Most

• USA The Bridge
všechny plakáty

Krátký film o několika lidských příbězích. Zdánlivě odloučené příběhy a s nimi lidé navzájem si cizí postupně utvářejí celek velmi odvážně vyjádřené otázky subjektivního zla (tj., jestli je správné, že se nám osobně stává něco špatného a jestli je možné, aby toto špatné někomu pomohlo...). Centrální je dilema otce, pracujícího na zvedacím mostu, jestli má obětovat vlastního syna nebo nechat zemřít lidi ve vlaku... (FandaKam)

Haniczka

Vynikající Javorský navázal na dramatickou polohu svých dřívějších filmů Krajina s nábytkem a Největší z Pierotů. ()

merigieren

Memy zas jednou vyhrály nad geny. Celkově se nepovedlo vytvořit věrohodnou atmosféru, celé to směrovali k parním lokomotivám, starému rádiu, písním a do toho všeho prdnou prahu s ulicemi přeplněnými nablýsknými auty. Pak je zde to oduševnělé děcko (to by mě zajímalo, jak by odpovídalo na důvod proč je jaké je ?), prut na chytání ryb se teleportoval asi z jiné dimenze. Jeho smrt mi přišla i z těch několika záběrů významně nevěrohodná (pokud ho to rozdrtilo, tak co byla ta mrtvola na konci ?). Vazba mezi tou dívkou, jež si vyráběla pravděpodobně karamel z cukru, a otcem mohla být jednosměrná (ona viděla jeho, ale on ji nikdy nespatřil, tudíž nemohl vědět, že ji zachránil). Já bych je nechal vykoupat v řece, když jeli na červenou :-) Mě memy ještě nezaslepily ... Snaha o velkolepé morální dílo se nepovedla, ale koukat se na to dá. ()

J.Bohumil odpad!

Celou dobu se to sekalo. Tím pádem to bylo ještě horší. Všichni jsme z toho trochu paf. Ne sílou filmu, ale idIotskými výrazy ve tvářích herců. LINDA RYBOVÁ TOMU DALA KORUNU. Jediné, co jsem si odnesl je, že mám u ČD jistotu bezpečí, neboť U NICH PRACUJÍ SAMÍ ODDANÍ LIDÉ. ()

Biopler

Film symbolov a veľkých emócií, a to všetko v rekordne krátkom čase. Zábery kamery na koľajniciach sú úchvatné :) ()

kacaabba

Uvědomuji si zatím dva filmy, které mi rozbušily srdce: kromě Mostu ještě Pán much. Pokud to bylo i v jiných filmech, přesto jsem se k nim z nějakého důvodu nechtěl vracet (např. Zachraňte vojina Ryana). Most je jeden z mála filmů, které jsem již viděl vícekrát. Síla filmu pro mne tkvěla právě v tom, že jsem nevěděl, co mě čeká. Tak zoufalý a řvoucí jsem u filmu ještě nebyl. V té době jsem měl totiž svého prvního synka, se kterým jsem měl podobně intenzivní vztah jako byl naznačen ve filmu. Při představě, že před rozhodnutím stojím já, jsem křičel: ne, já Tě nedám! a byl by to jiný konec. A ano, vnímám vzdáleně paralelu oběti Boha otce. Kvůli nám, těm co jedou ve vlaku se svými radostmi i starostmi, myšlenkami i pocity. Pak teprve jsem to nějak v sobě dokázal zpracovat. Když pouštím známým film Most, říkám jim, aby si po písmenku "M" přidali písmena "i" a "l". Howgh. ()

agency

- Človek ako prostriedok a človek ako cieľ. - Zabitie je zlé, ak je zamýšľané ako prostriedok k určitému cieľu; zabitie je "prípustné" ak je nezamýšľané, ale predvídateľné ako vedľajší efekt "väčšieho dobra". Ak máme zachrániť viacero životov skrze obetovanie jedného – je smrť jedného človeka (vopred) nezamýšľaná a stáva sa „vedľajším efektom" k dosiahnutiu väčšieho dobra? ... Je (morálne) prípustné, aby bol život akéhokoľvek človeka použitý ako prostriedok k dosiahnutiu nejakého účelu/cieľu (aj keď by to malo byť v prospech väčšiny)? ... Riešenie "traťovej morálnej dilemy" vo filmu Most je špecifickou modifikáciou "trolley problem" experimentu. - Viac k tematike "traťovej morálnej dilemy" viď môj deníček. ()

