Malá mořská víla

The Little Mermaid

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1989, 83 min

Rozpočet $40miliónovTržby USA $111,543,479Tržby Celosvetovo $222,300,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $66,843,400 //počet predaných kusov 2,074,077Tržby za predaj DVD v USA $159,206,869 //počet predaných kusov 8,752,194║ Animačne úžasné, dobrodružné a zábavné, rovnako ako seriál. /90%/(28.10.2009)

Rusovlasú morskú vílu, diabolskú prsatú chobotnicu a malého Flundríka som miloval od svojho ranného detstva, ako filmy tak aj seriál. Príbeh a nádheru tohto filmu som však docenil až v trocha inom veku a okamžite som si ho opäť zamiloval. Nádherná animácia ukazuje všetky podmorské krásy v tých najpestrejších farbách (Pod hladinou) ale i umocňuje depresiu celého príbehu v podobe temných vôd oceánu a melancholicky ladeních melódií pri morskej čarodejnici. Uršula je jednoznačne najlepším Disneyho záporákom, Ariel tou najsexi princeznou a Andersnov príbeh má obrovskú silu. Všetko je podtrhnuté Oscarovou hudbou Menkena ktorý sa vďaka tejto snímke dostal do mojej topky a mojím snom je, vidieť jedného dňa i Broadwayskú verziu.(23.8.2012)

Další příběh, který se v rámci historie zapsal do nejednoho srdce a myslí tisíce lidí. Ale do mého ne. V životě jsem řádně tento film neviděl a stejně jako zde bylo pár odkazů tak ne tak znatelných, ale lehkých. Taky moc nechápu to, že u Herkula žádný stud s Diem a podobnými a tady místo Poseidona Triton, ale tak dejme tomu. Pro mě slabší kousek, který v mém dětství nebyl. Ale pro mnoho lidí prostě kult. Finále samo o sobě docela nečekaně morbidní.(15.8.2017)

Možná až moc dětské, ale právě pro děti je to stvořené a účel to splňuje. Seriál mého dětství z americké produkce, který má krásnou hudbu i animaci a jednou ukázali amíci, že v každej pohádce pro děti se nemusejí hlavní postavičky oddělávat dynamitem nebo obří palicí a už jen díky tomu mám Malou mořskou vílu tak rád.(4.9.2009)

Ariela dodnes zostáva mojim úplne najobľúbenejším animovaným filmom z dielne Walta Disneyho. Rozprávka je nádherne animovaná a všetky postavičky sú naozaj prepracované, od nezbednej odvážnej Ariel cez jej kamarátov - ustráchaného Šupinku, zásadového Sebastiana a utáranú čajku; až po zákernú morskú čarodejnicu túžiacu získať triton a spolu s ním nadvládu nad všetkými siedmymi moriami. Oscara za hudbu a pieseň "Under the Sea" získal Alan Menken plným právom a treba povedať, že jej tóny možno započuť v takmer každom ďalšom soundtracku, ktorý Menken skomponoval (hlavne v Kráske a zvierati a v Aladinovi). To, že sa záver od predlohy vynikajúceho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena značne odlišuje, nepovažujem za škodu, nakoľko sa mi ako menšej vždy videl príliš smutný. Táto morská víla naproti tomu oplýva výnimočným kúzlom, pôvabom a zábavou a je to práve ona, ktorá dokázala naštartovať zlatú éru disneyoviek v 90. rokoch, po značnom úpadku, ktoré štúdium zažívalo dlhé roky predtým.(30.10.2011)

• - V Řecké mytologie je bohem moří Poseidon. Triton je jeden z jeho synů. (AngelLucy)

• - Pri Arieliných pohyboch vlasov pod vodou sa animátori inšpirovali záznamom astronautky Sally Ride v beztiažovom stave. (krasomama)

• - Vzhľad morskej čarodejnice bol z veľkej časti inšpirovaný americkou travesty umelkyňou Divine. (matthew.17)