17. ročný Indián z kmeňa Pima žije v rezervácii v Arizone. Keď podpíše službu ako dobrovoľník v americkej armáde prvýkrát sa dostane mimo rezerváciu. Od filmu nečakajte akčné scény z vojny ani hrdinské činy, k dispozícii máme len krátky úsek bitky z Iwo Jimy. Film je pravdivým príbehom Ira Hayes Hamiltona, jedného zo šiestich mariňákov, ktorí vztýčili zástavu na hore Suribachi na ostrove Iwo Jima. 23.2.1945 viedol vojakov svojho prieskumného družstva na tuto horu seržant americkej armády slovenského pôvodu Michal Strank. Dobytie ostrova sa nedožil a padol 1.3.1945. Vynikajúci slovenský dokumentarista, režisér Dušan Hudec pripravuje o tomto seržantovi film pod názvom Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom (v anglickom vydaní The Oath), ktorý by mal svetlo sveta uzrieť v roku 2017 https://vimeo.com/159749300 (heslo jarabina). Premýšľal som prečo názov Outsider a uvedomil som si, že hrdina filmu si nemohol nájsť svoje miesto, kde patril keď sa vrátil z vojny. Nemohol sa vyrovnať so slávou, uvedomoval si svoje pokrytectvo. Pre verejnú opitosť bol zatknutý 52 krát a až po dlhých 10 rokoch dopil svoj posledný pohárik keď 24.1.1955 spadol na hlavu do odvodňovacieho kanálu, upadol do bezvedomia a utopil sa. Pochovali ho zo všetkými vojenskými poctami a pochovaný je na Arlingtonskom národnom cintoríne. Ďalším lepším filmom je film Zástavy našich otcov, 2006. Ďalšie filmy z bojov o Iwo Jimu Dopisy z Iwo Jimy 2003, Iwo Jima- 36 dni pekla 2006, Iwo Jima – obranná taktika generála Kuribajašiho2006, Iwo Jima- Ostrov smrti 2006, V piesku ostrova Iwo Jimy 1949, Bitka o Iwodžimu kamerou Billa Genausta, 2008.(14.8.2016)

• - Spoiler: Ira Hayes (Tony Curtis) ve filmu umírá na podchlazení. Ve skutečnosti však válečný konflikt přežil. (Indy21)