Přízrak (TV film)

Krimi / Thriller

Československo, 1987, 63 min

• otík

Parta mladých studentů z filozofické fakulty si vyjede na jakýsi zámek, kde uklízí velkou knihovnu a další části zámku. Vymyslí si, že pana správce vystraší, a tak si zahrají na přízrak. Jedna dívka však netuší, co všechno rozpoutá, když si vymyslí podobu onoho přízraku. Sem tam je film opravdu strašidelný, do konce nevíme, kdo nebo co je oním přízrakem, hudba je slušně temná, i když teda úplně blbá. Celkově to není nic úžasného, místy postavy jednají zcela zmateně a předjatě vůči situaci, kterou scénárista potřebuje. Pro mně podprůměr televizní tvorby. Hudba: Zdeněk Marat, žádný Miloslav Ducháč tu hudbu nedělal(4.9.2017)

• Peabody

Odfláknuté je asi nejlepší shrnutí, které tady většina kolegů více méně taky cítí. Pan Klein je režisér lempl (ostatně ne jen zde, jak pohnojil Andělské oči, je taky typické). Nejen, že všichni chodí oblečeni jako v 80. letech, ale především se tak chovají, Význam slov koncentrační tábor je pro ně čistě dějepisný, což těsně po válce jistě neplatilo a celkově je to prostě banda studentů z doby zcela jiné. Nicméně za vidění to stojí, už proto, že se můžeme dívat na skupinu tedy začínajících hvězdiček a říkat si, jak kdo z nich dopadl a z koho se stal herec, z koho jenom celebrita a kdo vymizel tak nějak z paměti. Ivana Vavrová hrála vždy dost v afektu, sice role dostávala (nevím, jestli proto, jak byla ochotna se mírně obnažit před kamerou, či jinde), ale nic moc, díky kolegovi za připomenutí její "jako svůdnické" role v Copak je to za vojáka, kde to ovšem ladilo s tím, jak nikdo z herců nedokázál brát tu kravinu vážně, dělali si z ní srandu (místy se Roden s Langmajerem chechtali při replikách a celkově tak vytvořili kultík). Slávek Jandáků taky hraje v obou filmech, on vcelku pravidelně střídal role padouchů a příslušníků VB. Schválně se podívejte, kam se vyvinuli Langmajer, Bočanová, Suchánek, Táborský, Mejzlík, vzhledově výrazná Soňa Novotná, jak tady i za těch pár vteřin stačí Jana Švandová něco ze sebe ukázat (nemyslím herecky), Zápletka není ani podstatná, ani čitelná, ale o to nejde, podle očekávání je padouchem ten nejméně nápadný.(14.5.2014)

Ve sve dobe mne film strasil svym napetim a atmosferou, jenz byla velice dobre vytvorena. V soucasne dobe uz ucinek neni tak silny.Filmarum se podarilo dat dohromady zajimave herecke slozeni mladych,zacinajicich hercu podporovanych na druhe strane skupinou jiz ostrilenych borcu.Vysledek zdarily.(19.8.2008)

25.1.2016. Možná jsem ovlivněn neskutečnou nudou a nekvalitou Hollywoodu, ale po zhlédnutí filmů které letos aspirují na filmového Oscara, jsem byl touto detektivkou mile pohlazen. Viděl jsem jí poprvé, a strašně mě to bavilo, Proškovou jsem kdysi četl, má toho hodně v zásobě na dobré filmy, ale ne ty 2013-2015 , to byl debakl.(25.1.2016)

• LadyPupu

Velmi slabé zpracování výborné detektivky mé oblíbené Hany Proškové, která sice napsala scénář, tudíž měl Dušan Klein dostatek indicií, aby to nepodělal, ale stalo se. Napadlo mě, že možná kdyby se režie chopil Juraj Herz byla by atmosféra hezky děsivá jako v knize... Takhle se z nudy člověk soustředí na takové faily typu nedodržení dobových reálií viz. Bočanová s neonovou gumičkou ve vlasech.(31.7.2017)

• - Filmový zámek je Červený hrádek u Sedlčan. V době natáčení sloužil Okresnímu archívu v Příbrami. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodu Mladotů. (rakovnik)