Prokletí Salemu (TV film)

Prekliatie Salemu

• Kanada

• Austrálie

Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 184 min

Na televizní film je to velice dobře zpracované dílo, efekty jsou důvěryhodné, atmosféra tak jak se patří. První půle se rozjíždí velice pomalu a je spíše nudná, ale druhá polovička už je jiná káva a film nám ukazuje svou silnější stránku, ale pořád se tam najdou hluchá místa, která brzdí silnějšímu dojmu z celkovému hodnocení. Myslím, že tři hvězdy je dobrá známka...(13.11.2006)

„Mali by ľudia veriť spisovateľom?“ – „Správny spisovateľ píše pravdu.“ Nedám „len“ 60% (tých dávam predsa len o čosi nudnejšiemu prvému televíznemu spracovaniu z roku 1979), pretože toto je jeden prípadov, kedy je film lepší, ako knižná predloha. Upírska novela Stephena Kinga mi vždy pripadala podpriemerná a alebo zbytočne skratkovitá alebo prehnane dlhá, so slabými až nesympatickými postavami a otravným klišé dejom, ktorý bol zaujímavý len fascinujúcou otázkou „Môže v modernej dobe mestečko vymrieť bez toho, aby si to niekto všimol?“. Z ktorej ale King nedokázal vyťažiť až na pár náznakov takmer nič pôsobivé. Takže keď som pozeral túto TV mini-sériu, pomyslel som si, že také dobré spracovanie si King ani nezaslúžil. Postavy sú oveľa zaujímavejšie, ich konanie je menej klišé, dialógy, ktoré vedú, sa dajú počúvať, masky upírov a ich groteskné pohyby sú takmer krásne, výprava zaspatého mestečka fajn a dokonca i herci, ktorí v iných filmoch podávajú jeden mdlý výkon za druhým (Rob Lowe, James Cromwell, Rutger Hauer, Donald Sutherland), sa vzchopili a ukázali sa v poriadnom svetle (či skôr riadnej tme?). Najpozitívnejšie ma prekvapil zasnený hrdinov sprievodný monológ, ktorý štandardnému upírskemu krváku dodáva zaujímavý, smutný nádych. Keby som v kolónke produkcia našiel Darabonta, nečudoval by som sa.(27.5.2011)

Dobré to bylo jak na Stephena Kinga (většina filmových adaptací jeho děl totiž nedopadá úplně nejlíp), dobré to bylo i na upírský film (gotičtí upíři jsou prostě víc cool než ti zdeptaní emaři :-) a výtečné to bylo na televizní film. Přiznávám, že ta tříhodinová stopáž na mě byla trochu těžká soda a tak jsem to dal na dvě pokračování. Herci jsou vybraní dobře, hlavně James Cromwell se pro tyhle role snad narodil (naposledy jsem ho viděl v American Horror Story a i toho jeho doktora Mengeleho jsem mu věřil, ono s takovým ksichtem... :-). Hurá na předchozí verzi a hip hip hurá na knížku.(8.5.2014)

Čistě průměrná Kingova adaptace, která je tím horší, čím větší má děj spád. Vždycky musím dumat nad tím, co vede tvůrce adaptací k tomu, aby měnili charaktery a osudy postav. Myslí si, že jsou schopnější než autor předlohy? Celkově únosná záležitost se solidním začátkem, která se bohužel v průběhu času potápí sice pomalu, ale stejně nezadržitelně jako Titanik. 3 je až dost(27.4.2011)

Dobrá atmosféra, pěkné efekty, jen nechápu zbytečné odchylky od knihy brilantního Stephena Kinga a taky proč tam měli i ne-upíři modré rty. Není sporu o tom, že zpracování bylo rozhodně šťastnější než to z roku 1979 (Salem´s Lot), děsivé scény byly děsivé a ne k smíchu, zloduch Barlow měl švih a scéna, kdy upírka Susan konejší svědomí Bena Meyerse, nemá chybu. Přesto to sklouzává k průměru, ale příznivci Draculy mají povinnost :-).(14.3.2011)

• - Tří z herců z tohoto filmu už si jednou zahrály ve filmech podle S. Kinga. Rob Lowe (Svědectví/Poslední Boj), Andre Braugher (Mlha) a James Cromwell (Zelená Míle). (Pumiiix)

• - V jedné scéně mladík zpívá karaoke na píseň „Stand by Me“, což je jasná narážka na jinou Kingovu adaptaci, film Stůj při mně . (Othello)

• - Donald Sutherland (zde hrající Richarda Strykera) je v reálu otcem Kiefera Sutherlanda, jenž hrál v jiné Kingově adaptaci - Stůj při mně a později hrál hlavní roli v seriálu 24 hodin, kde James Cromwell (zde ztvárnil otce Callahana) hraje jeho otce. (Othello)