Twentieth Century Fox, Blue Sky Studios a oscarový režisér Chris Wedge, ktorý preniesol milióny divákov do pradávnych čias v trháku Doba ľadová, práve spoločnými silami vytvorili úžasný svet Robotov, svet, ktorý obývajú výhradne svojrázni roboti. Podobne ako Doba ľadová sú i Roboti filmom plným humoru, čarovných obrázkov a pozitívnych hodnôt. Rodney Copperbottom, s hlasom Ľubomíra Bukového, žije v malom meste a má obrovský talent na vynaliezanie viac či menej uveriteľných vecí. Životné podmienky ospalého malomesta mu ale zväzujú ruky. Spoločne s otcom (čo je umývačka riadu - stačí mu otvoriť hrudník a napchať dovnútra špinavé taniere) pracuje v miestnej reštaurácii a neustále sníva o veľkom dobrodružstve.

Vyzbrojený jedinečnou vynachádzavosťou, vydá sa Rodney jedného dňa na cestu do Robot City, aby sa tu stretol so svojím idolom, veľkým vynálezcom Bigweldem (hlas Mela Brookse). Bigweld, najväčší symbol Robot City, strávil celý život vymýšľaním lepších životných podmienok pre svojich robotích spoluobčanov. Keď ale Rodney dorazí do Robot City, zistí, že život v meste nie je tak ideálny, ako očakával, a že jeho výprava bude asi oveľa dramatickejšia, ako čakal.

Počas prieskumnej cesty po tejto metropole sa Rodney zoznámi s Rusties, skupinkou pouličných robotích povaľačov , ktorí sa vyznajú. A to nie len v meste. Fester (hlas Robina Williamse) jeden z Rusties sa okamžite stane najlepším Rodneyho priateľom a dokonca dovolí svojej malej sestre Piper (hlas Amandy Bynes), aby vstúpila do ich party. V obrovskom Robot City tak Rodney nájde nový domov.

Rodney tiež stretne Cappy (hlas Halle Berry), manažérku spoločnosti Big Weld Industries, ktorá sa do Rodneyho okamžite zamiluje, pretože mu je v mnohých ohľadoch podobná. Okrem priateľských ale Rodney stretáva aj nepriateľské postavy, ktoré sa mu snažia zahatať plán na nájdenie strateného Bigwelda a záchranu Robot City. Výsledkom je nadčasová a zábavná rozprávka, ktorá posúva hranice animačnej zručnosti a zároveň privádza na svet nové postavičky, ktoré budete milovať pre ich humor a povahu. Roboti vás proste zahrejú na srdci a dokážu, že každý robot môže žiariť bez ohľadu na to, z čoho je vyrobený. (oficiální text distributora)

Trailer

golfista

Některé animáky své dospělé diváky dokáží uspokojit vrchovatě (těm ovšem děti moc nerozumí :), některé jsou jen a jen pro děti. I když si v "Robotech" každý najde nějakou tu fajnovost, je tenhle fim především pro děti (kterým se asi bude líbit) a dospělí u něj budou dlouhé chvilky "trpět". A protože skvělá animace už v dnešní době nikoho neohromí, řadí se tenhle film k tomu nejslabšímu, co v animované tvorbě v posledních letech vzniklo. ()

POMO

Dramaturgicky najchabejší z veľkorozpočtových digi-animákov. ICE AGE sa spoň netvárila, že je aj niečím viac než len nezáväznou sériou skvelých fórikov. ROBOTI načrtnú nejaké rodinné hodnoty v úvode a vrátia k nim v závere, no to medzi tým je úplne iný film - robotický zlepenec komických i načisto nevtipných scénok, okorenených vydarenými i hluchými narážkami na náš súčasný popkultúrny spôsob života. Na druhú stranu - robotický svet fascinuje rôznymi vylepšovákmi a roztomilými nápadmi (prvá jazda MHD v Robot City je fantastická!) a postavy samotné sú veľmi pekne navrhnuté. Len škoda že nie charakterovo prepracovanejšie. Pri poslednej tretine som sa doslova NUDIL - a to sa mi pri takejto "digi-podívanej" stalo vôbec po prvý krát. ()

Isherwood

Škoda toho, že ani výtečná animace, nedokáže zalepit až příliš velké díry v příběhu. Ten se může „pyšnit“ krom prostinké jednoduchosti, kterou ocení hlavně děti, také spoustou nápadů, které nepatří do kategorie „originální“. Samotné město, společně s koncepcí vyprávění, jednoznačně připomenou Proyasovo Já, robot, včetně rozmáchlých kamerových náletů, či velkolepé hrdinské hudby Johna Powella, který zde však až příliš používá motivy z Výplaty. Jako protipól slouží spousta citací či milých vtípků (které však ocení pouze starší), což při přihlédnutí k dobrému výběru hlasů hlavních hrdinů vytvoří poněkud rozporuplný dojem. Při nižším věku (pokud možno 1. stupeň základní školy) jednoznačně super cool pecka, ale takhle dosti nerozhodné tři. ()

Galadriel

Naprosto poctivých 70% díky spoustě nápadů a skvělé zábavě pro děti jakéhokoliv věku. Mě osobně se to líbilo mnohem víc, než třeba Nemo, jehož příběh mi přišel na podobné úrovni (oba neobjevné a klišovité), ale zdaleka jsem se při nemovi tolik nebavila. Roboti jsou plní parodických citací lecčeho (nechybí ani Star Wars), ale i spousty krásných nápaditých přenesení dnešního světa do robotího (robotí "porod", snídaně, nádraží ...). Navíc se mi velmi líbilo zpracování postav i prostředí, takže jsem spokojená. ()

kOCOUR

Dlouhá řada jednorázových (a nutno říci že nápaditých) fórků svázaná jedním velkým klišé. Scénář prakticky neexistuje a film se ke svému konci dopotácí bez výraznějšího překvapení či nápadu, který by ho oddělil od zbytku animované konkurence. Přesto se na to kouká vcelku slušně, ale určitě ne tak slušně, abyste se i napodruhé bavili alespoň z poloviny tak dobře, jako prvně - což se třeba o Úžasňákových říci dá. Po dlouhém vážení slabších 70%. ()

• Na konci, když má Bigveld proslov, mluví do mikrofonu s ozvěnou. Za chvíli na mikrofon zpívá Tendr, ale žádná ozvěna už není slyšet. (Patrik256)
  • Dalším filmem Blue Sky je zpracování knihy Dr. Seussa (Grinch) „Horton Hears Who“. Získání práv na tyto sloní příběhy předcházela přímo válka mezi většinou amerických studií. (imro)
  • Inspirací k barevnému pojetí a vzhledu zasedací místnosti byl pro tvůrce film Záskok. (HellFire)