Muertos hablan, Los

Horor / Sci-Fi

Mexiko, 1935

• Oktavianus

Přestože je film poměrně snadno přístupný on-line, zdá se být hodně neznámý (že zde jsem první, kdo jej hodnotí, na to jsem si při své zálibě ve starých filmech už zvykl, ale na IMDb je hodnocení pouhých 17). Jasně, může to být tím, že se zabývá tématem vpravdě obskurním - oprašuje domněnku z 19. století, že oči umírajícího dokážou "vyfotit" a uchovat poslední obraz toho, co v životě spatří, tedy i vraha, jde-li o vraždu. Vysmívaný vědec, který tuto teorii propaguje, a jeho jediný student se pouštějí do zkoumání tohoto fenoménu, což s sebou přináší nemalá úskalí, policii ani lékařům se jejich nápady nezamlouvají, tak si musí poradit jinak (ale vraždy od nich nečekejte, je to spíše prastaré sci-fi než horor). O filmu nejde moc zjistit, má být podle nějakého románu, ale není k dohledání mexický spisovatel toho jména, herci jsou neznámí (což je škoda, Amelia di Ilisa v hlavní ženské roli je poměrně roztomilá a má i hezkou koupací scénu, přestože hrát moc neumí) vyjma Juliána Solera - v hlavní roli studenta Eduardo Moliny - a režiséra, mexického průkopníka Gabriela Soriu. Filmu dost škodí milostná linie mezi studentem Molinou a jeho partnerkou Martou a dramatická linka mezi Martiným otcem a studentem, kteří se kdovíproč nemají rádi. To ubírá čas pseudovědeckým výmyslům a tomu, proč by na to měl člověk vlastně koukat, co má být obsaženo v žánrech "horor" a "sci-fi" - ale i toho je tam zoufale málo. Režisér se dost snažil, třeba automobilová honička by se neztratila ani v béčkovém Hollywoodu té doby, ale nedařilo se mu vybudovat jakýkoli náznak napětí nebo atmosféry. Pozitivní je vyznění filmu: (spoiler): i když Molina na konci umírá, závěr je prodchnut optimismem, že to bylo za "vědecký pokrok". Lepší než vítězství tmářů.(3.11.2015)