Wimbledon

Wimbledon: Zápas o lásku

Divoká karta

Romantický / Komedie / Sportovní

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 98 min

Do takové Lásky nebeské to má daleko, ale tam kde film nechytá geniální atmosféru LNka, tam boduje neskutečně povedenými tenisovými turnaji (kdyby mi Bettany tvrdil, že to skutečně hraje závodně, sežral bych mu to i s navijákem). Ústřední dvojici to navíc zatraceně sekne (ať už zvlášť a nebo pohromadě) a samozřejmě nechybí tradiční britský humor. Prostě romantická pohodička, která je podobně jako třeba Zelený svět okořeněna o atraktivní sportovní prostředí(19.12.2005)

Příjemná romanticko-sportovní oddechovka s perfektním Bettanyho suchým anglickým humorem. Na první pohled se mi hned líbily úvodní titulky, které byly hodně vtipně udělané, aby i ten nejneinformovanější divák věděl, že největší milenkou hlavního hrdiny (samozřejmě hned po sladké Kirsten Dunst) je tenis. Mimochodem právě tenisové sekvence mi přišly na snímku nejzajímavější (neboť romantika je to dobrá, ale Pretty Popelku Julii Roberts asi nesesadí), v rozhodujícím zápase jsem Peteru Coltovi alias Paulovi Bettanymu držela všechny palce, aby vyhrál. A to dokáže málokterý sportovní film, protože kamenem úrazu většiny je, že neví, zda chtějí být spíše romantické nebo spíše sportovní. A s tím Wimbledon problém nemá. Klišé tu je sice 13 do tuctu, ale vše funguje jako dobře promazaný stroj Working Title Films.(6.1.2005)

• kingik

Mám rád filmy o sportu, mám rád i tenis, ale jen málokdy se tvůrcům podaří zachytit autenticitu sportovního prostředí. V případě Wimbledonu snad ani tvůrcům o zachycení reality ani tak nešlo, protože i laik pozná, že tady se opravdu hodně věcí nepovedlo. První problém nastává už v samotném obsazení. Zatímco Paul Bettany, ač to není zrovna žádný extra fešák, může, s přivřením obou očí, být dobrým tenistou, ale rozhodně nemůže porazit Hewitta ani Federera, jak nám tvůrci bezostyšně tvrdí, kdežto Kirsten Dunst, která snad v životě nedržela tenisovou raketu v ruce, tady vystupuje jako mladá tenisová hvězda. K smíchu! Vše je tu absolutně předvídatelné, naivní a nesmyslné. Podle mě je Wimbledon jedním z nejhorších filmů o sportu. 10%(19.1.2009)

Celkem pěkná romantická komedie. Jak tenhle žánr v žádném případě nevyhledávám, tak se mi to líbilo. Jediné co mě přimělo vůbec uvažovat o zapnutí tohoto filmu byl třetí žánr sportovní. Je jasné, že se nevyhneme žádnému klasickému žánrovém klišé ale to u tohoto kousku rozhodně nevadí. Sice mi trochu neseděla Bettaniho role takového prostého sympaťáka a dobráka ale celkem jsem se s tím smířil. Pátou hvězdičku ubírám za sportovní nepřesnosti a naivitu.(13.7.2012)

• dzej dzej

Podobný majstrštyk jako je Láska nebeská se rozhodně nekoná... Wimbledon je tuctová romantická komedie s tím nejpředvídatelnějším vývojem... Ozvláštnění měly zřejmě přinést tenisové scény, ale ty jsou tak nereálné a naivní, že film stahují ještě níž. Podivně působí i reference ke světu opravdového tenisu (od hlasatele se dovídáme, že z turnaje právě vypadli Andy Roddick, Roger Federer atd.), která propojuje protagonisty love-story (a mizerné tenisty) s realitou. Možná kdyby se tvůrci drželi důsledně fiktivních jmen hráčů a celý příběh by se odehrával v ryze fiktivním světě, nepůsobilo vše tolik toporně a nespojitě. Zřejmě se zde projevilo velké anglické trauma - Wimbledon totiž již desítky let nedokázal vyhrát žádný Angličan. Loncrainův film bychom pak mohli chápat jako 100 minut trvající terapii zabalenou do mimiker romantické komedie...(14.1.2006)

• - Při předposlední výměně ve finále Wimbledonu Peter Colt (Paul Bettany) zasáhne těsně lajnu, ale lajnový rozhodčí to vidí jako aut. V roce 2006 bylo zavedeno na významých tenisových challengech včetně Wimbledonu tzv. „Jestřábí oko“, systém pro dopad míčků, který tento chybný lidský element výrazně eliminuje. (Shakaar)

• - Herci podávali se skutečnými míčky, zbytek výměny už byl dodělán počítačem. (zajda404)

• - Spoiler: Ve filmu stačí hlavnímu hrdinovi k vítězství v turnaji šest zápasů, ve skutečnosti jich však musí oba finalisté uhrát sedm. (Chrustyn)