Prokletí Salemu (TV film)

Prekliatie Salemu

• Kanada

• Austrálie

Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 184 min

• eraserhead666

Trochu se bojím, jestli jsem viděl stejný film jako ostatní hodnotící.... S knihou bych to snad ani nesrovnával, protože zde z pro mě nepochopitelných důvodů scénárista spoustu věcí pojal jinak, několik jich přidal a spoustu proházel (nechápu, proč je potřeba do jednoho příběhu nacpat kněze alkoholika, černošského homosexuálního učitele, otcve incestně se stýkajícího s dcerou a romantický románek mezi mrzákem a nástiletou kráskou). Zajímavější je srovnání se stejně TELEVIZNÍM, ovšem geniálním, zpracováním Tobe Hoopera, které považuji za jeden z nejlepších upírských filmů, co kdy byly natočeny (a opět nechápu, že tohle má jen o jedno, JEDNO, procento méně). Na rozdíl od Hooperova majstrštyku je tohle neuvěřitelně sterilní sériově vyráběný prefabrikát někde z dolních regálů místního supermarketu - a tohle píšu strašně nerad, ale je to tak: pro novogotické upírské romantiky a romantičky (ta nechutně romantická scéna v závěru je fakt šílená!). Nudný, bez špetky napětí a atmosféry. Až mě sralo, jak skoro jakoukoliv napínavou scénu z původního příběhu tenhle film obešel, vypustil nebo jí sebral všechno to kouzelné. Dívat se na to jako na dvoudílný film v televizi, na druhou část bych se zřejmě ani nepodíval. Bavilo mě tak zhruba 20-25 posledních minut, což je z takřka 180 minutového filmu dost žalostný stav. Již tak slabé provedení mohutnými údery lopaty k zemi sráží ještě nechutný český dabing.(30.5.2012)

• Arbiter

Tak přesně takhle by se adaptace knih dělat neměly. Kostra děje přeci tvoří jen minimum z toho, jak dílo působí. Mnohem podstatnější je podchytit náladu, atmosféru, ducha předlohy. To je vážně tak obtížný pochopit, že prostředky předávání meziřádkového obsahu z knihy nelze použít stejně úspěšně ve filmu? Že film zkrátka musí mluvit jinak? Prokletí Salemu se tak stalo typickou zkratkovitou snahou narvat do filmu vše "viditelné" a tím bezobsažně nepředat nic podstatného a zajímavého z originálu. Když to tvůrce navíc okoření dementními dialogy, Arbiterovi nezbývá nic jiného, než aby kruto zaplakal.(3.2.2013)

Pomerne obstojné TV spracovanie Kingovej predlohy. To najlepšie na filme je atmosféra, ktorá sa drží na solídnej úrovni takmer celý čas (hlavne pokiaľ trvá záhada), ku koncu však nevydrží a začne slabnúť. Problémom je možno stopáž, príbeh, aj keď bol celkom zaujímavý, nevydržal udržať moju pozornosť celý ten dlhý čas. Dalo sa to riešiť dvomi spôsobmi. Buď ju skrátiť (je tam niekoľko hluchých miest), alebo ešte lepšie dotvoriť celkovú atmosféru a príbeh viac "zostrašidelniť". Čo sa týka hercov, nemám námietky. Sutherland s Hauerom zahrali skvele, hlavne bradatý Sutherland bol "očarujúci" :). Film je ako stvorený na relax, keď má človek chuť na niečo hororové ale nie zas na moc strašidelné. 65/100(6.5.2014)

Salem's Lot patří k těm lepším zpracováním podle předlohy, i když je změn ve srovnání s knihou nesčetné množství. Zajímalo by mě i to starší vydání filmu z roku 1979, ale to si asi nechám na později. Film trpí hlavně stejným problémem jako kniha, přílišné množství postav v tom dělá jen zmatek. I když ve filmu se v tom dá mnohem lépe zorientovat. Hodnocení 65%.(13.8.2012)

• Guzo

Nedávno jsem četl knihu, proto se samozřejmě nevyhnu alespoň malému srovnání. Některé věci zde byly scénáristicky jinak (to se dalo očekávat), zejména konec mě ale silně nepotěšil. Jinak vyobrazení postav a městečka je docela dobré, i když se vše přesunulo do moderní doby, kdy existují mobily a počítače. Nejhorší byly ale asi efekty, kdy upíři třeba lezli po stropě (nebo skrz ventilaci, to byl horor v hororu), sráží to pak celý film značně pod úroveň, přestože režie je vcelku dobrá.(23.10.2010)

• - V jedné scéně mladík zpívá karaoke na píseň „Stand by Me“, což je jasná narážka na jinou Kingovu adaptaci, film Stůj při mně . (Othello)

• - Ve filmu bylo využito přibližně 300 statistů. (Othello)

• - Spoiler: Na rozdíl od filmu v knize otec Callahan (James Cromwell) události v Salemu přežije a dokonce se objeví i v Kingově sáze Temná věž. (Othello)