Stačí stisknout (TV film)

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1989, 51 min

Velmi neinvenční inscenace docela vtipné hříčky. Nepraktický vědec Viktor Preiss vynalezne takzvaný "transmutátor" - přístroj umožňující proměnu člověka ve zvíře. Zamilovaná sekretářka Jitka Molavcová by ho sice ráda přesvědčila, že i žena je někdy zvíře, ale než by řekla kokodák, z profesora je slepice. Nářky, prosby, naléhání ředitele Nárožného, ba ani zrní badatele ne a ne přesvědčit, aby se vrátil do lidské podoby... Zní to krásně potrhle a herci se evidentně dobře bavili, hra se ale inscenuje bez triků a ve třech papundeklových kulisách plných sektorového nábytku. Tím se dost zúžily možnosti, jak zápletku patřičně rozehrát. Nejvtipnějšími zůstávají situace, kdy herci komunikují zcela po lidsku s tou letargickou slepicí. ;) "Pustím vám aspoň televizi, třeba tam bude něco z Xaverova." 50%(5.12.2009)

Malá předrevoluční televizní komedie o jednom převratném vynálezu-transmutátoru, slepici, atd., kterou jsem nikdy předtím ještě neviděl. Jednalo o docela milé, i když trochu bláznivé televizní překvapení, o které se postrarali svými výkony zejména Petr Nárožný, Rostislav Kuba, ale dobrý byl třeba i Vastimil Bedrna nebo stále nahoře rozepnutá Jitka Molavcová jako Pušková. Nejlepší na celém filmu ale byla ta muzika v jeho závěru :-)(11.12.2007)

• Radek99

I v kontextu ,,lehké televizní zábavy" znormalizované Československé televize byla tahle televizní fraška výtryskem neobyčejné stupidity. Především scénář je naprostý paskvil a blábol - asi tak na úrovni těch slepičích vtipů, které vyprávěl po zpětné transformaci pan Preiss. V parafrázi novodobého veřejnoprávního televizního cyklu - Komici na pětku.(10.10.2012)

• otík

Preiss, Nárožný i Jirásková jsou zárukou kvality - jenže ta tentokrát zůstala někde za kamerami. Preiss se po pár úvodních minutách téměř na celou dobu promění ve slepici a pak je to už jen mlácení prázdné slámy kolem prodeje jeho vynálezu. Nárožný je skoro celou dobu ústřední postavou, jenže nemá co hrát. A korunoval to čistě nepovedený a nedomyšlený závěr.(26.7.2014)

V hlavní roli hraje sice Viktor Preiss, ale po většino doby trvání filmu je v podobě slepice (ano, slepice, muž se neproměnil v kohouta). Bláznivý filmeček, který sice neurazí, ale zároveň příliš neohromí, každopádně se jedná o zajímavé dílko. Jen Rudolf Hrušínský ml. v roli Japonce byl snad nejbláznivější úlet ve filmu. Zajímalo mě, jak příběh dopadne a musím konstatovat, že pointa byla celkem uspokojivá. Ve filmu z roku 1989 zazněly poměrně zajímavé hlášky ředitele Nárožného, třeba že tým doktora Křečka sice již 10 let nic nevymyslel, ale drží se plánu a to je hlavní :-)(9.10.2012)