Krvavé pobřeží

John Woo

Jingzhi Zou

Yue Lü, Zhang Li

Hongyu Yang

Megalomanský epos z historie Čínského císařství. Režisér dostal na práci 80 miliónů dolarů a na hraní Čínskou lidovou armádu. Použil je k natočení gigantického filmu s téměř pětihodinovou délkou a uvážlivě ho rozdělil na dvě stravitelnější části. Na snímku je znát každý utracený cent. Tisíce vojáků, špičkové kulisy, perfektní kostýmy a speciální efekty za které by se nestyděl ani Hollywood. Vše v čarokrásné krajině Jihovýchodní Asie. Obrovským plusem jsou postavy. Je jich hodně, ale jsou zřetelně rozlišeny svými charaktery, takže jsem neměl problém s jejich rozpoznáním. Podstatná část stopáže se zabývá cestou do duše hlavních hrdinů a tím zřeďuje krvavá jatka prudkých bitev a dává alespoň na chvíli vydechnout.(6.11.2016)

Prvotřídní epický velkofilm se vším všudy. Nádherné ztvárnění východní kultury. Jediné, co mi lehce kazilo dojem z filmu, byli trochu "nesmrtelní" bojovníci a sem tam nějaké to klišé, ale když to budu brát čistě jako legendu, působí to efektně. Od výpravy, přes vizuální efekty, kameru, herce... Čínani umí. A umí minimálně stejně dobře jako Hollywood. Nádhera. (Silné především díky ztvárnění bojových scén, je to svým způsobem o estetice válečného umění v kabátku z historického období východní kultury.)(12.6.2009)

Podotýkám hned na úvod, že původní verzi jsem neviděl. Ovšem to, co zde John Woo rozprostřel na téměř dvouapůlhodinové ploše, je lahůdka. Perfektní zpomalovací záběry, vychytávky a choreografie scén dotažená do maximálního detailu. Opravdu jsem si chvílemi "pomlaskával". Příběh? Chvílemi pohladí, aby posléze dokázal udeřit sílou hromu. Před závěrečnou bitvou je situace gradována až k nesnesení, až si divák říká:"No tak už ať se perou". Ale Woo napíná až k prasknutí tak nesnesitelně, ale přitom ne účelově. Plná palba, není co řešit.(25.8.2010)

Zboznujem velkofilmy so stovkami alebo tisickami bojovnikov a John Woo presne vystihol, co mam rad. Dialogov tam nebolo zbytocne vela, skor naopak, jeden velky boj vystriedal dalsi, ale pacilo sa mi hlavne to, ze neboli to take boje, kde sli vojaci hlava nehlava proti sebe, ale dokonale premyslene suboje mensej armady voci väcsej. Nezabudnem aj na krasne kamerove nahlady, napriklad dlhy prelet bieleho holuba nad desiatkami bojovych lodi bez strihu. Zo zaciatku mozno budete mat problem si zapamätat roznych hrdinov, avsak ten najhlavnejsi a jediny nepriatel je Cao Cao. Suboje nie su az take extremne krvave, takze aj slabsie povahy tento film kludne zvladnu... 24.08.2010 _______ Tony Leung Chiu Wai - (Zhou Yu) +++ Takeshi Kaneshiro - (Zhuge Liang) +++ Fengyi Zhang - (Cao Cao) +++ Chen Chang - (Sun Quan) +++ Jun Hu - (Zhao Yun) +++ Wei Zhao - (Sun Shangxiang) +++ Produkcia: John Woo +++ Hudba: Tarô Iwashiro +++ Nemecka Cinema - zatial ziadne hodnotenie(24.8.2010)

John Woo se vrátil do rodné Číny aby zde natočil nejnákladnější a nejdražší film své kariéry. Natočil více pěti hodinový epos, který později sestříhal do stravitelnější dvou a půl hodinové délky, ve které vypráví příběh o bitvách znepřátelených čínských stran. Ačkoliv na čínské historické velkofilmy moc nejsem Woo mě (ostatně skoro jako vždy) opravdu potěšil a jeho spektákl považuji za nejlepší film v dané oblasti. Woo se v této zkrácené verzi zaměřuje převážně na boje, které jsou pro akčního diváka pastvou pro oči jak vizuální stránkou tak svou velkolepostí. Nejedná se o naturalistická jatka jako v případě Gibsonova "Statečného srdce" a divák neznalý čínské kinematografie by občas mohl být překvapen pohledem na jednoho bojovníká, který sám porazí několik destítek nepřátel. Bitvy jsou takovou kombinací klasických historických velkofilmů a filmů Zhanga Yimoua. Pokud divák na tento fakt přistoupí každou akční scénu si náležitě vychutná. Bitevní scény zabírají nějakých 45% filmu a ve zbtyku se divák seznamuje s postavami a jejich motivací k válce stejně jako s jejich blízkými. Tato část asi nejvíce trpí brutálním, takřka tříhodinovým zkrácením, jelikož film postavy tolik nerozvíjí a většina z nich jsou pouhé figurky, což zaříčinil i fakt, že neasijský divák si prostě nedokáže zapamatovat jejich jména nebo obličeje. Toto naštěstí neplatí o hlavních postavách, které se ve filmu předvedou natolik aby s nimi divák dokázal soucítit a držel jim palce. John Woo natočil výborný film, který se sice odehrává v jiném prostředí než na jaké jsme u něj zvyklý a střelné zbraně vyměnil za luky a meče ale přesto je zde spousta scén a elementů, které jeho fanouškům dokáží, že to natáčel jejich oblíbený mistr. P.S. samozřejmě nechybí ani holubice.(3.6.2010)

• - Při natáčení námořní bitvy se zabil třiadvacetiletý kaskadér. (TomikZlesa)

• - V Asii překonal tržby Titanicu. (M.B)

• - Natáčení trvalo přes 200 dnů, závěrečná scéna se připravovala více než rok a bylo pro ni postaveno osmnáct funkčních lodí. (vendy63)