Reklama

Reklama

Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

(více)

Diskuze

Příspěvek byl smazán administrátorem.

KIT.HL

KIT.HL (hodnocení, recenze)

V českém znění: Boris Rösner – Donald Sutherland (kapitán Hawkeye Pierce), Tomáš Töpfer – Elliott Gould (kapitán Trapper John McIntyre), Michal Pavlata – Tom Skerritt (kapitán Duke Forrest), Eliška Balzerová – Sally Kellerman (major Margaret 'Hrma' O'Houlihanová), Viktor Vrabec – Robert Duvall (major Frank Burns), Petr Kostka – Roger Bowen (plukovník Henry Blake), Jiří Prager – Rene Auberjonois (otec Mulcahy), Naďa Konvalinková – Jo Ann Pflug (poručík Maria Schneiderová), Jiří Langmajer – Garry Burghoff (desátník Walter 'Radar' O'Reilly), Zdeněk Žák – John Schuck (kapitán Walter Waldowski), Antonín Molčík – Carl Gottlieb (kapitán 'Plynař John' Black), Pavel Rímský – Fred Williamson (kapitán Spearchucker Jones), Jaromír Meduna – Danny Goldman (kapitán Murrhardt), Josef Větrovec – G. Wood (generál Hammond), Petr Pospíchal - Michael Murphy (Marston), Jiří Lábus – David Arkin (rozhlas), Tomáš Juřička, Bohuslav Kalva, Karel Urbánek, Richard Honzovič a další Překlad: Šimon Pellar Dramaturgie: Ladislav Kadlec, Jiří Lexa Zvuk: Radim Štětina Hudební spolupráce: Jiří Svoboda Střihová spolupráce: Ivana Kratochvílová Asistent režie: Jana Eliášová Vedoucí výroby: Miloš Novák Dialogy a režie: Elmar Kloss Vyrobila: Česká televize 1992 http://dabingforum.cz

vBaker

vBaker (hodnocení, recenze)

Film je o hodně jiný než seriál, ale svým způsobem je také dobrý. D. Sutherland se na Pierce také hodil. Jen mě udivila větší míra vulgarit a sexuálního podtextu - nejsem puritán, ale oproti seriálu to lze nazvat až pornografií. Jednotlivé díly seriálu jsou krátké a proto je se může zdát, že vtipu je v nich více. Osobně jsem byl s filmem spokojený, jediné co bych vytkl, je že seriál na něj nemohl navázat.

Hopkins

Hopkins (hodnocení, recenze)

Tak ten humor ve filmu je jiný než v seriálu navíc serál má tu nevýodu že má 240 a nějaký ten díl navíc a neustále je potřeba něco vymýšlet . Každopádně jediné co mě na filmu vadilo A to mám Duvalla rád že s enechal přemluvit na tak debilní roli Burnse :o)))

ondrech

ondrech (hodnocení, recenze)

tento film je skvělý, humor je trochu jiný, než v seriálu, trochu více černější, ale ptám se, proč ne?

Související novinky

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)

Reklama

Reklama