Wimbledon

Divoká karta

Romantický / Komedie / Sportovní

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 98 min

• Renton

Scénář: Adam Brooks, Jennifer Flackett, Mark Levin .. Před vložením filmu do přehrávače jsem měl pramalé očekávání. Ani ta nebyla překonána a hodnocení na to dostatečně upozorňuje. Dva tenisté, jeden na vzestupu, druhý na sestupu, se setkají a pozmění si životy. Vztahy založené na sexuální přitažlivosti sice vznikají a mohou fungovat, ale chtělo by to větší scénáristickou nápaditost, než jen využití lidského pudu a božské ba nereálné cesty outsidera k vrcholu (komentátorská hláška: „věřili by jste tomu, Peter Colt podává na titul Wimbledonského vítěze“ mluví za své - osobně jsem tomu nevěřil ani za mák...) na vytvoření zápletky. Ostatně, jako komedie prachsprostě slabé, jako romantický film prachsprostě průhledné a předvídatelné asi s takovou úspěšností, jako že na Wimbledonu opět zaprší. Klady se samozřejmě najdou a těmi jsou herecké osobnosti, ať už ty mladší či starší nebo povedená hudební složka a poutavé vizuální zpracování s velice povedeným závěrečným odpalem Země k rodinnému happyendu. .. 45%.(29.12.2005)

Jsem velký příznivec curtisových a curtisovských britských romantických komedií z produkce Working Title a i když mě tento jejich poslední přírůstek ani zdaleka nezklamal, žádný další Notting Hill ani Láska nebeská se nekonala, což tu ale jak koukám mnozí rádi ignorovali. Spojení romantické komedie se sportovním filmem nabízelo sice mnohem víc, ale aspoň tu i přes celkovou předvídatelnost děje pomohlo vytvořit slušné napětí a ocenit si zaslouží i dynamické nasnímání hry a la Wachovští/Tykwer. Bettany pečlivě nastudoval anglickou stydlivou neohrabanost Hugh Granta a Dunst stejně poctivě odvedla jeho sebevědomý americký protějšek. Skvělé finále, celkově mnohem lepší než americké upachtěnosti typu Slečna Drsňák, Láska s výstrahou nebo Krásná pokojská.(27.5.2005)

Hoci je Wimbledon natočený podľa klasickej šablóny, i tak väčšinu súčasných amerických súkmeňovcov strčí v pohode do vrecka. Kirsten Dunst narozdiel od Spidermana zapadla mnoho lepšie a chémia medzi ňou a Paulom Bettanym funguje na jednotku s hviezdičkou. Pochváliť však musím hlavne dokonale navodenú tenisovú atmosféru, mix romantiky a zelených kurtov ma úplne odzbrojil... Jedna myšlienka na záver : Kto vie do akej miery sa tvorcovia inšpirovali príbehom chorvátskeho tenistu Gorana Ivaniševiča, ktorý v roku 2001 ako úplný outsider zásluhou divokej karty vyhral vo Wimbledone svoj prvý a zároveň posledný Grand Slam?(1.4.2007)

Velice příjemné překvapení! Moc se mi do toho nechtělo, ale takhle dobrou romantickou komedii jsem vážně nečekal. Ta hlavní dvojka má mezi sebou neuvěřitelnou chemii - prostě klasickej Paul Bettany, ze kterýho charisma prostě čiší a taky mě potěšil Sam Neill, kterého tak často nevídám a spoustu dalších známých dnes nepoměrně známějších tváří, až mě to překvapilo. A je neuvěřitelné, jak mi přišla Kirsten Dunst neskutečně sexy, a to jsem jí přitom hlavně ve Spider-manovi a Úsměvu Mony Lisy nesnášel. Skvělé, že to vůbec nestárne, až teda na ten tenis samotný. Pro člověka co má nakoukáno bezpočet zápasů je to až úsměvné, ale o to tam zas tolik nejde...9/10(23.11.2016)

Velmi, VELMI příjemná romantická komedie z prostředí Wimbledonu, se skvělým hereckým obsazením - především Paulem Bettanym (kterému bych uvěřila, kdyby hrál cokoli) a poměrně milé Kirsten Dunst. Ačkoli tato komedie využívá všech možných klišé žánru, díky jemnému britskému humoru a skvěle nasnímaným tenisovým zápasům, jí to odpustím. Nejlepší je donekonečna natahovaný finální zápas, kdy jsem věděla, že prostě Paul musí vyhrát, ale díky zdánlivé nevyzpytatelnosti tenisového sportu jsem trnula až do poslední chvíle. Zajímavý byl i vhled do mysli předem odepsaného tenisty při trénincích a zápasech. Jediné, co mi příliš nesedlo, bylo obsazení Sama Neilla, kterého mám doživotně zafixovaného z Horizontu události.(12.7.2007)

• - Pět let po natáčení filmu byla kapacita centrálního dvorce All-England Clubu zvýšena z 14 000 na 15 000 diváků, v roce 2009 obdržel Centre Court zatahovací střechu. Poté by tak již přerušení finále kvůli dešti nebylo možné. (Jirka_Šč)

• - Při předposlední výměně ve finále Wimbledonu Peter Colt (Paul Bettany) zasáhne těsně lajnu, ale lajnový rozhodčí to vidí jako aut. V roce 2006 bylo zavedeno na významých tenisových challengech včetně Wimbledonu tzv. „Jestřábí oko“, systém pro dopad míčků, který tento chybný lidský element výrazně eliminuje. (Shakaar)

• - Ve filmu zazní píseň od Davida Graye "This year's love", která se objevila i ve filmu Šílená / Krásný, kde si Kirsten Dunst střihla také hlavní roli. (Mis_heel)