Wimbledon

Wimbledon: Zápas o lásku

Divoká karta

Romantický / Komedie / Sportovní

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 98 min

Konečne logicky použitý bullet time, bohužiaľ po sľubnom, svižnom úvode (vrátane výtvarne originálne koncipovaných titulkov, podmaľovaných pôvabne chytľavým ústredným motívom skladateľa Eda Shearmura) stratí snímka švih. Zato získa na anglickej atmosfére. Tenis ma vonkoncom nezaujíma, ale tu boli scény z kurtov nasnímané dynamicky. A celé to okoreňuje herecké obsadenie v čele s netradičným (ale fungujúcim) párom Dunst/Bettany, ktorý má ťažko opísateľný vnútorný náboj. Takže v konečnom dôsledku ani neprekáža, že scenár je dopredu odhadnuteľný, pretože Kirsten so svojim kukučom (scéna v sprche) a Bettany to istia (a ak občas nestíhajú, rýchlo to z obecenstva uhrá bicyklista James McAvoy, upätý, ale férový Sam Neill a zábavný Bernard Hill v dome na strome).(28.2.2009)

Milý film. Příběh/hlavní myšlenka snímku sice není moc originální (comeback zašlé hvězdy), ale zase se odehrává v pro mě osobně neokoukaném a atraktivním prostředí, nabízí uvěřitelné jiskření mezi mojí oblíbenkyní Kirsten a sympaťákem Paulem a zaujme kamerou (a ikdyž ho tam byla jen trocha, tak i humor). Dávám 4*, dobrá oddychovka třeba na večer :-).(1.1.2009)

Rozpočet $31miliónovTržby USA $17,001,133Tržby Celosvetovo $41,512,007║ tržby len nasvedčujú tomu aký nesúlad príbeh ponúkol publiku, či že nie moc stráviteľný _Samozrejme že príbeho sa mohlo na tom popracovať omnoho viac, lebo čo nám ponúka Richard Loncraine je čistá rutinná záležitosť bez čo i len najmenšej snahy o nejakú originálnosť. Tento film v prvom rade zachraňuje kameraman Darius Khondji, ide o zábery priamo z kurtov a vyhrotených zápasov, ten tieto úseky svojím snímaním povyšuje na ojedinelú seansu do tohto športu s uhľov a pohľadov aké v priamych prenosoch neuvidíte, takže máme aspoň vďake nemu aspoň určitý zážitok. Dvojica Kirsten Dunst a Paul Bettany nie zrovna najsympatickejšia a ich rýchlo skvasení vzťah sa doslova nedá uveriť, nuž tvorcovia chceli romancu na kurtoch tak ju majú ale škoda, že úplne samoúčelnú. "Našťastie mám rád tenis a tak som to ako tak zniesol, hlavne vďaka tomu športu čo bo vo filme prezentovaní."(13.5.2008)

• ripo

Až som bol šokovaný, aké vysoké hodnotenie má tento film .... Film, ktorý z hereckého umenia predstaviteľov neukázal takmer nič, len slabý odvar. Ale ako aj niečo ukazovať, keď im to scénar nedovolil. Športovo-tenisový výkon bol podpriemerný, niekedy vidieť lepší pohyb na dvorci u rekreačných hráčov .... A ten záver ... Ten sa dal snáď odpredvídať už v desiatej minúte filmu ....(20.5.2007)

Do takové Lásky nebeské to má daleko, ale tam kde film nechytá geniální atmosféru LNka, tam boduje neskutečně povedenými tenisovými turnaji (kdyby mi Bettany tvrdil, že to skutečně hraje závodně, sežral bych mu to i s navijákem). Ústřední dvojici to navíc zatraceně sekne (ať už zvlášť a nebo pohromadě) a samozřejmě nechybí tradiční britský humor. Prostě romantická pohodička, která je podobně jako třeba Zelený svět okořeněna o atraktivní sportovní prostředí(19.12.2005)

• - Ve stádiu příprav se do hlavních rolí počítalo s Hugh Grantem a Reese Witherspoon nebo Cameron Diaz. Witherspoon se nakonec zapletla do obdobného projektu, jehož děj se však odehrával během U.S. Open. (imro)

• - Kirsten Dunst se před natáčením podrobila serióznímu fyzickému tréningu, aby vypadala v roli sportovně. (imro)

• - Spoiler: Ve filmu stačí hlavnímu hrdinovi k vítězství v turnaji šest zápasů, ve skutečnosti jich však musí oba finalisté uhrát sedm. (Chrustyn)