Zvláštní znamení žádné

A Strange Mark of Identity

Dobrodružný / Válečný

Maďarsko, 1955, 115 min

• ripo

Scénárista Endre Vészi o tvůrčích záměrech autorů: „... Chtěli jsme napsat a realisovat film, který by oživil strašnou vzpomínku, společnou mnoha lidem: hitlerovskou válku a fašistický útlak, a také zcela jinou vzpomínku: zápas proti fašismu. Chtěli jsme apelovat na lidi a věříme, že se nám proto podařilo zajistit tomuto filmu, který se odehrává v maďarském prostředí, mezinárodní zájem a vřelou aktuálnost. — Děj filmu začíná ve dnech, kdy Hitler vrhl svého spojence, horthyovské Maďarsko, do války proti SSSR. Lid se postavil proti této válce a pod vedením illegální Komunistické strany Maďarska vytvořil antifašistickou frontu. Politikové i prostí lidé, profesoři i dělníci se účastnili boje proti válce, obklíčeni vojáky, policisty, špicly a celou neúprosnou mašinérií fašistické persekuce. — Režisér Zoltán Várkonyi zfilmoval můj námět, uveřejněný předtím ve formě románu, s hlubokým realismem a pravdivou jednoduchostí. Jeho postavy žijí, nutí nás k smíchu i pláči. Představitelé postav byli vybráni z nejlepších divadelních i filmových herců; je to velký koncert maďarského dramatického umění." Režisér Zoltán Várkonyi, zasloužilý umělec MLR a laureát Kossuthovy ceny, působil jako herec a divadelní režisér. O filmové umění se začal zajímat až po druhé světové válce. Hrál hlavní roli ve filmu „Požár" (v ČSR 1949). Potom spolupracoval na scénáři k filmu „Na hranici dvou světů" (v ČSR 1952), který režíroval. Ve spolupráci s Károly Makkem realisoval film „Den hněvu" a „Zrození Menyhérta Simona". Kossuthovu cenu získal za divadelní řežii hry „Den hněvu . U příležitosti 10. výročí osvobození Maďarska byl jmenován zasloužilým umělcem. Poslední jeho prací je filmová adaptace Moliérovy hry „Chudák manžel". Ferenc Bessenyei, představitel Imre Szaba, patří mezi nejlepší herce budapeštského Národního divadla. Kossuthovu cenu získal za vytvoření postavy Lajose Kossutha ve hře Gyuly Illése, po druhé byl vyznamenán touto cenou za Othella. Bessenyei je také významným filmovým hercem. Naši diváci jej viděli ve filmech „Plnou parou", „Pod městem", „Krejcárek", „Bouře" a „Den hněvu". Filmový přehled 7/1956(9.1.2010)