Krvavé pobřeží

Trailer 1

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.

Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.

Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Big Bear

Druhé století n.l. doba, kdy Číňané ještě neuměli vyrábět nejlepší mobily na světě, ale kdy už uměli docela slušně válčit včetně užití tehdejších nejmodernějších technologií. Ve filmu padne zmínka na Sun-c'eovo Umění války, to ale bylo napsáno jak se odhaduje až v pátém století, takže tady se kucí od filmu krapet sekli. John Woo točit velkofilmy umí a co je nejhlavnější, točí je v zápaďáckem stylu a outfitu, i když se jako tento odehrávají pouze a toliko ve staré Číně a hrají tam jen Asiaté. Asijské filmy až na výhrady točené čistokrevnýmými Asijci jsou uřvané, afektované a ač to asi domácí divák takto rád, nás ze západu to dost vytáčí (nebo alespoň mne). Samozřejmě nelze vynechat při umírání hrdiny (a pište si,  že tam vždycky nějakej umře) jeho tradiční flasbacky než vydechne chudák naposledy... Zkrátka a dobře, toho jsme zde byli ušetřeni. Obličeje jednotlivých aktérů byly od sebe dobře rozeznatelné, přiznávám, že v tomto typu filmů v tom občas mívám chaos. Tady se moc nepletichaří, ani diplomaté nemají moc práce a ten jeden, který se ve filmu objevil měl celkem rychlý konec. Tady se jde pěkně po čínsku přímo na věc a tak můžeme sledovat v podstatě dvouhodinovou řežbu na suchu i na řece. Což o to, já řežby rád. Navíc z prostředí, které až tak dobře neznám a rád se lecčemus přiučím. Ale méně je někdy více. Zkrátka a dobře už po hodině vás to začne nudit. Navíc leckde je dost znát, že i přes výkonná písíčka, je vidět, že u masových scén jde o animace. Ne pořád, ale občas to do oka koplo. No a pak tam byla špiónka princezna, co se dostala prakticky všude (mohla tedy hlavního záporáka rovnou zapíchnout a bylo by po válce) a láska. Ke konci to dokonce připomínalo Opičího krále. Dělka a toto mne nakonec odradilo od čtyřhvězdičkového hodnocení. Podtrženo sečteno a sírou zapáleno, dávám za 3 misky čaje. Jo a to jamování na ty zheng citery bylo super! * * * ()

Aky

Nádherná podívaná nešetřící na výpravě a navíc těžící z krásné čínské přírody. Oslavný paján na přátelství, pevnost slibů a věrnost ve víře v pozitivní hodnoty života. A jestliže se nás při jejich ochraňování nezastane ani císař - stejně jsme povinni nenechat je zplanět. Že je to trochu pohádka? Určitě ano, ale takové nám při dnešním ohlédnutí staré dějiny připadají vždycky. ()

cheyene

Ryze čínský historický velkofilm značně ovlivněný moderním trendem amerických snímků, což není nutně na škodu. Délka filmu je asi jediným velkým nepřítelem tohoto počinu Johna Woo. Sice jsem se nenudil, ale konec jsem očekával jako spásu. Jestliže jsem hovořil o velkém nepříteli, musím uvést i ty menší. Vadilo mi zejména to, kolik scén tu zavání laciným béčkovým akčním filmem. Dále jsem nebyl odvázaný z toho, že veliká přednost snímku - bojové, resp. válečné scény - jsou tu v takové míře, že si vlastně podřezávají pod sebou větev a brzy tak přestanou diváka (mě tedy určitě) překvapovat a zajímat. Od filmu, který trvá zhruba 140 minut bych očekával více, než jen 120 minut samých bojů a zbylý krátký čas naplněný strategickým uvažováním. Přesto všechno však nemohu pocitově jít s hodnocením níž. ()

Sawy

OK,podhodnocuju,ale když já prostě nemůžu jinak! Kdybych nikdy neslyšel o existenci dvojdílné asijské verze,dával bych asi poměrně spokojené čtyři.Ale když jsem se na tenhle osekaný evropský cut díval,pořád mi hlavou běžely myšlenky jak skvostné by to asi bylo v původní verzi.Tady se prostě charaktery většiny postav ztrácí pod nánosem velkolepých a dobře natočených,ale pořád jen bitev.A já chtěl velký příběh s propracovanými charaktery a obřími emocemi.Toho se mi nedostalo a z herců bych dokázal vyzdvihnout jen klasicky šarmantního a sympatického Tonyho Leunga,jehož postava mi jako jediná přirostla k srdci.Je škoda,že se distributor neodvážil poslat původní dva filmy alespoň na DVD,za pokus by to jistě stálo.50 % ()

klerik

Po obsahovej stránke hádam aj fajn... Ale vôbec to nie je také pôsobivé ako som čakal. Bojové scény sú veľké ale vôbec nie pompézne, choreografia súbjov je vyslovene odfláknutá a celkovo tomu chýba ťah na bránku i silnejšie emócie. Ja zbožňujem KLAN LIETAJÚCICH DÝK, HRDINU i KLIATBU ZLATÉHO KVETU a čakal som asi priveľa. Tento film ani zďaleka nie je taký výnimočný, ako mohol byť... A možno aj je - v pôvodnom zostrihu... ()

• Okrem kontinentálnej Číny prebiehalo natáčanie snímky aj na ostrovnom Tajwane. (MikaelSVK)
  • Jde o nejdražší čínský film všech dob. Stál kolem 50 milionů dolarů a předstihl tak i Kletbu zlatého květu z roku 2006 (45 milionů dolarů). (jonyyy)
  • Tento dvoudílný film bude v západních zemích sestříhán do jednodílné verze. Filmy obsahují mnoho čínských jmen a znaků čínské kultury, která by prý pro západní publikum mohla působit zmateně a nepřehledně. (TomikZlesa)

Související novinky

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (více)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (více)