Pierre Anthon a jeho spolužáci právě začali chodit do deváté třídy. Pierre Anthon zničehonic prohlásí, že život nemá smysl, odejde ze školy, vyleze na strom a odmítá z něho slézt. To mezi spolužáky vyvolá existenciální krizi. Rozhodnou se shromáždit své nejcennější věci a vytvořit „hromadu smyslu“, jež by Pierra Anthona přesvědčila, že nemá pravdu. Začíná nebezpečná, znepokojující a kontroverzní studie o tom, na čem skutečně záleží. To, co začalo nevinnou obětí, se brzy promění ve spirálu psychologického násilí: čím bolestivější je oběť, tím více znamená a tím více se požaduje od dalších v pořadí. Nic je surový a neučesaný příběh o skupině mladých lidí, kteří se tváří v tvář nesmyslnosti života vydávají pryč z bezpečí a nevinnosti dětství. (Film Europe)

SeanLSD

Toto je v podstate filozofická záležitosť. Ale Dáni sa zase vytiahli v tom ako najzložitejšie metafyzické otázky matky vied previesť do pribehovej prudko znepokojujúcej formy. A hĺbavejší diváci môžu potom do omrzenia diskutovať o tom, kto tu bol vlastne horší/lepší/pravdivejší - diabolský nihilista pokušiteľ alebo grupa tých, čo sa stádovo nezadržiteľne šmýkajú po špirále zla? Či hádam je na vine ich okolie, väčšina našej spoločnosti, doba alebo ľudská prirodzenosť, hľadajúca, tlupová a selektívne krutá súčasne..? Alebo napokon tá, čo to celé mimovoľne spustila v záujme nápravy/ zlepšenia/ dobra/ svojich citov a dokázala nado všetky pochybnosti klasické tvrdenie, že cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami? Každopádne, nech už sú činy, motivácie a povahy jednotlivých detí vo svojej konkrétnosti akékoľvek, hlavný spúšťač, teda ten, čo už je mu všetko jasné a vzdal sa hľadania zmyslu aj robenia čohokoľvek tým, že vyliezol naspäť na strom, je modelovou abstrakciou, neživotným konštruktom.. Takisto chýba nejaká väčšia interakcia s až podozrivo neprítomným okolím deciek z malého mesta. Verím, že v knihe to môže byť rozvedené ďaleko uspokojivejšie.. To však neznižuje efekt tejto principiálne filozofickej spoločenskej výpovede. ()

Rimsy

Co se stane, když žák osmé třídy prochází existenciální krizí? Kamarádi ho v tom samozřejmě nenechají a pomohou mu najít smysl života, to dá rozum! Ale co když i oni tápají? Drama o dospívání Nic vychází ze silného nápadu, jeho realizace však značně pokulhává. ()

ricci.s

Tak len kvôli tomu, že prijebaný teenager odmieta zliezť zo stromu, sa skupinka adolescentov rozhodne navzájom mrzačiť. Všetci musia niečo obetovať, aby debilka presvedčili, na čom všetkom záleží, najprv vlasy, sandále či škrečka, neskôr prst, panenstvo, či psa, veď pritvrdiť treba. Stručne povedané, psychologická dráma o vyšinutých deťoch s chorou, no podľa mňa dosť nezmyselnou myšlienkou, ktorá však nebola nakrútená natoľko explicitne, aby v dnešnej dobe ešte niekoho šokovala. Viem si predstaviť, že intelektuáli by o tomto filme boli schopní napísať aj sto strán o filozofických presahoch a nevhodnej výchove, ale mne to celé prišlo postavené na hlavu. Aspoň záver pobavil a oceňujem snahu o akési vypointované rozuzlenie. ()

EvilPhoEniX

Psychologické drama řízlé Thrillerem se sociálním přesahnem. Kdo rád Sever a především ženy, které mají děti, si klidně hvězdu mohou připsat. Příběh se zaměřuje na žáky 9. třídy, kde jeden z žáku při vyplňování dotazníku z ničeho nic prohlásí, že život nemá smysl a sebere se ze třídy, vyleze na strom a odmítá slézt. Jeho spolužáci postupně začnou obětovat různé věci, aby jej přesvědčili slézt dolů. Námět je docela zajímavý, rozhodně to opět ukazuje, že děti na Severu jsou tak trochu zvrácení ( už jsme viděli spousta filmů s dětskými ústavy, které pochází právě ze severních krajin) začíná se zlehka a ke konci začne přiostřovat ( sice nic moc explicitního, násilného a šokujícího se čekat nedá), ale uříznutí prstu či useknutí hlavy psovi tu alespoň je. Má to naštěstí štědrou stopáž 90 minut, je to docela komorní a minimalistické o pár postavách a je to film spíš k zamyšlení, ale slabší povahy dokáže rozhodit. Já se upřímně tolik nebavil, abych mohl jít s hodnocením výše, ale něco do sebe film má. 6/10. ()

pornogrind

...Hlas generace, která byla přehlížena... Jde o film na zamyšlení ikdyž celková myšlenka filmu je trošku přitažená za vlasy. Lepší 3hvězdy. ()

