Reklama

Reklama

Epizody(2)

Obsahy(1)

Prohrává válku o habsburské dědictví. Prohraná se ale zdá i bitva o osud jejího manželství s Františkem Štěpánem. Příběh jedné z nejvýznamnějších vladařek se dočkal svého pokračování... Bavoři míří na Vídeň, Prusové na Prahu a slíbená uherská pomoc nepřichází. Nejsou peníze, chybějí zbraně, z velké části vojáků jsou invalidé. V zemi vládne hladomor. Všechny dostupné prostředky selhávají, a tak Marie i František sáhnou ke krajním řešením. V druhé řadě minisérie se Marie Terezie naučí, jak zacházet s nabytou mocí, a zároveň velmi bolestivě pocítí dopady svého postavení na svůj osobní život. Podaří se jí sice zažehnat katastrofu hrozící od pruského krále Fridricha II., ale vyskytne se nová hrozba v podobě Francouzů a Bavorů, kteří obsadí Linec a dostanou se až do Prahy. Do Vídně se vrací Františkova matka, která se k Marii chová velmi přátelsky a s porozuměním, ale její skutečné úmysly jsou úplně jiné. Chce Marii ponížit a Františkovi zajistit vůdčí postavení v rodině i v říši, i kdyby to mělo znamenat porážku Habsburků. Slíbená pomoc z Uher nepřichází, a tak se zoufalá Marie, přes protesty svých nejbližších, spolehne na pomoc barona Trencka. Úspěšný obchodník František Štěpán nedokáže bezednou habsburskou pokladnu plnit legálními prostředky. Bez vědomí své ženy začne obchodovat s jejím úhlavním nepřítelem. Tyto události spustí manželskou krizi provázenou žárlivostí, nevěrami. Dokážou se manželé přenést přes selhání toho druhého? (Česká televize)

(více)

Recenze (98)

Malarkey 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jsem rád, že se tvůrci pustili do pokračování příběhu Marie Terezie, a že to pojali v podobném duchu a s novou herečkou. Seděla mi v té její roli. Nechci tvrdit, že víc než předešlá, ale v rámci posunu příběhu a jejího stáří a zpodobnění mi to prostě přišlo, jako dobrá volba. Navíc na filmu je znát spolupráce více zemí naráz. Na velkolepost byly peníze a vidíte to v hercích, prostředí, ale i oblečení všech, kteří se před kamerou promenádují. Scénáristicky je to možná trošku televizní a neměl jsem pocit, jako že by ve dvou dílech byla nějaká nosná kostra příběhu. Spíše to na mě působilo jako vstup do života šlechtického dvora a zobrazení tak trošku od všeho trochu. Pořád ale hodně super projekt a doufám, že dojde k dalšímu pokračování. ()

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Opět je to dobře natočeno, nenudilo mě to. Hned zkraje 3.dílu je připomenuto, že je František Lotrinský děvkař (což je zde nakonec důležitá věc). Je to hodně dramatické a je zde dost sledována změna charakteru a projev problémů říše na osobním životě Marie Terezie, což je změna oproti dřívějším dílům. Jelikož jsem si nereprízoval předešlé díly, tak mi změna hlavní herečky nějak nevadila (i když ta předchozí je hezčí) a nejspíš si toho opět filmaři dost vymysleli, aby jim to pasovalo, ale budiž. V třetím díle dominuje baron Trenck, který sehrál historickou úlohu a v 4. dílem je to ten hlavní jezuita a tvrdá srážka s realitou, která způsobí prozření Marie Terezie. Myslím, že i dnes by mnoho lidí toto prozření potřebovalo. Na případné další díly si rád počkám a podívám se. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Historický film dle skutečnosti s velkou výpravou ( která sice vedle amerických filmů působí hodně sockózně ) dosahující vrcholu produkčních možností naší ČT i s výpomocí koprodukce, takže teoreticky bych měl plesat blahem, protože film s těmito parametry oceňuji nejvíce. Jenže ... nevadí mi, že události velkých bitev jsou pouze hlášeními v kanceláři panovnice, protože ukázat nějakou bitvu by vystřelilo rozpočet na pětinásobek, ale prostě výsledkem za ty peníze je kostýmově hezká podívaná v krásných lokacích, ale žánrově to hraničí mezi telenovelou a slabým politickým dramatem. A to se mi zdá zatraceně málo nato, že to je životní story jedné z největších panovnic naší historie. PS: Přesto se mi zdá druhá série o chlup lepší. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Angelika je mnohem lepší. Je škoda promrhaného potenciálu. Ze seriálu Marie Terezie vychází jako nepříliš inteligentní, nevyrovnaná něvěrnice. Její zásluhy jsou v podstatě pominuty. Ten levoboček, to je ještě drsnější. Nechápu tenhle přístup k látce...její život nabízí silný příběh a není třeba si k němu ještě vymýšlet cosi dalšího. 55% ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Navazuji na komentář k předešlému dílu a jsem moc ráda, že natočili další díly. Vojta Kotek mi v té roli tak seděl :) To, že vyměnili herečku u Marie Terezie - to mi přijde smysluplné. Myslím si, že už tvůrci věděli, co si mohli dovolit a šli do toho naplno. Je to skvělé jako první díl, ale už mi přišlo, že jsou si více jistí a vědí, co čeho jdou :) Super :) Uvidíme, co bude dál :) ()

Galerie (161)

Zajímavosti (11)

  • Jméno domnělého milence Marie Terezie (Stefanie Reinsperger) Andreje Hadika není smyšlené. Jednalo se o skutečně žijícího uherského hraběte a rakouského polního maršála slovenského původu. Proslavil se v Sedmileté válce (1756–1763), zejména obsazením Berlína. (stefji)
  • V začátku filmu, kdy je František (Vojtěch Kotek) se svým spolupracovníkem na cestě do manufaktury, je na záběru z ptačí perspektivy vidět nezamaskované signální a varovné pásy dlažby v chodníku včetně části značení přechodu pro chodce na komunikaci, které jsou používány až na konci 20. století. (sinjakupre)
  • Natáčelo se mj. na zámku v Roudnici nad Labem a také v nedalekém Terezíně. Jedná se o scény, kde Marie Terezie (Stefanie Reinsperger) navštíví své vojsko. (Wladi.mir)

Reklama

Reklama