Wimbledon

Divoká karta

Romantický / Komedie / Sportovní

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 98 min

• Renton

Scénář: Adam Brooks, Jennifer Flackett, Mark Levin .. Před vložením filmu do přehrávače jsem měl pramalé očekávání. Ani ta nebyla překonána a hodnocení na to dostatečně upozorňuje. Dva tenisté, jeden na vzestupu, druhý na sestupu, se setkají a pozmění si životy. Vztahy založené na sexuální přitažlivosti sice vznikají a mohou fungovat, ale chtělo by to větší scénáristickou nápaditost, než jen využití lidského pudu a božské ba nereálné cesty outsidera k vrcholu (komentátorská hláška: „věřili by jste tomu, Peter Colt podává na titul Wimbledonského vítěze“ mluví za své - osobně jsem tomu nevěřil ani za mák...) na vytvoření zápletky. Ostatně, jako komedie prachsprostě slabé, jako romantický film prachsprostě průhledné a předvídatelné asi s takovou úspěšností, jako že na Wimbledonu opět zaprší. Klady se samozřejmě najdou a těmi jsou herecké osobnosti, ať už ty mladší či starší nebo povedená hudební složka a poutavé vizuální zpracování s velice povedeným závěrečným odpalem Země k rodinnému happyendu. .. 45%.(29.12.2005)

„Poznáš ho?“ – „Je to tamten, vidíš?“ – „Ach. Nemal by ten zobák niekde... masturbovať?“ Konečne logicky použitý bullet time, bohužiaľ po sľubne svižnom úvode (vrátane výtvarne originálne koncipovaných úvodných titulkov, podmaľovaných pôvabne chytľavým ústredným motívom skladateľa Eda Shearmura) stratí WIMBLEDON na švihu. Zato získa na "anglickej" atmosfére a v tenisových scénach, pričom tenis ma absolútne nezaujíma, sa tempo opätovne navracia a celú túto príjemnú romantickú športovú komédiu okoreňuje herecké obsadenie v čele s netradičným (ale fungujúcim) párom Dunstová/Bettany, ktorí nielen dobre vyzerajú, ale majú aj ťažko opísateľný vnútorný náboj. Takže v konečnom dôsledku ani neprekáža, že scenár je dopredu odhadnuteľný, pretože Kirsten so svojim kukučom (najmä scéna v sprche) a obrovský maco Paul to istia a ak aj občas nestíhajú, rýchlo to z obecenstva uhrá bicyklista James McAvoy, upätý ale férový Sam Neill a zábavný Bernard Hill, vykukujúci z domu na strome. Bettany a Dunstová sú veľké talenty svojej generácie a mali by si začať lepšie vyberať filmy, aby mohli byť na plátne takí, ako im to najlepšie pristane. Dospelí.(28.2.2009)

Příjemná podívaná, která sice ničím neohromí, ale potěší zobrazením filmově neokoukaného prostředí vrcholového tenisu a nesmírně sympatickou ústřední dvojicí Bettany - Dunst. Filmové ingredience jsou namíchány ve správném poměru - trocha nevtíravého humoru, trocha zápasového napětí (i když vzhledem k vývoji děje s předem odhadnutelným výsledkem a Bettanyho zápasová zmrtvýchvstání byla spíše z říše sci-fi), trocha nepřeslazené (hurá!) romantiky. Jako sportovního komentátora lze vidět legendárního Johna McEnroa a aby herci vypadali jako skuteční hráči, o to se ve funkci poradce a kouče staral australský wimbledonský vítěz Pat Cash. Bettanymu jsem toho vrcholového tenistu věřil, Dunstové už méně (divná smyčka při servisu)......Celkově tři a půl*.(11.1.2005)

Eso!!! Na tenhle druh filmů mají prostě britové vrozený talent. Asi je to nějaký nebeský dar, možná je to v jejich nátuře a krvi, ale nikdo jiný na světě nedokáže s tak nakažlivě pohodovou grácií namixovat tucty naprosto nesourodých složek do tolik sympatického filmu. Wimbledon je dokonalý žánrový hybrid, galán, který ve mě rozezněl skrytou strunu spokojenosti a potěšení. S klidným svědomím jej zařazuji po bok tak parádních snímků jako je Láska nebeská, Bridget Jonesová nebo Cashback, a čert vem, že to byl turnaj předvídatelný jako hrom, když mi tvůrci sevírovali ten nejkrystaličtější britský humor (nemá konkurenci!). Speciálně musím ještě přechválit scénář a přímo božské obsazení, kde dostane každý tak akorát prostoru, aniž by stál ve stínu ústřední dvojice. Abych nezapomněl, zřejmě nejpodstatnější složkou filmu je kamerová virtuozita Daria Khondjiho - ten chlapík předvádí vážně úžasné kousky! Dženkuji!_____Vnitřní monology, přezápasové nervozita, napětí v průběhu "mače" i všelijaké další stavy Paula Bettanyho ve víru sportovního dění byly perfektně vystižené. Na to bych rozhodně žaludek neměl. :)_____P.S. Hodně mě rozesmála situace okolo režisérská verze Hlubokého hrdla.(12.7.2008)

Peter Peter Colt je mimoriadne príjemný chlapík, ktorého upadajúca kariéra netrápi ani zďaleka tak veľmi. Zdravo dospelý, pre zmenu raz nezakomplexovaný a navyše milý tridsiatnik dostane v živote ešte jednu šancu, ktorá sa zmení na double, keď stretne príťažlivú „kolegynku“. Nezaváha a tak sa vyhneme všetkým bežne využívaným trapasom a ostane len ambiciózny otecko v stvárnení Sama Neilla. Príbeh je jednoduchý, humor pohodový, nenájdete tu žiadne mimoriadne mrchy. Keď sa k tomu pridá dobrá muzička, máte skvelý večer bez ohryzených nechtov. Ani drámy, ani nuda totiž nehrozia a tenisové turnaje udržia v jemnom napätí aj zarytých odporcov športu. Za tri a trištvrte *(26.11.2005)

• - Scény, ve kterých Peter (Paul Bettany) a Lizzie (Kirsten Dunst) běhají po plážové promenádě, se natáčely v Brightonu. (zajda404)

• - Film se natáčel během oficiálního Wimbledonu v roce 2003, pričemž herci se pohybovali na kurtech na začátku zápasů a jejich koncích, jakoby doopravdy nastoupili na zápas. Rozhodčí a diváci byli nefalšovaní, a bylo to poprvé v historii turnaje, kdy někdo získal takové povolení. (imro)

• - Herci podávali se skutečnými míčky, zbytek výměny už byl dodělán počítačem. (zajda404)