Prokletí Salemu (TV film)

Prekliatie Salemu

• Kanada

• Austrálie

Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2004, 184 min

Kingova literární předloha patří k jeho nejlepším dílům a podle takové silné látky je radost natočit film. I když trpí řadou tradičních neduhů kingovských adaptací. Prokletí Salemu má proti jiným televizním kingovským projektům výhodu pouze dvoudílné verze, takže odpadá většina tradiční vaty, kdy oproti jiným televizákům by stačilo vystříhat pouhé minuty a věty tam, kde by jinde stálo za to vyhodit desítky minut a celé dlouhé scény. Původně jsem uvažoval o čtyřech hvězdičkách, ale druhý díl se řítí kvalitou dolů jak parašutista bez padáku. Scénář je jen průměrný a nevyužívá všech možností Kingovy předlohy, stejně tak režie by mohla být nápaditější a herecké výkony přesvědčivější, zejména v případě hlavního hrdiny. Slušný byl výkon Donalda Sutherlanda, naproti tomu Rutger Hauer mohl přitvrdit - jeho postava měla být démoničtější. Celkový dojem s přihlédnutím na televizní charakter filmu: 50 %.(3.2.2008)

„Mali by ľudia veriť spisovateľom?“ – „Správny spisovateľ píše pravdu.“ Nedám „len“ 60% (tých dávam predsa len o čosi nudnejšiemu prvému televíznemu spracovaniu z roku 1979), pretože toto je jeden prípadov, kedy je film lepší, ako knižná predloha. Upírska novela Stephena Kinga mi vždy pripadala podpriemerná a alebo zbytočne skratkovitá alebo prehnane dlhá, so slabými až nesympatickými postavami a otravným klišé dejom, ktorý bol zaujímavý len fascinujúcou otázkou „Môže v modernej dobe mestečko vymrieť bez toho, aby si to niekto všimol?“. Z ktorej ale King nedokázal vyťažiť až na pár náznakov takmer nič pôsobivé. Takže keď som pozeral túto TV mini-sériu, pomyslel som si, že také dobré spracovanie si King ani nezaslúžil. Postavy sú oveľa zaujímavejšie, ich konanie je menej klišé, dialógy, ktoré vedú, sa dajú počúvať, masky upírov a ich groteskné pohyby sú takmer krásne, výprava zaspatého mestečka fajn a dokonca i herci, ktorí v iných filmoch podávajú jeden mdlý výkon za druhým (Rob Lowe, James Cromwell, Rutger Hauer, Donald Sutherland), sa vzchopili a ukázali sa v poriadnom svetle (či skôr riadnej tme?). Najpozitívnejšie ma prekvapil zasnený hrdinov sprievodný monológ, ktorý štandardnému upírskemu krváku dodáva zaujímavý, smutný nádych. Keby som v kolónke produkcia našiel Darabonta, nečudoval by som sa.(27.5.2011)

Kingovu předlohu neznám a možná právě proto mi to přišlo až moc dlouhé. Ale i přesto jsem se bavil víc než slušně, protože na televizní film to bylo výborně zpracované a to včetně efektů, atmosféry a herců. Tedy kromě Hauera. Ačkoliv ho mám docela rád, tak tady působil jak pěst na oko. Jinak ale není nic výraznějšího, co by se dalo vytknout. Možná i proto, že dobrých upírských filmů je jako šafránů. 80%(15.4.2012)

Pomerne obstojné TV spracovanie Kingovej predlohy. To najlepšie na filme je atmosféra, ktorá sa drží na solídnej úrovni takmer celý čas (hlavne pokiaľ trvá záhada), ku koncu však nevydrží a začne slabnúť. Problémom je možno stopáž, príbeh, aj keď bol celkom zaujímavý, nevydržal udržať moju pozornosť celý ten dlhý čas. Dalo sa to riešiť dvomi spôsobmi. Buď ju skrátiť (je tam niekoľko hluchých miest), alebo ešte lepšie dotvoriť celkovú atmosféru a príbeh viac "zostrašidelniť". Čo sa týka hercov, nemám námietky. Sutherland s Hauerom zahrali skvele, hlavne bradatý Sutherland bol "očarujúci" :). Film je ako stvorený na relax, keď má človek chuť na niečo hororové ale nie zas na moc strašidelné. 65/100(6.5.2014)

Nečítal som knihu, nevidel som predchádzajúci film. Nový film o mestečku Jerusalem v ktorom sa obyvatelia postupne menia na upírov ja veľmi dobrý. Na to že to je TV film má svoju atmosféru, natočil ho celkom zručný režisér, svojim hlasom k soundtracku prispela aj Lisa Gerard, plus plejáda skvelích hercov: Donald Sutherland a Rutger Hauer v úlohách upírov ma neskutočne potešili. Je to jednoznačne natočené podľa jednej z najlepších kníh Stephena Kinga. Klasické pojatie upírov ja veľmi skvelé ako musia byť pozvaný ďalej, príbehy ľudí v mestečku atd. Strasne sa mi pácil záber, ako štvorica hrdinov ktorý sa akoby mimochodom stretla pred tajomným domom rozhodne kráča k nemu za stáleho debatovania aby pozabíjali tvorov kt. sa v ňom schovávajú pred denným svetlom, ale aj pád živého človeka rovno na rozbehnutú cilkulárku ;-).(31.1.2005)

• - Spoiler: Na rozdíl od filmu v knize otec Callahan (James Cromwell) události v Salemu přežije a dokonce se objeví i v Kingově sáze Temná věž. (Othello)

• - Donald Sutherland (zde hrající Richarda Strykera) je v reálu otcem Kiefera Sutherlanda, jenž hrál v jiné Kingově adaptaci - Stůj při mně a později hrál hlavní roli v seriálu 24 hodin, kde James Cromwell (zde ztvárnil otce Callahana) hraje jeho otce. (Othello)

• - Jeden ze psů ve filmu se jmenuje Cujo, což je i jméno psa jedné z knih S. Kinga. Kniha nese stejný název jako pes, Cujo. (Pumiiix)