Přízrak (TV film)

Krimi / Thriller

Československo, 1987, 63 min

• Lupes

S televizní výpravou let osmdesátých se smíříte, s tím, že víte, co se stane a jak to dopadne, už ale ne. Klein mne zklamal, jeho Básníky mám rád. Ostatně, právě svůj vhled do studentské generace osmdesátých let nedokázal opustit a uškodil tak tomuto dílu. Těžko zkrátka uvěřit, že takto mluví a chová se parta studentů v roce 1946.(21.1.2016)

• mh.mail

40% - Předlohu jsem nečetl, ale námět přímo vybízí k budování postupného napětí a pocitu strachu z neznámého. To se však Dušanu Kleinovi nedaří a tak sledujeme plochou realizaci, ve které patetické voice overy hrdiny Horáce absolutně neodpovídají tomu, co skutečně vidíme na obrazovce. Škoda, samotný příběh i rozuzlení jsou v pohodě, i když v detektivkách zasazených do poválečných let se jedná o celkem běžný motiv.(28.10.2018)

Nebylo to vůbec špatný, kamera byla moc pěkná, prostředí zámečku taky výborný, herci taky skvělí, tady se sešla elita mlad´ochů - Langmajer, Táborský, Suchánek, Mejzlík, Bočanová, Vávrová. Ze starších hereckých kolegů byl nejlepší Miloš Vávra v roli agresora Grubera, on už jinší role hrát snad ani nemůže, jenom padouchy. Dále se zde předvedla moje velká oblíbenkyně Emma Černá, kterou jsem si zamiloval ve Vláčilově kultovním snímku Adelheid. Navrátil i Jandák byli taky výborní. Příběh byl zajímavej a až ke konci filmu jsem ho prokoukl, nicméně pointa byla výborná. Hudba dotvářela skvělou inscenační atmosféru. Takže vlastně všechno v pořádku. Co mě ale opravdu vadilo, tak to, že příběh se odehrával v roce 1946 a herci byli oblečení do hadrů z let devadesátých, to mě opravdu moc rušilo, stejně tak, jak i některé rekvizity, které rozhodně pocházely z doby nedávno minulé. To si teda Dušan Klein měl pohlídat a rekvizitáře a kostymérku pořádně seřvat! Jinak kdyby to mělo tu pravou poválečnou atmosféru, která tady opravdu hodně chyběla (vzhledem k tomu, že se v ní odvíjí celý příběh), tak bych neváhal i s plným počtem. Televizní filmy se dají taky zvládnout s patřičnou atmosférou a ne je jen takhle odfláknout. Ale určitě jinak zajímavej snímek.(20.9.2011)

• LadyPupu

Velmi slabé zpracování výborné detektivky mé oblíbené Hany Proškové, která sice napsala scénář, tudíž měl Dušan Klein dostatek indicií, aby to nepodělal, ale stalo se. Napadlo mě, že možná kdyby se režie chopil Juraj Herz byla by atmosféra hezky děsivá jako v knize... Takhle se z nudy člověk soustředí na takové faily typu nedodržení dobových reálií viz. Bočanová s neonovou gumičkou ve vlasech.(31.7.2017)

Starý hrad, parta studentů a tajuplný Přízrak. Lepší kulisy ke strašidelnému příběhu si asnad ani nedokážu představit. Přesto se výsledný film tak úplně nepovedl. Zdá se, jako by se režisér nemohl rozhodnout, zdali chce točit horor, nebo detektivku, a tak k divákově smůle nakonec nevzniklo ani jedno z toho. Škoda. Za pochvalu ovšem stojí herecké výkony zúčastněných.(29.10.2018)

• - Filmový zámek je Červený hrádek u Sedlčan. V době natáčení sloužil Okresnímu archívu v Příbrami. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodu Mladotů. (rakovnik)