Malá mořská víla

The Little Mermaid

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál

USA, 1989, 83 min

Začínám přemejšlet, jestli může bejt člověk na některý věci fakt moc starej. Totiž kdybych byl dítě, nebo za sebou alespoň neměl (podle mýho profilu) už zhruba 127 animáků nejrůznějších témat, kvalit, stopáží i zaměření, pak bych možná Malou mořskou vílu přijal víceméně bez výhrad. Takhle jsem ale posedlej myšlenkou, jak film vylepšit, přičemž odpověď je nasnadě – princ se totiž už takhle ve snímku zamiluje do dívky s hlasem Ariel, která o hlas smlouvou s Uršulou přijde. Jak snadné by tedy bylo vystavět konflikt následovně: princ si myslí, že přeměněná Uršula je dívka, která ho pár dní zpět zachránila, načež začne plánovat svatbu, bez zbytečného zakletí a proměny v nemyslící zombie. Ariel sice nemůže mluvit a je z celé situace nešťastná, ale v několika chvílích prokáže soucit, něhu, pochopení, zkrátka dobré vlastnosti, zatímco Uršula sice dokáže změnit podobu, ukrást hlas, ale pro svou zkaženost nedokáže zakrýt svou prohnilou duši. Princ nakonec pochopí, že by byl raději s hodnou Ariel, než s hlasem, do kterého se sice zamiloval, ale o kterém zjistil, že patří špatné osobě. Chvíli, kdy má dojít k polibku, může nakonec přerušit i Arielin otec, z čisté rodičovské obavy, čímž zadělá na pěknou patálii a rozehraje dramatický konec snímku. A mně by se taková zápletka líbila víc, s tím, že ovšem riskuji natažení stopáže a děj komplikuji pro dětského diváka. U primárně dětského filmu. Což asi není úplně ideální. Malá mořská víla je tedy zřejmě tak přímočará zcela záměrně. A byť písničky později začaly zapadat do příběhu plynule a staly se celkem příjemným mixem milého s vtipným, na začátku se celkem objektivně zpívá úplně zbytečně a některé „expoziční“ songy nevydrží ani pět minut od sebe. Takže je celkem těžký hodnotit film očima nezatíženýma dosavadní diváckou zkušeností. Právě proto to dělat nebudu. Pro mě je tohle zkrátka docela obyčejná, průměrná disneyovka… ale Ariel je ze všech Disney princezen pořád ta největší hottie. Brr, ono jí je teprv 16.(4.11.2014)

• Laxik

Malá mořská víla je pro mě takový paradox. Zatímco její chaluhová omáčka je zábavná, vtipná, neschematická, hravá a obsahuje hned několik umně podaných morálních poselství, její ústřední milostná linka mě neskutečně iritovala jako harpuna v konečníku. Ani nevím proč, obvykle svoje princezny nepotřebuju nutně 100% emancipované a lásku na první pohled v pohádkách beru jako téměř nevyhnutelný trop. Ale tady jsem to nežral ani s navijákem, ani bez něho. Možná je to tím, že s MMV má oficiálně začít ona pověstná Disneyho renesance (která nám představila pecky jako Lví král, Aladin, Kráska a zvíře nebo Mulan) v níž přišel myšák Mickey s novými tématy, dospělejšími a mnohem obyčejnějšími (rozuměj realističtějšími a sympatičtějšími) hrdiny, možná ne. Každopádně celá ta honba za polibkem z pravé lásky rozkvetlé po třídenní známosti mi zavání rybinou, a tudíž se ji nedokážu přimět spolknout. Možná je to i nevýrazným princem, který je nám představen jako "fajn kluk, co se chce oženit z lásky", ale navrch nemá osobnosti co by se za zuby barakudy vešlo. PS: Uvědomuju si, že si sebou nesu dlouholetou bagáž sexuální frustrace, ale Ariel prostě je rajcovní a je tak nakreslená naschvál. To mi nikdo nevezme. /// Dodatek po dni: Tak už vím, co mi vadí. Ariel se do prince zamiluje jen proto, že je to fešák, a pořád mluví/zpívá, jak je nádhernej. Nic víc v tom není. A nic víc zřejmě v lásce nepovažují za důležité ani další postavy (Sebastian, Flounder, racek, komorník, Uršula, vlastně tak trochu i táta Triton). No a pak tu je ten mentální rozdíl - holka je opravdu ještě děcko. Roztomilý děcko, ale pořád nedospělý tele, co se chová na svůj věk (16), ne-li ještě na míň. Jasně, že se šestnáctka zabouchne do prince okolo 20 let je normální. Horší je, že se dospělej a plus mínus racionální člověk může posrat z ní.(22.5.2017)

Rusovlasú morskú vílu, diabolskú prsatú chobotnicu a malého Flundríka som miloval od svojho ranného detstva, ako filmy tak aj seriál. Príbeh a nádheru tohto filmu som však docenil až v trocha inom veku a okamžite som si ho opäť zamiloval. Nádherná animácia ukazuje všetky podmorské krásy v tých najpestrejších farbách (Pod hladinou) ale i umocňuje depresiu celého príbehu v podobe temných vôd oceánu a melancholicky ladeních melódií pri morskej čarodejnici. Uršula je jednoznačne najlepším Disneyho záporákom, Ariel tou najsexi princeznou a Andersnov príbeh má obrovskú silu. Všetko je podtrhnuté Oscarovou hudbou Menkena ktorý sa vďaka tejto snímke dostal do mojej topky a mojím snom je, vidieť jedného dňa i Broadwayskú verziu.(23.8.2012)

Keby som si to pozrela teraz, tak pochopiteľne tomu 5* nedám, ale Ariel je asi moja najväčšia srdcovka z detstva. Tie pesničky, slovenský dabing a hlašky mi doteraz pripomínajú krásne bezstarostné časy. :) Toto sa im fakt podarilo, škoda že už teraz také pekné, jednoduché rozprávky nevídať tak často.(25.4.2015)

Tak tohle jo. Nikdy předtím jsem tenhle film neviděl, nicméně je to opravdu povedená disneyovka, rozhodně jedna z nejlepších. Výborná muzika, tradičně promakané fórky, v nichž se povětšinou sice srandovně padá, nebo do něčeho naráží, ale i tak se budete dobře bavit. K tomu velice zdařilý český dabing (Zdeněk Hruška coby Sebastian obzvláště válí) a pro mě překvapivý happy-end.... No, líbilo se mi to, co na to jiného říct? :D(15.3.2014)

• - Morská čarodejnica Uršula pôvodne mala byť jeden z atypických druhov rýb žijúcich v hlbinách. Tvorcovia si však po vzhliadnutí dokumentu o chobotniciach povedali, že 8 chápadiel vyzerá oveľa impozantejšie, a tak sa z Uršuly stala cecaelia - na pol človek na pol chobotnica. (matthew.17)

• - Modelom pre vílu Ariel sa stala scenáristka a producentka Sherri Stoner. Bola modelom aj v rozprávke Kráska a zviera (1991) a obidve postavičky majú jej typické gestá. Ariel si napríklad často hryzie dolnú peru a podobne ako Kráska odfukuje z tváre neposlušný prameň vlasov. (krasomama)

• - Vzhľad morskej čarodejnice bol z veľkej časti inšpirovaný americkou travesty umelkyňou Divine. (matthew.17)