Most

William Zabka

John Debney

William Zabka
  • agency

- Človek ako prostriedok a človek ako cieľ. - Zabitie je zlé, ak je zamýšľané ako prostriedok k určitému cieľu; zabitie je "prípustné" ak je nezamýšľané, ale predvídateľné ako vedľajší efekt "väčšieho dobra". Ak máme zachrániť viacero životov skrze obetovanie jedného – je smrť jedného človeka (vopred) nezamýšľaná a stáva sa „vedľajším efektom" k dosiahnutiu väčšieho dobra? ... Je (morálne) prípustné, aby bol život akéhokoľvek človeka použitý ako prostriedok k dosiahnutiu nejakého účelu/cieľu (aj keď by to malo byť v prospech väčšiny)? ... Riešenie "traťovej morálnej dilemy" vo filmu Most je špecifickou modifikáciou "trolley problem" experimentu. - Viac k tematike "traťovej morálnej dilemy" viď môj deníček.(27.3.2015)

Memy zas jednou vyhrály nad geny. Celkově se nepovedlo vytvořit věrohodnou atmosféru, celé to směrovali k parním lokomotivám, starému rádiu, písním a do toho všeho prdnou prahu s ulicemi přeplněnými nablýsknými auty. Pak je zde to oduševnělé děcko (to by mě zajímalo, jak by odpovídalo na důvod proč je jaké je ?), prut na chytání ryb se teleportoval asi z jiné dimenze. Jeho smrt mi přišla i z těch několika záběrů významně nevěrohodná (pokud ho to rozdrtilo, tak co byla ta mrtvola na konci ?). Vazba mezi tou dívkou, jež si vyráběla pravděpodobně karamel z cukru, a otcem mohla být jednosměrná (ona viděla jeho, ale on ji nikdy nespatřil, tudíž nemohl vědět, že ji zachránil). Já bych je nechal vykoupat v řece, když jeli na červenou :-) Mě memy ještě nezaslepily ... Snaha o velkolepé morální dílo se nepovedla, ale koukat se na to dá.(29.8.2009)

Při narození by nám měli říct, že si máme vážit času. Do háje s číslama, který nám napíšou na břicha, napište tam: každá vteřina se počítá! Fascinují mě ty lidský osudy. Vezmu otce a syna, uzmu život, vteřinu a myšlenky nechám vygradovat. Teda tentokráte jenom v divákovo mysli. Za 29 minut se dá uskutečnit hodně věcí: pověsit prádlo, ostřihat strom, vypít pár prcků. Tohle všechno se dá zvládnout, ale je to bez emocí. Tenhle český filmeček pro mě znamená hodně. Nikoli ve smyslu, že co je český, to je hezký, ale že posunul mě, diváka nerváka, zase někam jinam. A to jsem si myslel, že jsem probádal většinu koutů kinematografie. Tohle mě nikdy nepřestane fascinovat!(28.10.2009)

Škoda, že se o nejzajímavějších českých projektech většinou dozvím se zpožděním, i když tohle není úplně české. Neskutečná atmosféra, nesmírně krutý příběh, ale byly tam věci, které mi nepasovaly, a nemyslím si, že by to bylo kvůli nepochopení. Přišlo mi to takové naivní. I tak dávám 4*, za to, co jsem u Mostu cítila a nějakou dobu to v mé hlavě ještě zůstane.(25.11.2011)

Dobrá atmosféra, dobří herci a celkově slušně odvedená práce. Hlavně u Vladimíra Javorského, je velkou škodou, že takových dobrých rolí nemá více - dozrál do věku kdy je pro role roztěkaných tragédů maximálně ideální (fůj hnusná věta). Most je prostě nadprůměrná záležitost, příběh s hořkým koncem a lehce sladkou tečkou.(12.1.2008)

• - Ladislav Ondřej absolvoval roční kaskadérský trénink (pád do mostní konstrukce při natáčení filmu Most dělal sám). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Zvedací most se nachází na řece Odra v Polsku, na železničním spojení Štětín - Podjuchy. (Haniczka)