatru ženským rodom, čo keď bola nebinárna a používala They/Them? ()

Reklama

Bozvav odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V tomto pseudu historickém balastu zaznělo tolik spekulací a polopravd, že barva pleti samotné královny Kleopatry je zcela podružná. Jasně, stalo se to tak dávno, a celý příběh je natolik legendární, že ani mnozí historikové se zcela neshodnou. Její podobizna na mincích, které se našly, je natolik stylizovaná, že bude nejspíše daleko od reality. Vystouplá brada a výrazný nos totiž byly ve starém Egyptě znakem moci. Ani reliéfy představující Kleopatru jako faraona neodpovídají realitě. Její postava vypadá stejně jako jiní faraoni z předchozích dynastií. Zatím se za nejpravděpodobnější podobiznu, která nám přibližuje vzhled Kleopatry, považuje mramorová busta. Její vznik odborníci datují mezi roky 40 a 30 př. n. l.. To znamená, že bustu kterou zhotovil neznámý umělec ještě za Kleopatřina života můžeme považovat za reálnou, byť třeba pro změnu lehce idealizující. Hlava je zdobená diadémem, obličej je rámovaný kroužky kudrnatých vlasů, jež jsou sčesané do drdolu. Oči mají mandlový tvar, rysy jsou jemně naznačeny. Díky tvaru hlavy a posazení očí se dá usuzovat, že nemusela být zcela bílá, ale mohla mít klidně i egyptské rysy, každopádně, že by byla černoška je vysoce nepravděpodobné. Nicméně, to mne osobně ani tak neirituje, jako skutečnost, že jsou zde naprosto nedostatečně vykládány různé historické události ve zcela zcestném femine kontextu a předkládány divákovi jako fakta. Toto "ohýbání" historie dle potřeb aktuálních trendů, sice není ničím novým, ale irituje mne to pořád stejně. ()

Scaevola 

všechny recenze uživatele

Nesmírně se stydím za to, že nejsem černá žena, leč má pojišťovna zatím potřebné úpravy neproplácí... Tudíž čtyřdílné dokudrama ani zdaleka nedosahuje kvalit obdobných děl dané produkce. Očividně chyběly peníze, uvěřitelné herecké výkony i potřebná výprava, takže v porovnání s výletem osmanským či carským nemá dílko žádnou šanci. Co mi však vadilo kategoricky více, byla účelová nadinterpretace, argumenty, za které by se nestyděl ani Z. Nejedlý ("moje černá babička si myslela to a to, takže to musí být pravda!") a účelové pohrávání si se sledem historických událostí, které usvědčí ze lži i letmý pohled na anglickou wikipedii. Záměr tvůrců je jasný, zůstává pouze otázka, zda jde o cíl potřebný. ()

SONITA odpad!

všechny recenze uživatele

Všimla som si že zopár ľudí tomu naschvál dalo plný počet na hodnotení iba kvôli tomu aby vraj nahnevali nejakých fiktívnych rasistov. Mňa by len zaujímalo či tie slniečkárske teliatka by boli rovnako objektívne aj v prípade keby černošskú historickú postavu hral beloch/beloška. Predtým ako sa začnete hrať na veľkých bojovníkov proti rasizmu si radšej položte otázku či je naozaj v konkrétnom prípade dôvod bojovať. Niekto sa proste tvári že Egypt je Wakanda. Nemám nič proti Adele James ani proti J.P. Smith ale proste hnusí sa mi toto odporné prekrúcanie histórie za účelom uspokojenia istej skupinky ľudí. To akože teraz zakaždým keď nejaký človek tmavej pleti zareve že sa cíti byť diskriminovaný tak bude celý svet tancovať ako on píska ? Ešte koľko treba tejto neustále utláčanej skupine ľudí ustupovať ? Ešte koľko im toho treba tolerovať aby prestali dookola kvákať o tom rasizme ? Kde je tá hranica ? ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Seriál si za své zpodobnění Kleopatry jakožto černošky (přestože Kleopatra, dávní Egypťané ani moderní Egypťané nejsou klasičtí „černoši“) vysloužil silnou kritiku za přepisování historie a afrocentrismus ještě předtím, než vyšel. Egyptský právník Mahmoud al-Semary dokonce podal na Netflix u egyptského soudu žalobu. Byť krom kritiky zpodobnění Kleopatry napadl na Netflixu i domnělé „nerespektování islámských hodnot“. Později byla podána i další žaloba, tentokrát celým týmem právníků a archeologů, kteří též žádali o zákrok UNESCO, aby je podpořilo v požadavku na kompenzaci ve výši 2 miliard amerických dolarů či dokonce zákaz tohoto „dokumentu“ za překrucování egyptské historie. (vojtaruzek)
  • Kleopatra (celým jménem Kleopatra VII. Filopatór) ve skutečnosti nebyla afrického původu, nýbrž makedonského, po svém předkovi jménem Ptolemaios I. Sótér, jednom z generálů Alexandra Makedonského (Velikého), pozdějšího satrapy (guvernéra) části jeho říše, a po jeho smrti vládce a zakladatele Ptolemaiovského království (říše). Ptolemaiovská dynastie za účelem zachování „čistoty“ bohužel přistupovala i k incestu, včetně toho sourozeneckého. (vojtaruzek)

Reklama

Reklama