Edvard Beneš - tragédie politika (TV film)

Dokumentární / Životopisný / Historický

Československo, 1991, 70+53 min

Jan Boněk

Edvard Beneš (a.z.)

Komentáře uživatelů k TV filmu (5)

Střízlivý dokument dokládající, že všechno to, co mají kritici Benešovi za zlé, se nestalo náhodou, ale bylo uloženo v jeho povaze a nemohlo to proběhnout ani dopadnout jinak než tak tristně, jak to dopadlo. Úředník má vést úřad, nikoliv stát.(3.1.2015)

Ucelený dokument, který Beneše mnohem méně idealizuje, ale přináší také mnohé otázky. Projevuje se jako vždy připravený, pracovitý, úslužný, vytížený úředník a prakticky jako nulový státník. Zároveň je velmi dobře vidět, jak špatně odhadoval situaci, především při "námluvách" v Sovětském svazu (přestože mu Britové dost tento krok rozmlouvali) a jak si tam z něj v podstatě dělali srandu. Ten historik to v podstatě řekl zajímavě - Beneš provozoval politiku na základě logiky, jejích závěrů a předpokladů. Kdyby to v praxi fungovalo, bylo by to krásné, jenže politiku dělají jen lidé s různými zájmy a hledat v ní logiku je takřka nemožné. Pak přicházelo rozčarování. Politicky podobně bědně dopadla i operace Anthropoid i nástup komunistů k moci. To by však bylo na dlouhý komentář. Dokument je to velmi zajímavý, především pro mnoho nových pohleddů, obrázků či filmových záznamů.(16.3.2011)

Velice povedený dvoudílný dokument, který zevrubně a přehledně mapuje život našeho druhého československého presidenta Dr. Edvarda Beneše. První díl popisuje Benešovo rodinné zázemí, školní léta a samozřejmě bohatou politickou kariéru - počínaje jeho setkáním s TGM, přes diplomatické úsilí nejprve jakožto jednoho ze tří hlavních představitelů zahraniční akce a později v roli ministra zahraničí, až po jeho volbu presidentem republiky. Druhý díl sleduje Benešovo počínání za druhé světové války, jeho návrat do republiky, horšící se zdravotní stav a končí únorem '48, červnovou abdikací a Benešovou smrtí.(2.1.2010)

Ač jsem viděl jen první část, musím sem vložit komentář. Ano, Beneš je vyobrazen jako čistě logicky smýšlenjící člověk; opoměl vložit do svého jednání trochu lidskosti. ostatně i sami fotografie nebo filmové záběry jej ani jinak nezabírají, než jako člověka bez "lidské" radosti z drobností. Ale myslím si, že tohle je chabá pomluva dr.Beneše. Jako státník se vyznamenal. Ostatně zkuste pracovat duševně 16 hodin denně, vědět, že ať uděláte, co uděláte, bude to některými veřejnými činiteli kritizováno. Vědět a taky přistouoit na tu hru; že se nejdná přímo, ale skrze tajemníky; kuloáry, tam se dělá politika. Dr. Beneš mi přišel jako malý svéhlava. Sám se činil na mezinárodním poli a téměř nikoho neposlouchal. Teď záleží na každém z nás, jak na dr.Edvarda Beneše bude nahlížet. Osobně mu děkuji za TO, jak se činil ve věci vzniku samostatnosti ČSR. Věřím, že tak, jak se máme teď (dobře), bychom se neměli. Vycházím ze současnosti a nehraji na kdyby. Zavdal ke vzniku nás Čechů (i když máme jako Češi pohnutou historii - viz třenba násilný přesun Němců, tak tento čin je potřeba vnímati pozitivně). Existovat jako národ už něco znamená. První díl hodnotím třemi hvězdami.(14.11.2012)

nejde o obsah..hodnotit jak a co udělal nelze,dokud nebude člověk v jeho situaci-což doufám nikdy nikdo už nebude-ale dokument je zpracován výborně-zajímavě s obrovským množstvým informací(14.10.2017)