Medvědí bratři

Brother Bear

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2003, 85 min

• Abiosis

*MEDVEĎKU, DAJ LABKU* Začiatok pôsobí rozpačito, nudne a na rozprávku akosi príliš vážne. Snaží sa o zobrazenie indiánskych zvykov a zároveň ich pohľadu na okolitý svet a svet predkov/duchov. "Rozprávanie" príbehu z pohľadu medveďa už dodáva rozprávke iný rozmer - uvoľnenejší, prijateľnejší, zábavnejší, teda taký, ako sa od podobnej rozprávky očakáva. Avšak ani tento rozmer nepomáha, pretože i napriek neodškriepiteľnej roztomilosti medvedieho mláďatka, do popredia sa skôr dostáva jeho prílišná uvravenosť, ktorá po čase začína iritovať. Za svetlé okamihy považujem dvojicu losov, ktorí sa vo filme objavujú príležitostne, ale ich výstupy sú najzábavnejšie. Uvedomujem si, že rozprávka mala snahu za použitia striedmeho humoru skôr poučiť ako zabaviť, ale z môjho pohľadu jej jednoducho chýba kúzlo. Verdikt v 1 vete: Málo zaujímavá rozprávka, ktorá sa mala asi zveriť do rúk silnejšieho šamana. 16.05.11(16.5.2011)

„Tyhle zrůdy jsou opravdu strašný. Zvlášť ty s klackama.“ Dodnes si vzpomínám, s jak blbou náladou jsem si Medvědí bratry pustil a jak vyléčený jsem od nich odcházel. Po Lvím králi jsem silně pochyboval, že se kdy najde pohádka, u níž by slzička ukápla a ejhle, ať už mě vyslyšelo cokoliv, zářez platí. Navíc v době, kdy jsem studiu Disney tak úplně nevěřil. Nejvíc se mi líbí, kam se posunuly písně. Doba, kdy postavičky začaly zničehonic zpívat a postupně se k nim přidával, kdo mohl, je snad konečně pryč (ano, mělo to svoje kouzlo, ale…) a místo nich se zpívá v pozadí. Českému dabingu krutopřísně vládne Blažek s Lábusem, Phil Collins tradičně nezklamal a hudba se výborně hodí do doby domorodých Američanů, kde tahle legenda se zvířaty začíná. Příběh je nečekaně drsný a nutí pochybovat o tom, zdali může vůbec skončit dobře. Vtipů je tu hodně, až mě to samotného překvapilo. Animace pěkná, zejména barvy a vykreslení přírody a nebýt tolika zbytečných úderů do hlavní postavy (jeho palice je tu vážně testovaná ze všech stran i všemi dostupnými materiály), říkalo by si to o šestou hvězdu, kterou tomu ale dát nemůžu. P. S. Kéž by všechny děti byly jako Koda. Taková roztomilost je u harantů velmi vzácná.(9.9.2014)

Pěkná disneyovka. Pro děti výborná volba, není to beze smyslu a může jim to i něco dát. Pro dospělé asi trochu předvídatelné, ale kdo má rád pohádky a ocení to i z té dětské části svého já, tak dá čtyři hvězdičky. Sem tam jsem animovaným hercům nevěřila jejich herecké výkony, ale to se dá prominout. Mám ráda pohádky a obzvlášť kreslené.(3.7.2008)

Srovnávání s Lvím Králem by mohlo být kvůli tématům zvířátek, dospívání a nezdravému množství moralizování na místě, ale příběhově mu sahá leda tak po kolena, což je škoda. Na cestě sebepoznávání a uvědomování rozhodně mohlo přibýt víc kliček, klidně i víc napětí. Losí dvojka na Pumbu s Timonem (či i mnoho jiných vtipných dvojiček) zdaleka nemá a vůbec mi přijde, že gagům chybí více invence. Ať tak či onak, ve výsledku se nejedná o žádné zklamání; Medvědí bratři svůj účel plní. Doporučuju sledovat ve společnosti.(7.1.2016)

• dopitak

Nenene. Disneyovku si představuju drobet jinak. U filmů pro děti je poučení nezbytnou částí, které se prostě nelze vyhnout. Nastartovat ale cestu k poučení napíchnutím mědvědice na kopí, to mi nepřipadá ani trochu vhodné (a stravitelné). Viděl jsem lepší pohádky. Dovolím si ještě poznámku: Lábusův los neměl chybu a v tomhle případě dabing na jedničku (u dětských filmů se bez dabingu neobejdeme), ale přezpívat úžasné písničky Phila Collinse je prasečina nejvyššího kalibru (navíc tímhle způsobem, jakým bylo učiněno). Ach jo.(13.7.2008)

• - Na konci titulků se nachází ještě jedna scéna, kde medvídě Koda říká, že během natáčení nebylo ublíženo žádným zvířatům. (TwoFace)

• - Pět písní do filmu složil držitel Oscara Phil Collins. (77Ivana)