Přízrak (TV film)

Krimi / Thriller

Československo, 1987, 63 min

Ve sve dobe mne film strasil svym napetim a atmosferou, jenz byla velice dobre vytvorena. V soucasne dobe uz ucinek neni tak silny.Filmarum se podarilo dat dohromady zajimave herecke slozeni mladych,zacinajicich hercu podporovanych na druhe strane skupinou jiz ostrilenych borcu.Vysledek zdarily.(19.8.2008)

Starý hrad, parta studentů a tajuplný Přízrak. Lepší kulisy ke strašidelnému příběhu si asnad ani nedokážu představit. Přesto se výsledný film tak úplně nepovedl. Zdá se, jako by se režisér nemohl rozhodnout, zdali chce točit horor, nebo detektivku, a tak k divákově smůle nakonec nevzniklo ani jedno z toho. Škoda. Za pochvalu ovšem stojí herecké výkony zúčastněných.(29.10.2018)

Nebylo to vůbec špatný, kamera byla moc pěkná, prostředí zámečku taky výborný, herci taky skvělí, tady se sešla elita mlad´ochů - Langmajer, Táborský, Suchánek, Mejzlík, Bočanová, Vávrová. Ze starších hereckých kolegů byl nejlepší Miloš Vávra v roli agresora Grubera, on už jinší role hrát snad ani nemůže, jenom padouchy. Dále se zde předvedla moje velká oblíbenkyně Emma Černá, kterou jsem si zamiloval ve Vláčilově kultovním snímku Adelheid. Navrátil i Jandák byli taky výborní. Příběh byl zajímavej a až ke konci filmu jsem ho prokoukl, nicméně pointa byla výborná. Hudba dotvářela skvělou inscenační atmosféru. Takže vlastně všechno v pořádku. Co mě ale opravdu vadilo, tak to, že příběh se odehrával v roce 1946 a herci byli oblečení do hadrů z let devadesátých, to mě opravdu moc rušilo, stejně tak, jak i některé rekvizity, které rozhodně pocházely z doby nedávno minulé. To si teda Dušan Klein měl pohlídat a rekvizitáře a kostymérku pořádně seřvat! Jinak kdyby to mělo tu pravou poválečnou atmosféru, která tady opravdu hodně chyběla (vzhledem k tomu, že se v ní odvíjí celý příběh), tak bych neváhal i s plným počtem. Televizní filmy se dají taky zvládnout s patřičnou atmosférou a ne je jen takhle odfláknout. Ale určitě jinak zajímavej snímek.(20.9.2011)

• Peabody

Odfláknuté je asi nejlepší shrnutí, které tady většina kolegů více méně taky cítí. Pan Klein je režisér lempl (ostatně ne jen zde, jak pohnojil Andělské oči, je taky typické). Nejen, že všichni chodí oblečeni jako v 80. letech, ale především se tak chovají, Význam slov koncentrační tábor je pro ně čistě dějepisný, což těsně po válce jistě neplatilo a celkově je to prostě banda studentů z doby zcela jiné. Nicméně za vidění to stojí, už proto, že se můžeme dívat na skupinu tedy začínajících hvězdiček a říkat si, jak kdo z nich dopadl a z koho se stal herec, z koho jenom celebrita a kdo vymizel tak nějak z paměti. Ivana Vavrová hrála vždy dost v afektu, sice role dostávala (nevím, jestli proto, jak byla ochotna se mírně obnažit před kamerou, či jinde), ale nic moc, díky kolegovi za připomenutí její "jako svůdnické" role v Copak je to za vojáka, kde to ovšem ladilo s tím, jak nikdo z herců nedokázál brát tu kravinu vážně, dělali si z ní srandu (místy se Roden s Langmajerem chechtali při replikách a celkově tak vytvořili kultík). Slávek Jandáků taky hraje v obou filmech, on vcelku pravidelně střídal role padouchů a příslušníků VB. Schválně se podívejte, kam se vyvinuli Langmajer, Bočanová, Suchánek, Táborský, Mejzlík, vzhledově výrazná Soňa Novotná, jak tady i za těch pár vteřin stačí Jana Švandová něco ze sebe ukázat (nemyslím herecky), Zápletka není ani podstatná, ani čitelná, ale o to nejde, podle očekávání je padouchem ten nejméně nápadný.(14.5.2014)

• LadyPupu

Velmi slabé zpracování výborné detektivky mé oblíbené Hany Proškové, která sice napsala scénář, tudíž měl Dušan Klein dostatek indicií, aby to nepodělal, ale stalo se. Napadlo mě, že možná kdyby se režie chopil Juraj Herz byla by atmosféra hezky děsivá jako v knize... Takhle se z nudy člověk soustředí na takové faily typu nedodržení dobových reálií viz. Bočanová s neonovou gumičkou ve vlasech.(31.7.2017)

• - Filmový zámek je Červený hrádek u Sedlčan. V době natáčení sloužil Okresnímu archívu v Příbrami. Po roce 1989 byl zámek v restituci vrácen rodu Mladotů. (rakovnik)