Kletba

Curtiss Clayton

Kostýmy:

Alysia Raycraft
  • Douglas

Základními problémy Ricka jsou jeho nevyhraněnost, nevyrovnanost, hybridnost a rozplizlost. Na začátku se tváří jako lynchovsky bizarní příběh s pokřivenými hrdiny a touhou po za každou cenu originálním stylu, následně se zvrhne do rodinného melodramatu, „německého thrilleru“ o internetových úchylácích, sociální satiry a v závěru do fincherovsky laděného, ale tuctového finále, které šlechtí snad jen to, že končí, jak končí a tvůrci měli odvahu jej dotáhnout ad absurdum. Celý Rick je hříčkou s mizernými postavami, které se každých pět minut chovají jako ÚPLNĚ někdo jiný. Obzvláště Rickova postava trpí nevyrovnaností ze všech nejvíc a když se ze začátku Bill Pulman natvrdo stylizuje do Michaela Douglase a jeho odpor budících byznysmanů ze Hry a Wall street, aby se za pět minut plazil před skoro-pubertálním blbečkem a o dalších pět minut později byl smutný milující otec, aby se pak ani jedna z těch poloh jedinkrát nezopakovala stejně, je někde zatraceně veliká chyba. Režisér Clayton hraje čistě na efekt a pranic nehledí na stavbu příběhu, postavy a nějakou logiku. Hlavně aby tam měl pár scén, které mu přijdou super, a finále, ze kterého podle něj musíte padnout na zadek. A i když má závěr svou sílu, po těch protrpěných devadesáti minutách už vám to bude vlastně docela jedno.(10.7.2004)

• paascha

Tenhle film se tváří mnohem lépe, než jaký skutečně je. Pochopit ho může jen američan nebo pracovník firmy amerického typu - fuj, ten večírek. O nic v něm nejde, plytká zápletka se postupně vyboulí do nevyřešeného konce, kdo, jak a proč zůstává tajemstvím, odhaleným jen autorovi. Zbytečnost(13.2.2007)

Myšlenka nic moc, ale natočené to nebylo špatně. Film sám osobě mě nijak moc nenadchnul. Konec byl nedotažený, nedomyšlený, jakoby to neplánovaně přestali natáčet o dvacet minut dřív. Za film bych dala slabší dvě hvězdičky, ovšem za naprosto fenomenálního Billa Pullmana musím dát hvězdičky tři. Předvedl ohromný výkon. Určitě jeden z nejlepších.(16.3.2013)

• Tom Hardy

Zlý film plný pokřivených charakterů, s dějovou zápletkou, která rozhodně není zajímavá, či snad dokonce vtipná (ani když má člověk smysl pro černočerný humor). Celé je to pojaté jako podivná alternativní, podstatně cyničtější verze naší reality, přičemž ovšem ve filmu chybí "lidský" prvek, kterého by se divák chytl. Díky tomu, že film postrádá postavu, která by byla natolik "normální", aby mohla konfrontovat postavy vedlejší a vytvářet tak alespoň komické situace, je Kletba nudným filmem, který je na drama až příliš ulítlý a emocionálně chladný a na černou komedii zoufale nevtipný...(9.8.2005)

Námet by vystačil na jednu epizódu seriálu "Alfred Hitchcock Presents" a Claytonove originálne pojatie reality, v ktorej sa hrdinovia pohybujú, je nesympatické a ťažko stráviteľné. V druhej polovici síce táto pokryvenosť ustupuje do pozadia, máme sa čoho chytiť a užijeme si to v napätí až do depresívneho finále, no celkový sladkokyslý dojem sa nevytratí.(5.7.2004)