Umřít (nebo ne)

• Španělsko

Morir (o no)

Španělsko, 2000, 89 min

Ventura Pons

Sergi Belbel (divadelní hra)

Carles Cases

Pere Abadal

Zajímavý povídkový příběh, ale žádné veledílo to není. Nejlepší povídky jsou "V nemocnici" a "Zabiják".(14.6.2003)

Jak píše DonPedro, rozjezd trochu pomalejší, ale od druhé půle, když člověk pochopí souvislosti - geniální film a při vší úctě k Almodóvarovi a Medemovi jeden z nejlepších španělských filmů přelomu století.(22.7.2007)

Venturova formální hra sledující anatomii náhody, která život bere nebo nechává být, je zajímavým experimentem, ale obsah a význam už byl zpracován jindy jinde a lépe a již několikrát.(25.1.2009)

To už je tak strašně dlouho, co jsem to viděl.. ale dodnes si to perfektně pamatuju. Tak, jak to má u těch správných 5* filmů být!!! A tohle je jeden z těch pokladů..(3.2.2009)

V první části působí Ponsova skládačka jako zbytečná manýra. Teprve když se v půlce odrazí od pointy jako od zrcadla a jednotlivé epizody jsou s patřičným posunem znovu odvyprávěny, dostane film smysl a divák důvod jej sledovat (pokud ovšem neodpadl během úvodní čtyřicetiminutovky).(10.6.2003)

Rozhodně je to velice chytrý a působivý film, ale dopadl na můj vkus až příliš idylicky, což můj dojem srazilo. - - - V jedné z epizod se vyskytuje brýlatá policistka (a pěkná koza:).(5.11.2007)

Na téma "co by, kdyby" jsem viděl mnohem lepší filmy. Tady jsem se musím říct většinu doby dost nudil a postavy mě až na výjimky vůbec nezaujaly.(15.10.2010)

Jednotlive sceny, ze kterych je film poskladan, zaslouzi tri nektere ctyri hvezdicky (nejlepsi jsou ty s vrahem). ale celek je zde rozhodne vic nez jen soucet casti, takze davam plny pocet.(4.2.2005)

Tento film zmenil môj názor na film ako taký. Dovtedy som ho bral iba ako zábavku na zabitie času. Odvtedy, ako som ho videl na strednej škole, už považujem film ako plnohodnotné umenie! Viacero dejových línií, zdanlivo na sebe nezávislých sa v druhej časti filmu prepájajú. Film vyjadruje pekné posolstvo, niekedy stačí naozaj málo, aby sa predišlo veľkej tragédii.(19.12.2012)