Tong ban tong xue

Hong Kong, 2015, 99 min

Yee-sum Luk

Yee-sum Luk

Chung-yip Yau

Keď som bola malá, sestra mi vravela, že keď sa dievča vyspí s chalanom, stane sa ženou. Ale deliť to takto je také naivné. Čo z vás naozaj robí dospelú, je keď prvý krát zistíte, že si vaša najlepšia kamarátka myslí, že ste p*ča. A vy veľmi dobre viete, že má vlastne pravdu. Keď už nemáte potrebu nič vysvetľovať a naučíte sa prijať samú seba, aj keď ste niekedy naozaj p*ča - to je tá chvíľa, kedy sa stanete ženou! - Myslím, že tento epilóg absolútne vystihol tento podivný film, ktorý svojim spôsobom pôsobí dosť odvážne a zároveň aj originálne. Akurát tá aziatská teatrálnosť, hysterickosť a príznačný afekt mi to celé dosť sprotivili. Ale inak film ako taký bol vcelku zaujímavý a pozerateľný.(6.2.2019)

Nie zlý film. Len ku koncu moc uplakaný a hysterický, čo trošku celú tú podmanivú atmosféru hľadania si miesta v živote a objavovanie hodnôt cez sexualitu, narúšalo. Ústredné trio je ale v pohode. Sú pekné, značne zmätené ale majú miesta v ktorých akoby režisér chcel predostrieť akúsi poetickosť. Krásna kamera a zaujímavé spracovanie, ktoré aj napriek nahote nepôsobí prehnane alebo surovo. Kupodivu sa to nesie v ľahšom duchu. Dlho som rozmýšľal nad štvrtou hviezdou ale zostanem pri troch s tým, že na tento film sa tak ľahko nezabúda.(7.11.2018)

Tohle není film o sexu, i když na to docela vypadá. Tohle je film o tom, jak je těžké dospět, jak je těžké změnit se v ženu. A taky o tom, že vám to nikdo moc neusnadní a že je celkem jednoduché udělat kroky špatným směrem. Vizuálně parádní, příběhově dobré a celkově mě to hodně bavilo, a to i díky relativní explicitnosti.(7.1.2016)