
Krvavé pobřeží
-
Čch' pi
-
Krvavé pobrežie
-
Red Cliff
-
Battle Of Red Cliff, The
(neoficiální název)
Historický / Akční / Dobrodružný / Drama
Čína, 2009, 142 min
Režie:
John WooScénář:
Jingzhi ZouHudba:
Taró IwaširoHrají:
Tony Leung Chiu-wai, Takeši Kaneširo, Fengyi Zhang, Chiling Lin, Chen Chang, Jun Hu, Wei Zhao, Šidó Nakamura, Jia Song, Kou Shixun, Chun Sun, Ning Wang, Qingxiang Wang, Chao GuoStřih:
Hongyu YangPlakáty
Obsah
-
Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.
Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.
Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky.(oficiální text distributora) - Tretie storočie nášho letopočtu, Čína, obdobie dynastie Han. Hoci Číne vládol jeden cisár, Han Xiandi, krajina bola rozdrobená na mnoho menších štátov, ktoré proti sebe bojovali. Na západe vládol ambiciózny Cao Cao, ktorý využíval cisára ako bábku, východ zasa ovládal cisárov strýko Liu Bei. Nevyhnutným stretom oboch znepriatelených strán sa stala bitka pri Červenom útese, najslávnejšia bitka čínskej histórie, ktorú detailne zobrazuje tento veľkolepý film.(STV)
-
Photo © Bontonfilm
-
- Čínská armáda uvolnila neuvěřitelných sto tisíc vojáků, aby hráli kompars. (Karlos80)
-
- Jde o nejdražší čínský film všech dob. Stál kolem 50 milionů dolarů a předstihl tak i Kletbu zlatého květu z roku 2006 (45 milionů dolarů). (jonyyy)
-
- Okrem kontinentálnej Číny prebiehalo natáčanie snímky aj na ostrovnom Tajwane. (MikaelSVK)
78%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
Nevhodný mládeži do 12 let
![]() |
18.06.2009 Bontonfilm |
---|---|
![]() |
20.08.2009 Tatrafilm |
![]() |
18.01.2010 Bontonfilm |
![]() |
19.02.2012 Bontonfilm |
![]() |
07.12.2012 Bontonfilm |
![]() |
16.06.2013 Bontonfilm |
Související
- Chi bi xia: Jue zhan tian xia (2009)
- Čch' pi (2008)
Podobné
- Osamělý válečník (2011)
Yardak
John Woo ukázal, že je zpět ve skvělé formě a natočil naprosto úžasný historický megafilm. Přes výborně natočené souboje, krásné obrazy přírody, vojenské taktizování, po speciální efekty a dobré výkony hlavních herců je to film, který mě oslovil na plné čáře. Už se těším na asijskou verzi, která je dvakrát tak delší :-). 90 %.(9.8.2009)
kikuka
Snažila som sa vytesniť spomienky na dvojdielnu verziu (viec-menej z praktických dôvodov). A čuduj sa svete: hoci z prvého dielu zostala asi len hodina a zvyšnú cca hodinku a pol tvoria bitky a stratégie druhého filmu, výsledok je pozerateľný a nepoznať kúzlo dvojfilmovej verzie, možno som aj spokojnejšia. V každom prípade, prvá hodina nesie stopy sekania a strihania - viacero motívov je vynechaných, niektoré sa museli vtesnať do krátkych strihových pasáží; v porovnaní z pozostatkami dvojky je táto časť filmu rozbitejšia. V konečnom dôsledku je táto verzia výrazne maskulínnejšia, keďže postavy Wiki Zhao a Lin Chi-Ling dostali výrazne menej priestoru pre demonštráciu ženskej múdrosti a šikovnosti. Ale keďže Woove filmy si vo všeobecnosti na ženy nepotrpia a väčšiu pozornosť venujú mužským obdivným pohľadom, gestám súdržnosti, cnosti a priateľstva, povievajúcim vechťom, baletným akčným choreografiám a, samozrejme, holubiciam (mám preňho komparz takých, čo mi značkujú parapet). Zhustenie malo ešte jedno negatívum - zostal vyšší pomer digitálnych lodičiek a záberov; ale tak, kompenzuje to komparz a Corey Yuen. Aj keď som si nepriadla blahom, stále je to v rámci historických / akčných / dobrodružných / vojnových filmov to lepšie.(20.8.2009)
dawe04
Čína na krvavém pobřeží předvedla, že velkofilmy nemusejí být jen doménou Hollywoodu. Přehlídka asijských hereckých star východu v čele s Tonym Leungem a Shidem Nakamurou ve vizuálně úchvatné a velkolepé bitvě o mír naplno ukazuje, že je John Woo zpátky ve své kůži. Předmětem je ústřední konflikt čítající masivní střety obrovských armád a lodí či taktické úskoky, čas se najde i na jednu příjemnou romanci - a je zde navíc nevnucující se, jinak známá myšlenka přátelství. Místy rozpačité heroické pózy mohou věrohodnost tahat dolů, ale už dlouho jsem nekoukal s otevřenou pusou na vizuální tanec a nápadité bitevní choreografie, dokonalé léčky a na to, jak jedna krásná žena může tak dlouho tlachat o vaření vody...Dámy a pánové, spokojenost padla na krvavé pobřeží...(30.6.2009)
EvilPhoEniX
Škoda, že až po zhlédnutí jsem se dozvěděl, že jsem zhlédl sestříhanou verzi, nu což i tak to byl zážitek. John Woo servíruje historický Epos se vším, co k tomu patří a rozhodně se jedná o kultovní film. Akční scény a technická stránka sice už nestrhne tak moc jako v roce 2009, ale plánování strategie a herecké výkony to naštěstí vynahrazují. Bavil jsem se. 80%(31.10.2018)
misterz
Technicky a vizuálne výborne zvládnutý historický veľkofilm s minimom digitálnych zásahov, čo vytvára dojem naozaj veľkolepého majstrovského diela. Z tohto pohľadu možno aj je. Vadilo mi ale prehnane veľa postáv vystupujúcich v príbehu, plne sa zorientovať sa vo všetkých tých čínskych menách a priradiť ich k správnym tváram bol výkon hodný zlatej olympijskej medaily. Dejová linka je našťastie jednou z tých priamočiarejších, ak by som mal premýšľať ešte aj nad ňou tak by som si film nevychutnal už asi vôbec. 75/100(12.5.2015)