Reklama

Reklama

Vzestup

Trailer
Životopisný / Drama / Sportovní
USA, 2022, 113 min

Obsahy(1)

Po emigraci z Nigérie do Řecka se Vera a Charles Adetokunbovi snažili přežít a uživit svých pět dětí a zároveň žili pod každodenní hrozbou deportace. Rodina se zoufale snažila získat řecké občanství, ale úřady jim na každém kroku házely klacky pod nohy. Nakonec se však díky vizi, odhodlání a víře rodina dostala ze svízelné situace a nastartovala kariéru tří šampionů NBA. (Disney+)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

MajkHany 

všechny recenze uživatele

Vynikající film pro celou rodinu s úžasným příběhem o cestách přes Nigérii, Turecko, Řecko až do New Yorku a všechno to do sebe výborně zapadalo a bavilo to od první do poslední minuty. O basket tady jde až v páté řadě, podrobně dle skutečnosti. Janis je už dnes hrající legendou, podařilo se mu vyhrát titul s jedním z největších outsiderů posledních 40ti let NBA, jenom proto, protože tam prostě přišel Janis a všechny ty LeBrony si namazal na chleba.. Film je o tom, jak se jeho rodina postupně dokázala dostat z Nigérie do USA, ne o jeho basketbalové kariéře.. globálně vzato... ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Basketbal nesledujem, takže meno Antetokounmpo mi doteraz absolútne nič nehovorilo. O to lepšie, aspoň som mal prekvapenie a film som si o to viac užil. Priznávam, že basketbal ma nikdy akosi neuchvátil (a to som milovník rôznorodých športov), ale táto sociálna športová dráma ma skutočne bavila. Príbeh bol miestami až neuveriteľný, ale je úžasné, že práve takéto niečo napísal samotný život, a bratia Antetokounmpovci sa napokon takto výrazne presadili v najlepšej basketbalovej lige sveta. Určite to bolo inšpiratívne, a miestami dokonca dojemné., aj keď tá Disney esencia tu bola občas až príliš citeľná. Tie reálne zábery (pred titulkami), ktoré zobrazovali úspechy bratov v NBA, boli úžasné - až som mal z toho zimomriavky. 4* ()

Reklama

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

v rámci žánru životopisných dramat je Rise lehčí nadprůměr, který nenudí a nabídne přesně to co by nabídnout měl, ale na svoje slavnější kolegy mu přeci jen něco chybí. Příběh rodiny Adetokunbových je dostatečně inspirativní a jelikož je to Disney, jde se primárně po téhle linii,která zabírá minimálně polovinu filmu. Na basket taky sice dojde a sestřih reálných záběrů na konci je super, ale sport tu hraje víceméně druhé housle. Celé je to navíc takové sluníčkové, a i když jsou Adetokunbovci nelegální přistěhovalci (což slyšíme tak 100x za film) a tu a tam se jakože bojí policie, reálně jim tu vlastně nic moc nehrozí.Přitom věřím, že realita byla drsnější a tomuhle kousku by pro ještě větší sílu příběhu celkem slušela.Pak by se s klidem zařadil mezi opravdu velké sportovní počiny...65% ()

Vidly10 

všechny recenze uživatele

Basketbal nepatří mezi mé oblíbené sporty, ale přesto jsem si našel čas vidět příběh řecké ikony Giannise Antetokuonmpa. Na hřišti se mu sice přezdívá „Greek Freak“, ale příběh jeho rodiny a cesta do NBA je až smutný a hodný filmového zpracování. Přesto se jedná o pouhý lehký nadprůměr mezi sportovními filmy. Kdybych to například srovnal s loňským Richardem, tak té sportovní cestě je tady věnována o dost menší pozornost a jde tak spíš o rodinné drama. Tohle rozhodnutí je částečně pochopitelné, ale za mě ne tak dobře natočené a ani herci nejsou příliš výrazní. Naopak sportovní část filmu (hlavně tréninkové pasáže) jsou natočeny hravě, chytře a hlavně přehledně. Pochválit bych mohl sympatický soundtrack, který doplňuje prostředí a hodí se k tomuto sportu. Závěrečná montáž na konci se taky povedla a trochu mě navnadila se občas podívat na NBA. 6,5/10 ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Další skutečný, silný příběh outsiderů že sportovního prostředí. Vzhledem k tomu, že podobných filmů vzniklo x desítek a častokrát výrazně lepších, tento je v mých očích naprosto zbytečný. Navíc nezajímavě natočený a bez zajímavých postav. Nejen od Disneyho najdete řadu výrazně poutavějších filmů na dané téma. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama