Helena Trojská (TV film)

Helen of Troy

Trójska Helena

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický

USA / Řecko / Malta, 2003, 2x87 min

Ve skromných podmínkách televizního rozpočtu vznikl skromný historický film v jehož ambicioznost by věřil jen zatvrzelý filmový optimista. Oproti rozmáchlým filmovým eposům je však přece jen v nepatrné výhodě a sice, že si může dovolit být nepřesný v historických faktech a méně detailní ve výpravě a dobových kostýmech. Konkurovat totiž velkofilmům nemůže v ničem a tak jen čeká jestli si ho někdo všimne čekajícího v historickém koutě se snahou mapovat podrobněji život krásné plavovlásky Heleny Trojské. Jestli je Sienna Guillory na roli ženy s údajně okouzlujícím půvabem dostatečně krásná je diskutabilní, ale na roli se hodila. Stejně tak do ostatních rolí hladce vklouzli většinou herci nižší svítivosti. Kdo příběh moc nezná bude pro něj tenhle dvoudílný televizní film dostatečnou příležitostí se obšírněji obeznámit se životem Heleny, Agamemnona nebo Parida, pokochat se spartskou armádou a vše vyvrcholí léčkou Řeků ukrytých v trojském koni, což je asi nejznámější scéna z celého obsáhlého vyprávění. Na televizní poměry dobrá volba, ale pro náročného diváka milujícího vysokorozpočtové bombastické opusy je to krok vzad. 60%(22.7.2012)

Trója VS Helena Trójska, blockbuster VS dvojdielny televízny film, hviezdne obsadenie VS neznámi herci. A predsa rovnaké hodnotenie? Áno Helena môže bez rešpektu stáť hneď vedľa svojej síce mladšej ale známejšej verzie pohľadu na tú istú vec. Áno pri porovnávaní týchto dvoch filmov je krásny paradox komu ktorý film nadŕžal a z ktorej strany bol braný. Ak sa Trója sympatizovala k útočníkom, aká krivda im bola spôsobená, v tejto verzii o trójskej vojne je ukázaná skôr záchrana pred krivdami. Trójska Helena je krásny príklad toho, že i za málo peňazí sa dá zahrať veľa muziky. Trójska Helena ukázala, že i s nepreplatenými hercami sa dá natočiť kvalitný film. V niektorých ohľadoch dokonca lepšie. Samozrejme trikovo to nieje boh vie čo, no snaha o kompenzáciu v podobne masovosti je tu zjavná. A na počudovanie úspešná. Čo sa tíka hlavnej hrdinky, tak presne takto má hlavná postava vyzerať. Krásna, charizmatická a výrazná. Presne taká, pre ktorú sa oplatí vyraziť do vojny. Ostatní ju v tomto príklade tak isto zdarne nasledovali. Ak ste už siahli po sladkom Bradovi, siahnite aj po omnoho autentickejšom Joeovi. Určite budete milo prekvapení.(20.6.2011)

• sskrblik

Dokonalé zmatení pro mě, když se mi objevily doma dvě cédečka s DivX filmem a nápisem Troy tak jsem si říkal, že mám v té době očekávaný titul, který ani není ještě v kinech. Nicméně jsem tam neviděl Brada Pitta :-) tak už jsem poznal, že se jedná o něco zdaleka jiného. Přiznejme si, že Trója nebyl žádný zázrak a tohle je chlup horší.(8.8.2010)

• Barak

Brade Pitte, ty, kterého nemám zrovna v lásce, a ostatní z Petersenovy party, kde jste? Takovéhle laciné sračkoidní zpracovaní se jen tak nevidí. Začíná to strašně "cool" sestřihem, který je poskládaný z jednotlivých částí filmu, ale pak je to děsná blbost. Co se týče děje, tak je to naprosto chaotické, a i když víte kdo s kým, kde a proč, tak to budete mít sakra těžké se orientovat (kdoví, jak moc si to přikrášlili). Necelé tři hodiny dlouhé, přičemž první dvě hodiny se jen a jen hovoří - ještě k tomu naprosto stupidně - načež se konečně strhne nějaká bitva, ale to její provedení a střih, vám bleskurychle sebere nadšení - ještě že za chvilku už to skončí. Žádnému herci jsem nevěříl, že hraje - akorát se všichni tvářili strašně vážně, házeli tvrďácké pohledy, ale herecký výkon zkrátka podat nedokázali. Jenom odříkávali svoje texty, které byly debilní a nelogické, jako jejich chování. Helena nebyla kdovíjak krásná, ale mezi těma holkama, které tam byly, tak celkem vynikala - škoda toho, že jediné, co vidíme, je jen její zadek. A takového koně by nedokázal postavit snad ani ten Apollón. Práce, jakou si s tímto filmem autoři dali, je cítit na míle daleko - takový smrad musí cítit i Pánbůh.... 3.5/10(9.11.2007)

• Sancty

Nech to bolo s Helenou a ostatnými akokoľvek, také fádne to iste nemohlo byť. Bavilo vlastne niekoho točiť tento film? Žalostné výkony všetkých, opakujem všetkých, zúčastnených a to aj napriek tv formátu. Najväčšie utrpenie prichádzalo s dialógmi. Takmer som zvracal počas scény, kde sa schyľuje k súboju Hectora s Achillom. Tie reči sú hardcore a smelo môžu konkurovať hocijakej telenovele. Dominujú im Priamove cukríkové kecy o šťastnom živote a sladkých dňoch, a to všetko pred samotnými nepriateľmi. Byť jeho syn tak sa pred Grékmi rovno zakolem. Občas sa objaví zaujímavý uhol kamery a... tým pozitíva končia. Priehršť logických chýb ako napr. nenapnuté laná pri ťahaní Trójskeho koňa alebo otrasné kostýmy, zrejme ušité zo záclon, tiež napomáhajú zadupať Helenu do zeme. Odpadu sa tento grc vyhol iba vďaka scéne s presunom tátoša mestskou hradbou a záverečnou vraždou Agamemnona. 1/10(5.6.2011)

• - Televízny film sa inšpiroval Homérovým eposom Ilias, ale tvorcovia zaobchádzali s predlohou skutočne veľmi voľne. Vznikol v Grécku a na Malte, podľa scenára Ronnieho Kerna ho nakrútil televízny režisér John Kent Harrison. (ash99)

• - V jednom zábere sa nachádzajú dva papagáje, kakadu a ara. Prvý z nich pochádza z Austrálie a druhý z Južnej Ameriky. V tomto období sa však do starovekého Grécka nemali ako dostať. (Miseno)