Saša vstupajet v žizň

• Sovětský svaz Tugoj uzel (více)
všechny plakáty

Umírá okresní tajemník komunistické strany a na jeho místo nastupuje energický Pavel Mansurov (Viktor Avduško). Ze začátku vše vypadá dobře, ale postupně se ukazuje, že mu jde o kariéru a ne o lidi na okrese. Přijímá od nadřízených vnucené závazky, které kolchozy nedokáží splnit, pokud s ním někdo nesouhlasí, organizuje proti němu v novinách diskreditující kampaně. Vše vyvrcholí, když jeden předseda kolchozu po sporu s tajemníkem spáchá sebevraždu. Do čela odporu se postaví mladý, upřímný a čestný Saša Komelev (Oleg Tabakov), syn bývalého předsedy, který nejprve Mansurova podporoval, ale už nedokáže mlčet o tom, co vidí kolem sebe. (Peabody)

Peabody

Debut Olega Tabakova mne zajímal, tak jsem se kouknul, sehnal jsem jen černobílou původní verzi, ne tu ideologicky upravenou. Pochopitelně je to film ze SSSR a z 50. let, kritika je dobově silně limitovaná )1958 už asi nešlo o život, ale o kariéru a pohodlí zcela zásadně).  Nicméně Tabakov hraje přesvědčivě, připomněl i postavu Iskremase z Mittova vynikajícího filmu Sviť sviť má hvězdo. Celkově mi to přišlo v dobovém kontextu velmi slušné, i když je to pochopitelně pro pamětníky a navíc velmi specifické. . ()

• Film natočil Michail Švejcer podle povídky Vladimíra Těndrjakova. Hned po natočení začal mít ale cenzurní problémy a byl vrácen k přepracování pro hrubé ideové chyby. I když se díla zastali významní spisovatelé jako Paustovskij a Tvardovskij, nic nepomohlo. Bylo nutno změnit obraz stranických vedoucích, vyloučit kritické poznámky na adresu systému řízení zemědělství. Příčiny sebevraždy musely být změněny, stejně jako někteří herci a v neposlední řadě musela být hudba nahrazena optimističtější. Pak směl film jít do kin a Michail Švejcer zanechal natáčení aktuálních témat a točil už jen klasické autory. Až v roce 1989 byla uvedena původní verze pod názvem Pevný uzel místo vnuceného Saša vstupuje do života. (Peabody)