svetylko

Za necelou půlhodinu, beze slov navíc, tu spíše cítíte, než vidíte, vztah otce a synka - nástin toho, jak jsou oba moc rádi každý den spolu. Je v tom naplnění srdce a touha po lásce a jejím předávání. A to je něco, co se tvůrcům povedlo na diváka ve vší jemnosti přenést, aby pak přišla zásadní otázka: Jakou cenu a smysl má život? Mých nejsilnějších 30 minut v kině. ()

JosefTomas

Je tam hodně cítit vliv americké produkce, který v českých reáliích dodává příběhu úplně jiný nádech. Za mě spokojenost. Nechybí tomu hloubka, emoce, akce a dobře napsané postavy (výjimečně dobře zahrané), takže není vlastně proč remcat (hlavně, co se týče technické stránky). Po té příběhové to ale trochu kolísá. Je to škoda, protože bylo s čím pracovat a kdyby tvůrci vypustili postavu feťačky, která krom finální scény pro děj nijak důležitá není, mohli rozvinout postavu otce v podání Vladimíra Javorského a dopřát jí daleko lepší katarzi. Takhle je to jen hodně motivů, bez ujasnění, co je ten hlavní a kompromis bohužel nefunguje. ()

Mata84

Velmi silny kratky pribeh nabity emociami. Ziadne oko pri nom nemoze zostat suche. Obrovska dilema milujuceho otca, ktory ma len toho jedineho syna...a aj toho obetuje. To je na mna prisilne, este teraz mi behaju zimomriavky po tele ked si na to spomeniem. Brrr ()

Rieux

Velmi umelecky natoceny kratkometrazny film s hlbokou pointou, perfektnymi hereckymi vykonmy a vynikajucou reziou. Pre bezneho divaka to nie je. Zmysel totiz treba hladat sam. Zo zaciatku chvilu trva kym sa pochopi o co ide, ale na konci to do seba vsetko zapadne. Dam radu, ak mozete pozrite si to. Polhodina zasa nie je tak vela a ak vam to nic neda teraz tak casom urcite, teda ak nezabudnete. Na mna to posobilo vselijako, mal som v sebe zmiesane pocity a dlho dlho som uvazoval, co by som robil na mieste toho otca... ()

StrixCZ

Zajímavá atmosféra a hezká hudba, ale bohužel mě dost rušilo nelogické míchání reálií (vedle parní lokomotivy je vidět spousta věcí, která dobově nesouhlasí), řada scén, které nijak neposouvají ani nerozvíjejí děj - a míra patosu v klíčové scéně pro mě taky už překročila únosnou mez. Stejně tak úplnému konci bych moc nevěřil. Přesto se jedná svým způsobem o zajímavý snímek, nicméně znovu se k němu asi nevrátím. 50% ()

tribican

Vyhrocená a povedená chvíle se ztrácí ve změti postav, obrazů a hudby, které zkrátka nedávají divákovi žádný smysl. Výkon Vladimíra Javorského je nicméně nadprůměrný. 65 % ()

Pukancek

silné silné silné.. a smutné. nikdy v živote by som nechcela byť v takej situácii, aby som rozhodovala o živote svojho dieťaťa a živote niekoho iného.. ()

dzivetka

Neříkám, že to křesťanský podtext nemá, ale vtloukat to do hlavy žákům, to by si někteříˇ"vševědoucí" vyučující na katolických školách mohli odpustit. Přesto stojí za vidění. Sama bych v tom spíš hledala paralelu jednání člověka. Někdy není možné volit mezi dobrým a zlým...je nutné volit mezi zlým a ještě horším. Jedna hvězda dolů za zbytečných cca 10 minut. ()

Premet44

Snímek jsem viděl již v roce 2006 a dnes jsem si udělal reprízu. Zajímavé, ale až po 15 minutách. Asi jsem byl špatně naladěn. ()