Anderton

Dvojica režisérov si povedala, že dosť bolo rečí o tom, ako je Lars von Trier najodvážnejší a najprovokatívnejší dánsky tvorca a že by mohol nastať aj ich čas. No a vzniklo niečo veľmi zvláštne, otvorené rôznym interpretáciám, vrátane tej, že Nič je skutočne len o ničom. Od istého momentu vám začne dochádzať, že sa nehrá o fazuľky (či strihanie vlasov) a dej naberá na obrátkach a kontroverznosti. No a vo finále sa môžete buď cynicky smiať spolu s tvorcami, alebo naopak sa smiať na nich. Že život zmysel skutočne nemá a musíme si sami aspoň vytvoriť podobnú ilúziu, my starší vieme už dávno. Možno však ide aj o cynické sa zamyslenie nad tým, čo robí umenie umením a odpoveď tvorcov žiadnych samozvaných "artových" pozérov nepoteší. Predloha bude fungovať zrejme lepšie. ()

Aljak

Zápletka tohto filmu je poriadne bizarná, takpovediac existencionaliticko-nihilistická. Tá "spolupatričnosť" Pierrových spolužiakov bola pre mňa fakt priam fanatická, a vyzeralo to skôr ako nejaká sekta. Tie obety deciek boli spočiatku ešte ako tak náležité, ale ako sa to stupňovalo, tak to bolo fakt už za hranicou - a to všetko kvôli nejakému znudenému debilkovi Pierrovi, ktorý sa na protest odobral na strom. Posolstvo je síce evidentné, ale obetovať niečo nezvratné (panenstvo, prst, pes, atď), to by som určite nenazýval ako zmyselné. Celkovo je však psychologický a filozofický rozmer tohto filmu na mieste, akurát nie v takomto šialenom vyústení... 3* ()

jakeer

Logika v tomto filme odišla zrejme na dovolenku. Na úvod triedneho kreténa pochytí nával nihilizmu a odíde žiť na strom. Zo slov jeho otca je zrejmé, že to je jeho bežná prax. Jeho spolužiaci však prepadnú existencialistickej kríze a snažia sa ho presvedčiť o tom, že naozaj na niečom záleži - a to tým, že začnú zhromažďovať ich obľúbené veci. Tento koncept však padne už hneď pri druhej osobe, keďže dotyční túto hru zneužívajú na to, aby sa navzájom mstili. Síce sami krvopotne dodržiavajú pravidlá hry a istú hráčsku česť (ako napríklad hráč kartovej hry, ktorý zo cti splatí svoj hráčsky dlh), ale nesmierne ich serie, keď sa hrá dotýka ich samých. A preto na just chcú amputovať prst tomu, kto ich defloroval. Hoci väčšinu eskapád robia v noci, rodičov vôbec netankuje, čo ich ratolesti stvárajú. O pôvodného kreténa na strome vôbec nejde, o tejto iniciatíve sa mu po celý čas nezmienia. Keď napokon všetko praskne a o tejto psychiatrii sa dozvie polícia, rodičia a aj škola, sú akože zachránení tým, že ich výčiny sú považované kurátorkou za umenie a dokážu to dobre predať. Vtedy sa už odvážia sa pochváliť aj svojmu guru zo stromu (ktorý dovtedy zostal pevný a nezliezol ani pri prísľube kvalitného sexu) a ten sa teda ide s nimi pozrieť na ich výtvor do onej šopy. A hoci poznajúc jeho povahu, že to je extrémisticky anarchokomunista, sa cítia napokon dotknutí jeho odmietnutím, keď im vyčíta, že o panenstvo, prst či škrečka prišli len pre všivé peniaze. Zavraždia ho a akýmsi temným koncom má byť to, že im to všetko prejde. Na škandinávskej kinematografii mám rád ako vie byť až na dreň autentická. Toto bola však totálna pičovina. P.S. Jednu hviezdičku dávam za to, že na necelých 90 minútách dokázali byť dobre vykreslené charaktery. ()

Hellknight12

Dnes som dostal chuť na mini škandinávsky maratón v kine a prvý bol tento film. Pôjdem BEZ SPOILEROV! Takže ak si chce niekto pokecať bližšie o filme, tak poprosím OZNAČIŤ AKO SPOILERI! Dánsky thriller, ktorý sa zameriava na mládež, ktorá sa snaží nájsť zmysel života. Zaujímavý nápad,, ktorý je celkom slušne spracovaný. Najviac musím vyzdvihnúť je kamera a hudba. Čo sa týka hereckých výkonov, tak deti to zatiahli na výbornú ale u dospelých by som čakal o niečo lepší výkon. Charaktery postáv sú síce jasné a viete, čo si o kom myslieť aj, keď správanie dospelých mi prišlo minimálne zvláštne a možno to je aj zámer filmu. Atmosféra filmu je raz hore, raz dole ale je to celkom fajn vyrovnané. Je tu pár momentov, ktoré celkom prekvapia, tiež pár momentov (asi dve) na ktorých sa pousmejete. Viac už nepoviem, keďže už by to bol spoiler. Film môžem odporučiť, každému ak máte náladu na napínavú depresívnú drámu. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Rooseman

