Reklama

Reklama

Pyramidy

(TV film)
  • Velká Británie Pyramid
Dokumentární / Historický
Velká Británie / Německo, 2002, 58 min

Obsahy(1)

Píše se rok 2480 před Kristem a v této části Sahary nespatříte nic než přesýpající se písek. Ale to vše se má brzy změnit. Až sem na lodích připlují tisíce mužů ze všech provincií starověkého Egypta, až nalámou miliony tun kamene a dovlečou ho na pouštní pláň, aby dokázali zázrak a postavili podle tajného plánu hrobku svému králi Chufewovi (dříve užívaný přepis jména: Cheopsovi). Více než 4000 let považovali lidé tento nejstarší a současně jediný dochovaný ze Sedmi divů světa za jedno z největších mystérií naší planety. Nyní před vámi sejmeme roušku tohoto tajemství. Výsledky nejnovějšího historického výzkumu a nejmodernější vizuální technologie umožní vrátit se zpět v čase a podívat se na Velkou pyramidu v Gíze očima mužů, kteří ji vybudovali. Vybrali jsme si proto jednoho z nich. Není to skutečná historická postava, nicméně události v tomto příběhu Velké pyramidy vycházejí z dochovaných záznamů. Počínaje jeho cestou na místo stavby, přes oblečení, které nosil, až po nezměrné množství práce, která mu byla uložena. Jmenuje se Nakht a toto je příběh jeho života a Velké pyramidy... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

curunir 

všechny recenze uživatele

Veľmi pôsobivý dokument z dielne BBC o stavbe azda najveľkolepejšieho diela v ľudských dejinách - veľkej Chufevovej pyramídy. Prostredníctvom obyčajného robotníka menom Nakht sa nám pred očami odkrýva obraz stavby tohto divu sveta. Dokument sa snaží pomerne verne spracovať tieto udalosti, je podávaný viac-menej v realistickej podobe i keď miestami sa my zdal trocha prikrášlený (stavba pyramída nebola rozhodne žiadna oddychová záležitosť, vyžiadala si stovky obetí), navyše prodstredníctvom síce mierne okatých ale pôsobivých vizuálnych efektov a umne použitej pompéznej hudby z Gladiátora dáva až monumentálne vyznenie. Stavba sa započala v roku 2480 pred Kristom v prvom roku vlády faraóna Chufeva a trvala 17 rokov. Na jej stavbu sa spotrebovalo 5 miliónov ton kameňa, ktoré boli naukladané v 200 horizontálnych radoch. Pyramída vysoká 137.3 m bola až do postavenia Eifellovej veže v roku 1889 najvyššou stavbou na Zemi. V zlatej ére Hollywoodu bol o udalostiach popisujúcich sa v dokumente nakrútení film Země faraonů v hlavnej úlohe s Jackom Hawkinsom, ktorý sa preslávil hlavne ako Quintus Arrius v ďaľšom veľkofilme Ben Hur. ()

rastlinka 

všechny recenze uživatele

Ako veľkému fanúšikovi akýchkoľvek filmov o tejto tematike, mi je ľúto, že sa musím uchýliť k takému "nízkemu" hodnoteniu, ale naozaj ide o priemerne spracovaný dokument o starovekom Egypte. Či už z hľadiska poskytnutia nových informácií alebo zaujímavostí (divák, ktorý má o Egypte už aspoň základné informácie sa tu veľa nových vecí teda nozaj nedozvie), no taktiež ma trošku zaskočilo technické (rozumej grafické) spracovanie. Ja viem, rok 2002 nebol ani zďaleka na tak vysokej úrovni v kvalite informačných technológií ako je tomu dnes, ale predsa, mohlo to byť lepšie. ()

Reklama

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Nádherný zdramatizovaný dokument o stavbe Cheopsovej pyramídy, ktorému je máločo vyčítať. BBC zase raz odviedlo skvelú prácu. Myslím, že aj pánovi Zamarovskému by sa páčil, aj keď samozrejme nejde príliš do hĺbky. No pre starovekého Egypta neznalých je to ten správny kokteil spopularizovanej histórie. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Tak přesně tyhle dokumenty BBC mám ráda, hrané a odvyprávěné. Ještě k tomu příjemný hudební doprovod a melodický hlas Čecha Vladimíra. Staroegyptské příběhy mě fascinují neustále ... kvůli jednomu jedinému člověku byly v potu a krvi po mnoho let stavěny takové monumentální, kolosální megastavby, aby pak jeho duch mohl vystřelit maličkou šachtičkou směrem ke hvězdám a tudíž k nesmrtelnosti své bytosti. Ale tak co, zase bychom dnes neměli co obdivovat a nemohli bychom pátrat po tajemstvích tehdejší doby z časů faraonů. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Krásně zpracovaný hranný dokument (především jeho vizuální a moderní počítačová animace) jak jinak než z dílny BBC který vám umožní a to podle nejnovějších historických výzkumů a té nejmodernější vizuální techniky vrátit se zpět v čase o více jak 4500 let a navštívit tak známou Velkou pyramidu v Gíze očima mužů který ji tehdy sami vybudovali. Podle dochovaných záznamů si autoři této rekonstrukce vybrali právě jednoho z nich. Jmenoval se Nakhta. Nakta nebyl sice skutečnou historickou postavou ale jen obyčejným občanem nižší třídy (který se chtěl dostat do té vyšší), kterého povolali ke stavbě tohoto velkolepého monumentu. Vřele doporučuji nejen všem egyptologům začátečníkům (zákl. info bohatě stačí, to ostatní najdete v různých knihách) ale i všem těm co mají prostě jen rádi starověk jeho historii a fascinující tajemství jako takové. Jak a proč byla postavena tato Velká Pyramida? Zcela zásadní otázka.. Dodnes se to přesně neví, dokument vám toho moc nového neřekne, jen takové ty běžné informace z chytrých knih, znáte to, ale rozhodně jen jako hrobka podle mě ne. To nemusel být ten hlavní účel. Čím víc toho o starověkém Egyptě i třeba o Velké Pyramidě přečtete, tak tím více zjištujete, jak toho stále málo víte a jak v tom nemáte pořád jasno...ddt. k 18.09.09. Martin00x : Jaké chyby? smeidler: To je opravdu mylná informace, která nějakým záhadným způsobem přetrvala dodnes.. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama