Vražda o třech dějstvích (TV film)

Murder in Three Acts

Vražda v troch dejstvách

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1986, 94 min

Svůj původní komentář jsem musel psát snad omámený. Zcela nešťastně a neuvědoměně jsem napsal, že Poirot neopustil Evropu (naprostý nesmysl) pouze z důvodu, abych zdůraznil skutečnost, že Poirot nenavštívil ani jednu z Amerik (což je skutečně fakt!) a jelikož jsem ho psal po uplynutí určité doby po zhlédnutí filmu, napsal jsem, že Poirot přijel do Argentiny na návštěvu za kapitánem Hastingsem, což mi vyplynulo z toho, že tam se (aspoň podle Agathy) Hastings později odstěhoval. Na umístění zápletky do Acapulca jsem zcela zapomněl. Tímto se omlouvám, je mi trapně a doufám, že komentář nečetl nikdo z mých vyučujícíh. Právě ten násilný přesun do současnosti a do jiných míst mě rozhořčil. Původní předloha se odehrává v Anglii (česky pod názvem Tragédie o třech jednáních) a místo v Los Angeles pobývá v knize Poirot na francouzské Riviéře a hlavní zápletka se neodehrává v Mexiku, ale na starém dobrém anglickém venkově. Pitomost kapitána Hastingse je tu sice dotažena ad absurdum, ale nevinil bych z toho Jonathana Cecila (mým kandidátem na tuto roli v tomto filmu by byl britský herec Kenneth Williams) a není to aspoň takový odklon od původního pojetí postav jako tady. (Mimochodem v knize Hastings nevystupuje, místo něho zde máme pana Satterthwhitea, asisenta jiného hrdiny Agathy, tajemného Harleyho Quinna) Zápletka je celkem povedená, Tony Curtis příjemný a Peter Ustinov mi nikdy jako Poirot nevadil. Ale až později televizní tvůrci dokázali pochopit, že kouzlo těhle detektivek nespočívá pouze v pátrání a vraždách, ale i v dobovém zpracování, které současnost osmdesátých let nezachrání.(30.12.2006)

• loveless

Posunout děj příběhu o několik desetiletí dopředu by se nemuselo zdát jako špatný nápad. V tomto případě opak je bohužel pravdou. Vždy elegantní a geometricky přesný pan Poirot se zde (velkým viníkem je hrozná móda té doby) v podání Petera Ustinova stal nevkusným, nudným a líným staříkem s neupraveným knírem, kterého ani šedé buňky mozkové nezachrání. David Suchet forever!(23.8.2013)

"Všiml jste si někdy, že většina tajných chodeb vede z knihoven, Hastingsi ??" ;) Skvělý Peter Ustinov dodává Poirotovi velké množství charismatu i důstojnosti, zachovává také v detektivovi jistou dávku nezbytné infantility i neurotičnosti, bohužel u něj však oproti Davidu Suchetovi naprosto postrádám noblesu, vtip i pověstný lišácký pohled detektivního génia !! Jistě z tohoto mého srovnání vychází jediné, že David Suchet pro mě představuje Poirota nedostižného a neopakovatelného !! Sám Ustinovův Poirot dává najevo, že Američané se prostě chtěli s tématem vypořádat po svém a dodat Poirotovi lidský rozměr, když Ustinov říká: "Jistě mám skvělou dedukci, ale nejsem jasnovidec !!" Bohužel mně osobně tato Poirotova poloha "obyčejného smrtelníka" prostě nesedí a činí z filmu obyčejnou tuctovou detektivku !! Tragédie o třech jednáních s již zmiňovaným Suchetem v hlavní roli jako verze této dosti překomplikované povídky Agathy Christie právě tuto televizní americkou záležitost převálcuje na celé čáře, přičemž o poznání slabšímu příspěvku poirotovskému tématu schází atmosféra i ten nutný nádech teatrálnosti, byť právě tato slabina činí Vraždu o třech dějstvích mnohem přehlednější !! Také velmi exotická lokace Acapulca musí těšit, jistě tuto detektivku s dostatečným napětím jasně ozvláštňuje, ani herecké obsazení Nelsonovu snímku nedělá ostudu jmény jako Dana Elcar, vynikající Tony Curtis či krásná Emma Samms..(10.8.2013)

Ač jsem od Agathy četl celou řadu knih (patrně už asi nadpoloviční většinu), k Tragédii o třech jednáních jsem se bohužel dosud nedostal. Tenhle film tak pro mě byl docela příjemně sledovatelný, bez nutnosti porovnávání s předlohou. Ustinovův Poirot mě nikdy příliš nenadchl, ale zároveň rozhodně neuráží a je poměrně zábavný. Problém tohoto filmu bych viděl ve třech problémech: 1) 'díky' televiznímu zpracování vypadá spíš jako hodně špatná epizoda seriálu To je vražda, napsala - ovšem nic proti, na Jessicu se občas rád podívám. 2) naprosto tragicky obsazený Hastings!!! 3) průměrně inteligentní divák zná vraha snad dříve, než Poirot, a to nemá oproti Poirotovi pražádnou výhodu. - - - - Ovšem celkově; jak říkám, příjemně sledovatelný filmík. Agatha to ovšem není.(14.7.2007)

Můj první Poirot s Ustinovem. Zatím jsem viděl jen britské kousky se Suchetem a nutno dodat, že tohle je dost jiné. Holt britská aristokratická společenská smetánka a historické kulisy jsou přece jen jiná káva než americké a mexické reálie „dneška“. Velmi vtipný začátek, kdy jsem se několika frkům hlasitě smál, ale celkové vyznění prostě na 4 hvězdy nemůže mít i kdyby se Curtis na hlavu stavěl. A propos, všimli jste si, jak děsně nesouměrné má rysy v obličeji? Obzvlášť to vyniklo na konci, kdy hrál „někoho, kdo rozhodně není blázen“. A ještě jedna poznámka. U britského Poirota v podstatě můžete pachatele jen tipovat, důkazy tahá tučňák Suchet až na konci z klobouku, ale tady to bylo fakt lehké uhodnout i zdůvodnit. A to je možná dobře, přesto čtvrtou hvězdu nedám. Ne a ne.(22.2.2009)

• - Román Tragédie o třech jednáních z roku 1935 původně vyšel česky pod názvem Nikotin. (NinadeL)