Tajemné okno

Scénografie:

Howard Cummings

Kostýmy:

Odette Gadoury

Slušná adaptace literární předlohy Stephena Kinga, která se opírá o skvělé herectví Johnyho Deppa. Nepatří sice vzhledem k průměrnému scénáři ke špičce žánru, ale pěkných 70 % celkového dojmu ode mě dostane. Pointa je předvídatelná, ale atmosféru si film dokáže udržet téměř do samého závěru a řada scén má svůj kingovský půvab.(3.2.2007)

Za hlavní kvalitu „Tajemného okna“ lze bez diskuzí označit to, že přestože v průběhu celého filmu logika příběhu mírně hapruje a po odhalení pointy je už úplně jasné, že celý koncept stojí na několikanásobně přelámaných nohou (ale to už tradičně můžeme připisovat Kingovi), díky slušné režii a výbornému Deppovi člověka spíš než chyby snímku bude oslovovat jeho atmosféra. Sama se tomu divím, ale teprve „Tajemné okno“ mě přimělo plně docenit, nejen jak chameleónské Deppovo herectví je, ale že každá postava, kterou kdy ztvárnil, působí jako jemu vlastní, přestože v každé roli používá jiné herecké výrazy; v „Tajemném oknu“ stačí, aby rozcuchaný mžourající Mort v županu dal najevo svůj odpor k uklízečce tím, že rukou napodobí pistoli, a hnedle před sebou vidíme nepraktického postpubertála, jehož manželku najednou docela i chápeme.(17.7.2008)

• TeeAge

Dráma-thriller-horror z minulého storočia, ba možno aj viac. Nielenže je príbeh nezaujímavý a predvídateľný (na čo si u Stephena Kinga začínam zvykať) ale samotné remeselné prevedenie je nehorázne suché a nenápadité. Preto je svojim spôsobom samovražda točiť niektoré knižné predlohy, pretože priestor pre tvorivosť je takmer nulový. Zistil to učite i Depp, ktorý sa takýmto kusom bude pravdepodobne vyhýbať mílovými krokmi.(27.11.2010)

„Pamätáš si na tú moju poviedku? Myslíš, že ma, keď som ju písal, mohlo niečo ovplyvňovať?“ – "Okrem Jacka Danielsa?“ Pôvabná novela Stephena Kinga „Tajné okno, tajná záhrada“, sa dočkala pôvabného filmového spracovania, ak nie ešte o čosi lepšieho, pretože koniec filmu ide do miest, kam King radšej neišiel. Podarený Johnny Depp, mrazivo neodhadnuteľný John Turturro ako dedinčan John Shooter z Mississippi, kvalitné obsadenie podporných rolí (Maria Belloová, Charles S. Dutton z deppovky V POSLEDNEJ CHVÍLI, Timothy Hutton z kingovky TRETIE OKO), atmosféra jazernej chalúpky na samote pri lese, scenár plný prekvapení a solídna réžia skúseného hollywoodskeho režiséra [OZVENY MŔTVYCH] a scenáristu Davida Koeppa [JURSKÝ PARK, SPIDER-MAN, ÚKRYT]. Film má rovnaký handicap, ako ani nie dvestostránková knižná predloha: pri repríze stráca moment prekvapenia. Atmosféra a zábavný príbeh však zostávajú.(11.4.2005)

Filmom s Johny Deppom už z princípu nemôžem dať menej ako tri hvirzdičky, to by museli byť sakramentsky zlé - a to tento nebol. Z toho mála postáv boli všetky naozaj zvučne ale hlavne kvalitne obsadené a odohrali komornú atmosférickú hru s naozaj trochu prekvapivým a drsným koncom. Nenáročný film, ktorý síce nie je nijakým skvostom kinematografie zato však poteší fanúšikov Stephena Kinga a Johnyho Deppa a teda potešil aj mňa.(14.11.2005)

• - Když se Johnny Depp dívá do zrdcadla, tak slabě zašeptá "When Sister Veronica found out about the windows she withdrew the school from the competition". Což je replika z filmu Rosemary's Baby. (Chatterer)

• - Spoiler: Na rozdíl od knižní předlohy má hlavní postava Mort Rainey psa Chica.V knize je to kocour Blump. (fisus)

• - Spoiler: Filmové spracovanie sa od novely Stephena Kinga líši vo viacerých okolnostiach, najvýraznejšie je asi finále. Kým knižné sa skončilo relatívne kladne smrťou titulnej zápornej postavy, režisér filmu David Koepp zachádza podstatne ďalej, hlavná záporná postava prežije a všetkých ostatných stihne pred záverečnými titulkami vyvraždiť. (tron)