A jaký to má všechno smysl? Na otázku, kterou si jednou za čas po večerech klademe asi všichni, melodramatické Nic neodpovídá. Logicky ani nemůže. Ale dráždí, znechucuje, odevzdává se a hlavně mluví na diváka. Jde o jedno z top děl s filozofickým přesahem, které jsem za poslední roky viděl. Zároveň je to něco, od čehož neodejdete se stejným pocitem jako na začátku. I když jednotlivé dospělé postavy skřípou stejně jako jejich nebetyčná benevolence, rád v tomto případě přimouřím oko. Na ničem totiž nezáleží. ()

blondboss

Celý tento film mi prišiel ako ťažký bizár s cieľom zaujať menšinové publikum, ktorému nie je nič sväté. Príbeh so stupídnym scenárom postaveným na jednom pošahancovi, čo vylezie na strom a ďalších pošahancoch, ktorí sa ho snažia dostať dole a pritom prinášajú rôzne neadekvátne obety, pričom sa nenájde nikto vrátane polície, kto by toho dementa dostal zo stromu dole. Akože úplný nonsens. Pár myšlienok tu bolo zaujímavých, ale celkový dojem z filmu je proste katastrofálny. 30 % ()

Slepejsek

Do třídy deváťáků přijde třídní s dotazníky na volbu povolání. Jeden kluk se vzbouří a s tvrzením, že v životě nemá nic smysl, uteče na strom. Spolužáci začnou snášet věci tak, aby ho přesvědčili o opaku. Začíná to jako nevinná dětská hra - kdo by neobětoval cokoli, co může vypadat efektně, ale ve skutečnosti je mu to už volné? Ať je to hračka od ztraceného rodiče nebo kytara, na kterou už dávno nehraje... Chce to přece něco, na čem nám opravdu záleží! Takže si "oběti" začnou stanovovat vzájemně. A začíná přituhovat... Oblíbené boty či vlasy? Málo! Co takhle vykopat mrtvého bratříčka či ukrást z kostela sochu Krista? Vzdát se svého panenství? Pořád málo? Zabít potulného psa či useknout spolužákovi prst? Mohou jít ještě dál? Nejděsivější je ovšem reakce dospělých. Prvotní rodičovský šok velmi rychle vystřídá pohled psychologů. Zvrhlost se mění v obdivuhodný projev potlačené osobnosti. Z malých grázlů se stávají velcí hrdinové... Snad by je mohl zastavit aspoň ten, kvůli kterému se to všechno vlastně rozeběhlo. "Jak jste to všechno mohli obětovat? Kdyby to pro vás opravdu něco znamenalo, tak se toho nikdy nevzdáte! Co vám teď zůstalo?" Jenže na moralisty není nikdo zvědavý. A kolektivní vina probouzí v davu pudy. "To nebylo neštěstí!" "Teď už s tím nic neuděláš. Tak pojď a nech to být..." K filmové dokonalosti chybí lepší herci a taky scénář by si zasloužil propracovanější vývoj a zlomy. Ale s mrazením v zádech z toho, kam až došla naše společnost, se budete v mysli potýkat ještě hodně dlouho. A možná se jí už ani nezbavíte... ()

gogo77

10/10 ... vynikajuca psychologicka danska drama v ktorej vlastne nič nema cenu a vsetko je o nicom .... povinne by to mali vidiet vsetci rodicia ale aj teenageri .... kam nas az moze dohnat premyslanie nad nezmyslami ... osmak pri vypisovani dotaznika o vybere povolania zrazu zisti ze je to cele nezmysel a rozhodne sa odist zo skoly... vylezie na strom a odmieta zist ... jeho spoluziaci sa najprv z neho smeju ale postupne prichadzaju na to ze ma mozno pravdu a preto sa rozhodnu urobit zbierku potrebnych veci a tak ho presvedci aby zliezol ... to co spociatku vyzera ako smiesna hra sa pomaly meni na boj o prezitie a deti uz nenosia "nepotrebne akoze dolezite veci" ale musia obetovat nieco ovela cennejsie ( napriklad aj pannestvo alebo znesvatenie hrobu) ... pomaly sa im to vymkne z ruk a zachranit ich uz mozu len oni sami ... ()

Eckhart

Svým námětem a určitými momenty bezesporu silný snímek, který se ovšem až moc snaží zapůsobit prostřednictvím nadbytku temné dunivé hudby a téměř hororové stylizace některých scén, což mu v konečném výsledku spíše ubírá.  Tématu by dle mého sedělo více civilní, dokumentaristické pojetí. Celkové vyznění sráží také příliš zhuštěný úvod a závěr, kdy divák může nabýt dojmu, že mu ohledně charakteru jednotlivých postav, jejich zázemí a motivací něco zásadního uniká. Do jisté míry to nicméně vyvažují velmi přesvědčivé výkony mladých herců. Kdo by žádal pro srovnání něco obdobného, nechť zkusí toto. ()

Mousse odpad!

Typická skandinávská pseudofilosofická sračka. Pokud jste viděli jeden severský film, viděli jste všechny. Chybí tam jen Mads! ()